Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για την ΔΕΠ/Υ?

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠ/Υ?

Κάνω συχνή χρήση
10 (34.5%)
Κάνω περιστασιακή χρήση
1 (3.4%)
Απλά δοκίμασα
2 (6.9%)
Ποτέ αλλά θα ήθελα
11 (37.9%)
Ποτέ
5 (17.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Κάτω

kalod

Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 01, 2011, 12:22:19 πμ από kalod
Όπως λέει και ο τίτλος , πείτε μας αν έχετε δοκιμάσει ποτέ φαρμακευτική αγωγή και πια ήταν  η εμπειρία σας?

Προσωπικά όχι γιατί ήξερα ότι δεν είναι μόνιμη λύση και η μακροχρόνια χρήση του δεν έχει αποδειχτεί ασφαλείς.
Παρ ολ αυτά , σκοπεύω τις επόμενες μέρες να δοκιμάσω γιατί προς το παρών κάποιες μέρες μου είναι απαραίτητο λόγο μαθημάτων

edit: Αν θέλετε αναφέρετε τον τύπο ΔΕΠ-Υ που έχετε

Georgios

Εγω δοκίμασα Strattera 40mg, μετά απο 3 ημέρες το σταμάτησα. Υπνηλία,ατονία, ταχυκαρδία,σφήξιμο στο στήθος, "μαυρες σκέψεις", και γενικά χάλια. Και έκαναν και 100€...

kalod

Καταρχάς καλωσόρισες,
Είναι να σου κάνει.. Μπορείς να δοκιμάσεις διεγερτικό πάντως που λειτουργεί και άμεσα. Αλήθεια , πως και το πλήρωσες 100€, δεν συνταγογραφήται?

Εγώ δοκίμασα το concerta αυτό το Σάββατο 18mg και 36mg σήμερα. Δυστηχός ούτε σε εμένα δούλεψε.
Δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά και στις δύο περιπτώσεις. Ένιωσα σαν κάτι να άναψε στο μυαλό μου χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι, αλλά αυτό δεν επηρέασε την συγκέντρωση μου και την συμπεριφορά μου.
την πρώτη μέρα ένιωθα μια ζαλάδα πάντως, αλλά την δεύτερη πολύ λιγότερο. Επίσης ένιωθα λίγο άγχος κατά το βραδάκι και τις δύο μέρες.
Γενικά ήταν περίεργο..

Πάντως μην σε πτοούν αυτά που λέω, το πιο πιθανό είναι ότι αφού δεν σου έκανε το ένα να σου κάνει το άλλο..

Georgios

Καλώς σας βρήκα
Καταρχίν δεν γνωρίζω καν σε τι γιατρό να πάω για την συνταγογράφηση ψυχίατρο η νευρολόγο? Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.
Οσον αφορά τα Stimulants (Concerta κτλ) λέω να μην τα δοκιμάσω κάν γιατί είναι εθιστικά, και εκεί που πάμε να λύσουμε ένα πρόβλημα θα δημιουργήσουμε και άλλο.
Μην ξεχνάς ότι τα άτομα με ΔΕΠΥ ειναι ποιό επιρρεπής στους εθισμούς. Πριν απο 21 μήνες έκοψα το κάπνισμα και υπέφερα απο στερητικά πάνω απο ένα χρόνο...
Πραγματικά δεν θέλω να ξαναπεράσω το ίδιο λούκι!

chrysa

Παράθεση από: kalod στις Απριλίου 04, 2011, 12:30:11 πμ
Καταρχάς καλωσόρισες,
Είναι να σου κάνει.. Μπορείς να δοκιμάσεις διεγερτικό πάντως που λειτουργεί και άμεσα. Αλήθεια , πως και το πλήρωσες 100€, δεν συνταγογραφήται?

Εγώ δοκίμασα το concerta αυτό το Σάββατο 18mg και 36mg σήμερα. Δυστηχός ούτε σε εμένα δούλεψε.
Δεν κατάλαβα κάποια ιδιαίτερη διαφορά και στις δύο περιπτώσεις. Ένιωσα σαν κάτι να άναψε στο μυαλό μου χωρίς να μπορώ να καταλάβω τι, αλλά αυτό δεν επηρέασε την συγκέντρωση μου και την συμπεριφορά μου.
την πρώτη μέρα ένιωθα μια ζαλάδα πάντως, αλλά την δεύτερη πολύ λιγότερο. Επίσης ένιωθα λίγο άγχος κατά το βραδάκι και τις δύο μέρες.
Γενικά ήταν περίεργο..

Πάντως μην σε πτοούν αυτά που λέω, το πιο πιθανό είναι ότι αφού δεν σου έκανε το ένα να σου κάνει το άλλο..

