Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Ας γνωριστούμε

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 27, 2011, 06:10:32 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

kalod

Γεια σας και καλώς ήρθατε στην κοινότητα μας!

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να γράψουμε λίγα πράγματα για μας, ώστε ,όπως λέει και ο τίτλος να γνωριστούμε μεταξύ μας!


Ξεκινώντας πρώτος, είμαι φοιτητής στις Σέρρες από την Κρήτη (να πως έγινε το φόρουμ  :D)
Σαν χόμπι ασχολούμαι με υπολογιστές , μουσική και ενημερωτικές εκπομπές-ντοκιμαντέρ.

Gapost

...Γειά σας παιδιά.Είμαι ο Γιώργος από Θεσσαλονίκη.

Σπουδάζω στο ΑΠΘ.Ως χόμπι ασχολούμαι με μουσική ταινίες σκηνοθεσία.

Μου αρέσει να περπατάω στην παραλία και να βγαίνω για καφέ με φίλους.

labrador

Γεια σας και απο μενα!Με λενε Ηλια,15 χρονον,μαλλον εχω ΔΕΠΥ(σε λιγο παω για διαγνωση),και ασχολουμε με kick boxing και γυμναστηριο.Μου αρεσει η μουσικη,η τεχνολογια,η βιολογια,η φυσικη και τα μαθηματικα(αν και εχουμε προβλημα) :P.Τι αλλο;Ααα!Θελω σκυλο ρατσας Λαμπραντορ αλλα με την μανα μου στο σπιτι λιγο δυσκολο :P.

Angie

Λοιπόν γεια σας και πάλι.. Είμαι εδώ για το 10χρονο γιο μου με ΔΕΠΥ και όσα ψάχνω (πολλά από αυτά μάταια συχνά)  τα τελευταία χρόνια. Μέσα στο καθεστώς της απίστευτης εκμετάλλευσης γονέων με παιδιά που έχουν (ή νομίζουν πως έχουν) ιδιαιτερότητες, κινούμε και εγώ χρόνια.. Ή πιο συγκεκριμένα αποφεύγω εδώ και χρόνια, αφού πρώτα έπαιξαν πολλοί με την αγωνία μου, ακολουθώντας δήθεν οδηγίες που καμία ανακούφιση δεν μπορούσαν να προσφέρουν στο παιδί μου και τη δύσκολη καθημερινότητά του.

Χρόνια ολόκληρα για να μας δουν τα ΚΕΔΔΥ, κόντεψε να πάει φαντάρος.
Φυσικά κινήθηκα ιδιωτικά αλλά με τις παραπάνω συνέπειες.
Και ποιον τελικά να εμπιστευθείς? Ο καθένας μας πρότεινε και κάποια κατεύθυνση:

Εργοθεραπεία
Αισθητηριακή ολοκλήρωση
Ψυχοθεραπευτική
Διαχείριση ενηλίκων & οριοθετηση
Φαρμακευτική αγωγή
Ειδική διατροφή και δίαιτα
Παρακολούθηση από ψυχολόγο
Παρακολούθηση από παιδοψυχίατρο
και άλλα πολλά..

άλλοι είπαν πως έχουμε και άλλοι πως δεν έχουμε ΔΕΠΥ..

Όλοι είπαν βέβαια πως είναι το λιγότερο ευφυής!

Είμαι σίγουρη πως έχουν πέσει στην αντίληψή σας τι γίνεται πλέον στην εποχή μας γύρω από την εξέχουσα ιδιαιτερότητά μας. Σήμερα,  συνεχίζω να ψάχνω μία ασφαλή διαδρομή για το παιδί μου. Ναι, δεν μπορώ να σκεφτω πως το να χαπακώνεται από τώρα είναι μία λύση..

Εδώ και χρόνια διαβάζω πραγματικές ιστορίες και άλλων γονιών, όπως είναι επόμενο, σε σχέση με τα φάρμακα οι απόψεις διίστανται.. Ελπίζω να μπουν στο φορουμ γονείς παιδιών με ΔΕΠΥ, να διαβάζουμε τα νέα και τις ιστορίες σας, να παίρνουμε κουράγιο για το μελλον των παιδιών μας.

Αλήθεια, ένα ενδιαφέρον θέμα θα μπορούσε να είναι, "πως θυμάστε να χειρίζονται οι γονείς σας την κατάσταση όταν ήσασταν μικροί" ή αν θυμάστε εσείς πως αισθανόσασταν στην παιδική σας ηλικία..

