Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

Ας γνωριστούμε

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 27, 2011, 06:10:32 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

black_sheep

Μαρτίου 07, 2013, 10:03:50 μμ #15 Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 08, 2013, 06:24:04 πμ από black_sheep
καλησπέρα παιδιά  , είμαι ο απόστολος από κομοτηνή 29 , και από παιδάκι ψάχνω τι φταίει και έχω τα γνωστά συμπτώματα  χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το forum γιατί είναι βάλσαμο για μένα , ελπίζω να γνωρίσω και να συνομιλήσω και να κάνω φίλους εδώ μέσα  και να συμπάσχουμε και να δίνουμε δύναμη ο ένας στον άλλον μαζί .
έχω πάει σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο όμως από όσο κατάλαβα πρέπει να έχουν αγνοια περί του θέματος , θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλο γιατρό που να έχει κάποια σχετική γνώση πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ , μου αρέσει η μουσική  ασχολουμε με blues - jazz

kalod

Καλώς ήρθες απόστολε!
Καταλαβαίνω τι εννοείς.. Νομίζω οι περισσότεροι εδώ τα έχουμε λουστεί.
Εύχομαι να μείνεις ευχαριστημένος από την κοινότητα.

Για Κομοτηνή δεν ξέρω κάποιον, και δυστυχώς οι μόνοι γνώστες που γνωρίζω είναι σε λίγες πόλεις της Ελλάδας. Ο πιο κοντινός σου που ξέρω είναι Ξάνθη.
Από εκεί και πέρα μπορείς να ρωτήσεις γνωστούς όπως και να πάρεις σβάρνα τα τηλέφωνα σε ειδικούς της ψυχικής υγείας, όλο και κάποιοι θα ξέρουν από ΔΕΠΥ δεν μπορεί.

black_sheep

Δεν έχω πρόβλημα να πάρω το αεροπλάνο και να κατεβώ μέχρι Αθήνα , έχεις να μου προτίνεις κάτι εκεί ίσως?

kalod

Αυτό λύνει προβλήματα..
Ναι για ειδικούς στην Αθήνα μπορείς να κοιτάξεις ΕΔΩ.
Επίσης αν κατέβεις Αθήνα συνιστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να κάνεις μια επίσκεψη στην ομάδα αυτοβοήθειας της Αθήνας. Για κάποιον που τώρα ξεκινάει να ψάχνετε είναι ανεκτίμητη εμπειρία.

Υ.Γ. Επίσης χρήσιμο θα είναι να διαβάσεις και κάποιο βιβλίο για την ΔΕΠΥ, θα μάθεις πολλά.

black_sheep

Nαι έχω παραγγίλει και ενα βιβλίο ζώντας με την διάσπαση  , ευχαριστώ  πολυ για τις πληροφορίες. ;)

mda

Γεια σας  :)

Το όνομα μου είναι Μιχάλης και έγινα προχθες μέλος του forum. Την ΔΕΠΥ την είχα ακουστά και γω εδώ και πολλά χρονια (μονο με την αγγλική της ονομασία - ADHD), αλλα νόμιζα για καιρό ότι ήταν απλά μια μόδα των αμερικανων και πως ήταν μονο στα παιδιά. Διαβάζοντας όμως πρόσφατα αναλυτικότερα για το θέμα, έγινα ένα από αυτά τα πολλά άτομα που αναφωνήσανε 'κάτσε, για μένα γραφει;!'.

Όπως και ο Κώστας παραπάνω, παρατηρώ ότι η δυσκολία να διαβάσω γίνεται όλο και μεγαλυτερη με την πάροδο των ετών, ξεκινώντας από το δημοτικό μέχρι τώρα που μπήκα με τα 1000 ζόρια στο πανεπιστήμιο (που τα βιβλία είναι πολύ πιο απαιτητικά) που έχει φτάσει σε ένα γελοίο επίπεδο...σε επίπεδο να βγάζω 1 σελίδα/1 ώρα.

Και, όπως αναφέρει και ο kalod, μια σχεδόν μόνιμη ομίχλη στο μυαλό που δεν μπορώ να καθαρίσω με τιποτα. Ακόμα και η συγγραφή αυτού του μικρού μηνύματος απαιτεί μεγάλη προσπάθεια συγκέντρωσης :)

Ένα μεγάλο μπράβο για την πρωτοβουλία να φτιαξετε αυτή τη σελίδα...είστε το μονο ελληνικό forum που ασχολείται με αυτό το θέμα!

ΡΜανολης

Γεια σας,  με λένε Μανώλη.
Είμαι 24 χρονών , προγραμματιστής ιστοσελίδων και μένω προς το παρών Ηράκλειο.

Νομίζω ότι έχω ΔΕΠ.
Γιατί από μικρός ήμουν αφηρημένος , δεν μπορώ να τελειώσω εργασίες (ξεκινάω κάτι και πάω στο επόμενο χωρίς να τελειώσω το προηγούμενο) , δεν πήγαινα καλά στο σχολείο , προσπαθώ να διαβάσω μεγάλα βιβλία αλλά βαριέμαι εύκολα και δεν μπορώ να οδηγήσω σωστά.

Mάλιστα δεν αντέχω την Java γι αυτό το λόγο , γι αυτο προτίμησα την Scala (απο μικρός άλλαζα συνεχεία γλώσσες προγραμματισμού ενω ζήλευα τους άλλους που μαθαίνανε μια και την κρατούσαν μια ζωή)

Στην αρχη νομιζα οτι ειχα κοινωνικο αγχος , μετα νομιζα οτι ηταν γενικο αγχος ... αλλα τωρα τελευταια συνειδητοποίησα οτι μπορει να εχω ΔΕΠ

Ξερετε που θα βρω ειδικους στο Ηρακλειο ?
Μπορειτε επισης να μου πειτε ποσο θα μου κοστισει ?

Ευχαριστω πολυ !

kalod

Καλώς ήρθες Μανώλη! Είμαστε και συμπατριώτες, αν και από την άλλη μεριά της Κρήτης.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.. Φοιτητής πληροφορικής είμαι και προσωπικά , βαριέμαι τον προγραμματισμό. Για αυτό και διάλεξα δίκτυα σαν κατεύθυνση.

Στο θέμα μας τώρα, αυτά που λες ταιριάζουν με τη ΔΕΠΥ αλλά μια διάγνωση χρειάζεται. Επειδή είναι συνηθισμένη η συνύπαρξη ΔΕΠΥ με άλλες παθήσεις, όπως και το άγχος που ανέφερες, είναι σημαντικό να το δεις. Δεν είμαι σίγουρος , αλλά νομίζω μπορεί να σε βοηθήσει η Μπιτζαράκη Κατερίνα. Ένα τηλέφωνο θα σε πείσει. Υπάρχουν ελάχιστοι ειδικοί στην ΔΕΠΥ στην Ελλάδα, και η συγκεκριμένη έχει μιλήσει και σε ημερίδες από ότι βλέπω.

Για το κόστος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος, αλλά από όσο ξέρω η επίσκεψη γενικά σε ψυχολόγο/ψυχίατρο είναι συνήθως το πολύ στα 50 ευρό. Το να ξέρεις όμως τι σου δημιουργεί τις δυσκολίες σου είναι ανεκτίμητο (όπως θα έλεγε και μια διαφήμιση πιστωτικής κάρτας...)

nbetoven

Είμαι ο Νίκος απο Θεσσαλονίκη.
Έχω το γιο μου 10 ετών με ήπιας μορφής ΔΕΠΥ

Skylife

Οκτωβρίου 10, 2015, 12:10:59 πμ #24 Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 10, 2015, 12:12:41 πμ από Skylife
Καλησπέρα κι από εμένα.
Ονομάζομαι Γιώργος, 32 ετών και ειμαι δικηγόρος. Εδώ και δυό - τρία χρόνια ξερω πως πάσχω απο ΔΕΠ, αλλα ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να ενημερωθώ πλήρως. Εξαιτίας αυτού, θεωρούσα πως τα άτομα που πάσχουν απο τη συγκεκριμένη διαταραχή, απλώς δυσκολεύονται στη συγκέντρωση.
Πλέον και μετά από έρευνα, λόγω του οτι κλήθηκα να αντιμετωπίσω τα ψυχολογικά προβλήματα που συνοδεύουν τη διαταραχή, ξαφνιάστηκα με τις απαντήσεις που πηρα σχετικα με το τί αντιμετωπίζω - μάλιστα πλέον τις εικοσαετίας (ήπια αλλα συνεχής κατάθλιψη, κρίσεις αγχους, έλλειψη ενδιαφέροντος και δυσκολία συγκέντρωσης, μαθησιακές δυσκολίες, υπερκινητικότητα, νευρικότητα, αίσθημα πως κατι κακό θα συμβεί και πλείστον άλλων).
Δε θα ήταν ορθό να πως νιώθω ανακούφιση. Τουναντίον, ανησυχία μου εχει προκαλέσει, καθώς δεν ειμαι διατεθειμένος να λάβω φαρμακευτική αγωγή, ενώ ταυτόχρονα δεν βρίσκω ιδιαίτερες λύσεις.
Βρίσκομαι ηδη για διαστημα επτά μήνων σε ψυχοθεραπεία, προ ενός μηνός ενημέρωσα την ψυχολόγο μου αναφορικά με τη ΔΕΠ (δεν ειχα, βεβαια, τις γνώσεις που εχω σήμερα), δυστυχως, ομως, δε στάθηκε καθολου σε αυτο, γεγονός που μου προκαλεί σκέψεις και απορίες.
Χαιρομαι πολυ που σας βρίσκω, καθώς τελευταία αισθάνομαι αρκετα μονος σε όλο αυτο.

sixtiesborn

Χαιρετώ όλα τα μέλη το Forum.
Ιδιαίτερα τους Νίκο, Σπύρο, Αλεξάνδρα, Γιώργο, Μάνο, Mάνο, Ιάκωβο με την μητέρα του, τον Χρήστο καί
τους υπόλοιπους φίλους που συνάντησα στου Ψυρρή το Σάββατο.
Σκοπεύω να γράφω συχνά για τις προσπαθειες που καταβάλλω να αντιμετωπίσω την ιδιαίτερη ΔΕΠΥ μου.
Ελπιζω να φανούν χρήσιμες και σε άλλους.