Μια ακόμη φορά συγχαρητήρια για την ιδέα να φτιάξετε κάτι τόσο εξειδικευμένο! Ελπίζω να κάνετε chat με το γιο μου σε λίγα χρόνια. Είναι φοβερό να μην γνωρίζεις κάποιον κι όμως να ξέρεις πολύ καλά πως μπορεί να είναι η ζωή του.. εγώ ποτέ δε θα μάθω στα αλήθεια πως αισθανεται.

Αυτά, την επόμενη φορά υπόσχομαι με περισσότερη αισιοδοξία..  :)



kalod

Καλώς όρισες και πάλι λοιπόν!

Οι εμπειρίες σου είναι αρκετά συχνές και κλασσικές.. Αν δεν έχεις να ενημερωθείς κιόλας από κάπου ο κάθε ένας πλασάρει ότι θέλει..
και στην δικιά μου περίπτωση σαν παιδί με ΔΕΠ-Υ είχα ανάλογες εμπειρίες, και πάλι καλά που έστω και κάτι λίγο βοηθήθηκα.

Η αλήθεια είναι ότι είναι απαραίτητη η πολυδιάστατη αντιμετώπιση, αν και το θέμα σηκώνει συζήτηση από εκεί και πέρα..
πάντως το "έλα και θα το κάνουμε καλά" είναι το λιγότερο φράση εκμετάλλευσης, μιας και η αντιμετώπιση όπως προείπα πρέπει να είναι πολυδιάστατη και να συμμετέχουν και οι γονείς (έστω και απλά με το να είναι ενημερωμένοι)

Όσο για την διάγνωση, οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν ξέρουν για το θέμα οπότε και πρέπει να ξέρεις που να πας από πριν για διάγνωση, αν δεν πας σε δημόσιο φορέα.

Σε ευχαριστούμε για την ιδέα για το θέμα, και μάλιστα σκοπεύαμε το επόμενο μας θέμα να απευθύνετε στους γονείς και να έχει παρόμοια θεματολογία.

Επίσης σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!

Σημασία έχει που προσπαθείς να τον καταλάβεις και να είσαι εκεί πάντως, και αυτό στο λέω σαν γιος , που ενώ η οι γονείς μου δεν καταλαβαίνουν απόλυτα πως νιώθω και τι μου συμβαίνει, είναι δίπλα μου.

Κουράγιο και με λίγη θέληση η άκρη βρίσκεται.. Η κούραση στην αρχή είναι. ;)
Και για ότι θες εδώ θα είμαστε  :)


yy

Γεια χαρά και εδώ. Το τρίτο μύνημα που γράφω σήμερα. Γιάννης 39 χρονών με δύο παιδιά. Τώρα συνειδητοποιώ ότι έχω τα συμπτώματα ΔΕΠΥ και προσπαθώ να δω πως μπορώ να βοηθήσω τον εαυτό μου και την κόρη μου 8,5 ετών που έχει κάποια από τα συμπτώματα. Είμαι στο Ηράκλειο της Κρήτης και είμαι και εκπαιδευτικός οπότε και λόγω δουλειάς πρέπει να να αναλύσω το πρόβλημα βαθύτερα.
Ελπίζω να βρεθούν και άλλοι από το Ηράκλειο Κρήτης και να επικοινωνούμε.
Εύχομαι καλή συνέχεια..

Geo

Γεια χαρα και απο μενα, Γιωργο με λενε, απο Περιστερι και ειμαι 33, ειμαι φοβισμενος και ενθουσιασμενος ταυτοχρονα γιατι βλεπω καινουρια πραγματα, σα να ανοιξε μια πορτα απο το πουθενα , που δεν ειχα δει ποτε, και δε ξερω τι ειναι μεσα...
Μολις τωρα ανακαλυψα την υπαρξη του ΔΕΠ-Υ και προσπαβω να βρω τροπα για να καταλαβω αν  "το εχω" ... :) :) :)

kalod

Καλώς ήρθες Γιώργο!

Δεν χρειάζεται να φοβάσαι, αν όντος το έχεις, γιατί το μόνο που έχει να γίνει είναι αλλαγή προς το καλύτερο αν όντος υπάρχει! Στο φινάλε μια ζωή ζεις με αυτό , καιρό να μάθεις τι είναι και πως μπορεί να χειριστεί!  :)
Τέλος στην Αθήνα έχει πολλές ειδικότητες που δεν υπάρχουν στην υπόλοιπη Ελλάδα και αυτό είναι θετικότατο.

depygr

Καλως σας βρήκα και συγχαρητήρια για την οργανωση της κοινότητας.
Με λένε Νίκο και είμαι 30 χρονών απο Κοζάνη
Την κοινότητα την ανακάλυψα ψάχνωντας πληροφορίες για τη ΔΕΠΥ. υποψιάζομαι ότι έχω αφου διάβασα το βιβλίο "Driven to distraction" και αφου έκανα το τεστ του Amen.
Ως πιο έμπειροι θα ήθελα να μου δώσετε μια καθοδηγηση για το που μπορώ να κανω διάγνωση απο γιατρο και σε θετική περίπτωση θεραπεια

kalod

Δεκεμβρίου 11, 2011, 10:29:11 μμ #9 Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 10:32:21 μμ από kalod
Καλώς όρισες Συνονόματε,
Χαιρόμαστε που είσαι μαζί μας. Με την ευκαιρία θα βρεις αρκετές πληροφορίες εδώ για τα επόμενα βήματα.

Όσο αφορά την διάγνωση και θεραπεία θα σου απαντήσω σύντομα στην άλλη σου δημοσίευση αναλυτικά , αλλά να πω συνοπτικά πως αν στο βιβλίο βρήκες τον εαυτό σου και το τεστ ήταν και θετικό τότε μάλλον πρέπει να σιγουρευτείς ότι έχεις ΔΕΠΥ ασχέτως αν κάνεις διάγνωση ή όχι. Αυτό το λέω σαν ακόμα ενα άτομο με ΔΕΠΥ και όχι σαν διαχειριστής της κοινότητας όμως


chkorre87

καλησπέρα σας,
εγώ γνωρίζω χρόνια πως έχω ΔΕΠ και έχω κάνει αρκετά χρόνια ψυχανάλυση.Είμαι πολύ ευχαριστημένη γιατί η συγκεντρωσή μου και η υπομονή μου βελτιώνονται με το πέρασμα του χρόνου.
Δεν υπήρξα ποτέ υπερβολικά υπερκινητική, αλλά έχω όλα τα υπόλοιπα συμπτώματα.
Παίρνω καθημερινά concerta ή ritalin γιατί ακόμη δεν νιώθω έτοιμη να εργάζομαι χωρίς αυτά.Όμως είναι ένας από τους στόχους μου. Δηλαδή να σταματήσω τα φάρμακα.
Θα ήθελα να δώσω μια συμβουλή, πως πρέπει να είμαστε αυστηροί και προσεκτικοί με την χρήση αυτών των φαρμάκων επίσης πιστεύω πως τα concerta είναι καλύτερα γιατί νομίζω πως τα ritalin προκαλούν εθισμό. Επειδή η γιατρός μου πολλές φορές δεν προλαβαίνει να με δεί για να μου γράψει φάρμακα ξέρει κάποιος να μου συστήσει έναν εναλλακτικό γιατρό για δίγραμμη συνταγή;Ευχαριστώ εκ των προτέρων

htsopelas

καλήσπερα και απο εμενα ειμαι 22 χρονων και εχω διαγνωστεί και εγω με ΔΕΠ/Υ.το γνωριζω πολλα χρονια αλλα τωρα ανακαλυψα το forum. ευχομαι σε ολους καλη χρονια

Ελενα

Γεια σας,

Να συγχωρέσται τα σπασμένα Ελληνικά μου, ειμαί λίγα χρόνια στην Ελλάδα. Έψαξα να βρω μια τέτοια κοινότητα γιατή μόλης διαγνώστικε ο 13 χρονο γιος μου με ΔΕΠΥ. Έχουμε ξεκινήσει μαθήματα με έναν ιδιότη, και ήθελα να μαθω εαν άλλη έχουν πάει για βοήθεια στο ίδιο κέντρο και εαν είδαν αποτελέσματα. Είναι εντάξη να αναφέρουμε σε ονόματα από ιδιότες σε αυτό το φορουμ, η δεν το κάνουμε? Θα ήθελα πολλή να ακούσω και από άλλους οτί έχω κάνει την σωστή επιλογή για το παιδή μου, μεχρή στιγμής ειμαι μπερδεμένη και δεν ξέρω πιον να εμπιστευτώ. Χερομαι που σας βρήκα.