φιλικά
sixtiesborn

p.s. Νικο σου έστειλα pm.

taksidiotis_oneirou

Καλησπέρα σε όλους.
Είμαι 32 χρονών και έμαθα για την ΔΕΠΥ μέσα από τα πανεπιστημιακά έδρανα.
Αυτό με έκανε να βεβαιωθώ πως σίγουρα έχω κι εγώ ΔΕΠΥ αφού σε όσα άκουγα στην διάλεξη,ένιωθα σα να μιλά για την ζωή μου.
Άρχισα ύστερα να ψάχνω πολύ τις όλες έρευνες...μέχρι που μπήκα σε αυτό το φόρουμ...
Αύριο θα επισκεφθώ ψυχίατρο για την τυπική επιβεβαίωση.
Μελέτησα αρκετά μέσα από το διαδίκτυο κάποια τεστ κ.ο.κ...σε όλα μέσα:αλλαγή σχολών(6 άλλαξα :-[),αναβλητικότητα,αδυναμία συγκέντρωσης,προσοχή που ταράζεται πανεύκολα από οποιοδήποτε ερέθισμα,ταραγμένα και απομονωμένα σχολικά χρόνια,υπερκινητικότητα,ασθενής μνήμη και στα άσχημα του παρελθόντος μα και στα όσα όμορφα υπήρξαν,κακή διατροφή,πολύ κάπνισμα,άγχος,συναίσθημα ανεκπλήρωτου,χαμηλή αυτοεκτίμηση..
Δεν ξέρω...νιώθω "χαρούμενος" που πολλά από όσα μου προκαλούσαν ερωτηματικά απαντώνται έστω και στα 32 μου χρόνια,μακάρι να μπορούσα νωρίτερα να οδηγηθώ σε αυτήν την απάντηση...κάλλιο αργά παρά ποτέ.
Την καλησπέρα μου σε όλους και όλες σας...και να γνωριστούμε !
:D


εμμα

Καλημερα!Ειμαι η Εμμα, μενω στην επαρχια και ειχα ξεκινησει ξανα θεμα πριν απο μια εβδομαδα αφου μια ψυχιατρος υποψιαζεται πως εχω δεπυ και μου συνταγογραφησε concerta αφου νωριτερα μου εδωσε ladose και effexor, τα οποια δεν λειτουργησαν. Πηγα για μια δευτερη γνωμη σε μια οχι σε γιατρο αλλα μια κυρια η οποια εχει ασχοληθει με τη δεπυ, δουλευει στο πανεπιστημιο και ειναι προεδρος συλλογου χαρισματικων νεων, την οποια μου συστησε η γιατρος μου. Μου εκανε το τεστ wais το οποιο διηρκησε περιπου 2 1/2 ωρες. Μετα το περας του τη ρωτησα τη γνωμη εχει σχηματισει, παροτι γνωριζα πως χρειαζονται μερες να υπολογισει το σκορ, και μου ειπε πως δεν πιστευει πως εχω δεπυ απλα οτι ειμαι χαρισματικη και πως η σωτηρια σε αυτο ειναι η αποδοχη! Περισσοτερα δεν καταλαβα διοτι δεν πηρα μια σαφη απαντηση του "τι" σημαινει χαρισματικος, ευγενικά χαζος, προσπαθω να μη το πιστευω και θα με ειδοποιησει καποια στιγμη σε συννενοηση με τη γιατρο μου. Γνωριζω πως πρεπει απλα να περιμενω, αλλα δεν ξερω και τι ζηταω απο εσας, μαλλον αν εχει κανει κανεις κατι παρομοιο ή τη χρηση της λεξης χαρισματικος-σε αυτη τη περιπτωση-. Ειμαι τοσο απελπισμενη για απαντησεις και σκεφτηκα πως δεν εχω κατι να χασω η ακομα να παρω μονο ανακουφιση. Ευχαριστω για τον χρονο σας, καλημερα

taxidiara13

Καλή βδομάδα σε όλους σας

Είμαι η Μαρίλη και έχω ένα αγοράκι 11 ετών με ΔΕΠΥ .Είμαι χαρούμενη που σας βρήκα και ελπίζω να τα λέμε ταχτικά :) :)

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018