virelai

Φεβρουαρίου 27, 2013, 04:02:22 πμ #13 Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 27, 2013, 04:04:11 πμ από virelai
Γεια σας είμαι ο Κώστας και είμαι 30 ετών, ξέρω για το ΔΕΠ/Υ εδώ και αρκετό καιρό, και από την πρώτη στιγμή σκέφτηκα ότι μπορεί να είχα την συγκεκριμένη διαταραχή, αλλά λίγο το ότι δεν ήξερα που να απευθυνθώ εδώ στην ελλάδα, λίγο το ότι δεν  μου άρεσε η ιδέα της φαρμακευτικής αγωγής, και λίγο και η ιδιοσυγκρασία μου, αρκετά επηρεασμένη από ένα από τα συμπτώματα της διαταραχής, η αναβολή και και η ανικανότητα να τελειώνω αυτό που άρχισα (και σε σχέση με το ψάξιμο στο ιντερνετ και την πληροφόρηση πάνω στην ΔΕΠ/Υ), ποτέ δεν πήγα παραπέρα.
Μέχρι μια μέρα που, στην πολλοστή προσπάθεια μου να διαβάσω κάποια πράγματα για την δουλειά μου, παρατήρησα απελπισμένος μία χειροτέρευση της έλλειψης προσοχής, που για κάποιους λόγους (ίσως ψυχολογικούς??) είχε φτάσει σε γελοία επίπεδα, και με εμπόδιζε, και με εμποδίζει μέχρι και στην δουλειά μου. Λέω μέχρι και στην δουλειά μου, διότι μετά το σχολείο, στο οποίο πέρασα πολύ άσχημα όσο αφορά το διάβασμα, άλλαξα 3 σχολές παρακαλώ, και όχι μόνο δεν τελείωσα καμία, αλλά δεν κάταφερα να περάσω ούτε ένα μάθημα (βέβαια τις παράτησα στην αρχή όλες), το γιατί είναι απλό, δεν διάβαζα και όταν διάβαζα, και όταν όντος δεν διάβαζα  :P
Τέλος πάντων, μπήκα στο ιντερνετ εκείνη τη ημέρα λοιπόν, πάτησα στο link για την ΔΕΠ/Υ που είχα βάλει στα αγαπημένα όταν το είχα πρωτοβρεί, αλλά και άρχισα να ψάχνω πιο πολύ, και μπήκα στο αγγλικό wikipedia για να διαβάσω τι έλεγε εκεί, και από εκεί στο ελληνικό wikipedia, αφού δεν ήξερα καν πως λέγεται στα ελληνικά, και κάτω στους εξωτερικούς συνδέσμους είχε και το link στο forum αυτό, στο οποίο βρήκα διαβάζοντας το τηλέφωνο ενός ψυχίατρου, στον οποίον και πήγα, μου έκανε διάγνωση (έχω σχεδόν μόνο ΔΕΠ, ελαφράς μορφής, η οποία έχει επικεντρωθεί κυρίως στον πυρήνα του, το διάβασμα κυρίως, κάπος έτσι μου είπε), και που σήμερα μου είπε ότι θα μου γράψει ritalin.
Αφού παρουσιάστηκα λοιπόν, ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει η τέλος πάντων είχε βαριάς μορφής ΔΕΠ/Υ, και ποια τα συμπτώματά σας.

kalod

Καλώς ήρθες Κώστα! Καλύτερα αργά παρά ποτέ. Ξέρω κόσμο που το βρήκε σε πολύ μεγαλύτερη ηλικία (50+)
Η αναβλητικότητα έτσι και αλλιώς σύμπτωμα της ΔΕΠΥ είναι..

Η χειροτέρευση των συμπτωμάτων μπορεί να είναι και ψυχολογική αλλά συνήθως , κατά την γνώμη μου πάντα, είναι οργανικοί (διατροφή, στρες, ύπνος κ.α.)
Κλασσικά όσο αφορά την εκπαίδευση.. δεν έχω γνωρίσει άτομο με ΔΕΠΥ που να μην έχει ή είχε δυσκολίες σε αυτό τον τομέα.

Έκανες πολύ καλά που το έψαξες πάντως και δεν το άφησες, μιας και βοήθεια υπάρχει αν κάποιος θέλει να το ψάξει.

Αφού ρωτάς για συμπτώματα, θα απαντήσω σαν "βαρόνος της ΔΕΠΥ" όσο αφορά τα συμπτώματα, μιας και "στο είδος τους" είναι τα 3τα πιο βαριά που έχω δει ποτέ μου σε άνθρωπο (τότε.. τώρα είμαι πολύ καλύτερα από πααααααρα πολλούς πλέον).
Προσωπικά βασανιζόμουν πολύ από συναισθηματική αστάθεια, ανηδονία και εγκεφαλική ομίχλη (κάνε μια αναζήτηση αν σε ενδιαφέρει..) και πλέον με βασανίζουν σε σημαντικό βαθμό μόνο η διάσπαση προσοχής και η κακή μνήμη.


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018