Μήπως όμως για να δεις καποια αποτελέσματα θα επρεπε ίσως να τα παρεις για καποιο χρονικό διαστημα; Το λέω αυτο γιατί πολλά φαρμακα πρεπει να τα παρεις για καποιο χρονικό διαστημα για να δεις αποτελέσματα...

kalod

Γιώργο, το φάρμακο το γράφει ψυχίατρος (όχι ψυχολόγος) και από ότι μου είπε ένας φίλος , μπορεί να στο γράψει και παθολόγος, αλλά επειδή δεν ξέρουν από αυτά θα πρέπει να τους εξηγήσεις εσύ για την διαταραχή και να τους πείσεις ότι όντος αυτά τα φάρμακα χρησιμοποιούνται για αυτό τον σκοπό και ότι έχεις την διαταραχή.
Μπόρεσες να τα πάρεις από φαρμακείο χωρίς συνταγή?

Το θέμα του εθισμού θέλει κάμποσο ψάξιμο γιατί λέγονται διάφορα και δεν μπορώ να σου απαντήσω υπεύθυνα. Πάντως το πιο πιθανό είναι ότι η μακροχρόνια χρήση και σε μεγάλη δόση μπορεί να σε εξαρτήσει.
Γενικά πάντως είμαι ξεκάθαρα και κάθετα κατά της μακροχρόνιας χρήσης φαρμάκων για την ΔΕΠ/Υ για πολλούς και διάφορους λόγους. όμως πρώτων , μπορείς να το χρησιμοποιήσεις περιστασιακά κάποιες "δύσκολες" ή απαιτητικές μέρες και δεύτερον , μπορείς να δεις μέσο της δοκιμαστικής χρήσης τους μέχρι που μπορεί να φτάσει το μυαλό σου και να σε αναθαρρήσει αυτό κάποιες φορές.


Χρυσούλα,
τα διεγερτικά δρουν από την πρώτη φορά χρήσης μέσα σε λίγη ώρα συνήθως. Είδα κάποιες διαφορές γενικότερα αλλά δεν μπορούσα να πω ότι ήμουν ικανοποιημένος, ούτε μπορούσα να καταλάβω τι ακριβώς ήταν αυτό που άλλαξε.. οπότε το άφησα.

Georgios

Tο Strattera το παιρνεις χωρίς συνταγή. Εσενα ποιος σου έγραψε το Concerta?

kalod

οκ δεν το ήξερα ότι μπορείς να το πάρεις και έτσι.

Μεταξύ μας.. είπα σε ένα φίλο ότι ήθελα να δοκιμάσω και μου έδωσε λίγες κάψουλες για να μην αγοράζω. Αλλά αν αποφάσιζα να αγοράσω τελικά θα πήγαινα στον παθολόγο μου να τον ενημερώσω και να μου γράψει.

Georgios

Hi
Γενικά έχεις πάει ποτέ σε κάποιο γιατρό-ειδικό για το Θέμα?

kalod

Δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλοί ιδικοί στο θέμα στην Ελλάδα παρά σε λίγες πόλις (θα κάνουμε κατάλογο κάποια στιγμή). Και ιδικά όσο αφορά του ενήλικες.. Πάντως αν είσαι από Αθήνα υπάρχουν ειδικοί εκεί.
Προσωπικά σκέπτομαι να πάω σε κάποιον θεραπευτή σύντομα, που να βρω ότι απλά ξέρει λίγα πράγματα και είναι ανοιχτόμυαλος. Αυτός πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει.

Chris_pap

Καλησπερα σας! Ξεκινησα (δοκιμαστικα μεχρι τις 29/4) αγωγη με Concerta 18mg και ειδα σημαντικη βελτιωση στην συγκεντρωση μου απο την πρωτη  μερα χωρις να παρατηρησω καποιες παρενεργειες.

kalod

Καλησπέρα!
Τι τύπο ΔΕΠ/Υ έχεις αλήθεια?

Όσο αφορά άλλα συμπτώματα είδες διαφορά?

Chris_pap

Συνδιασμενος τυπος ΔΕΠ/Υ. ναι, περα απο την προσοχη ειδα διαφορα και σε αλλα συμπτοματα.....Εχω λιγοτερο αγχος, βαριεμαι λιγοτερο κ.α....

Goofy

Έχω δοκιμάσει μία σειρά αντικαταθλιπτικά, concerta, strattera, συμπληρώματα διατροφής και της παναγιάς τα μάτια γενικότερα. Τα αντικαταθλιπτικά τζίφος. Το concerta έκανε τα πράγματα χειρότερα. Το strattera βοήθησε κάπως αλλά όχι αρκετά. Στη συνέχεια το σταμάτησα και άρχισα wellbutrin και ώ του θαύματος η κατάσταση βελτιώθηκε σημαντικά. Χρειάστηκε ακόμα να προσθέσω catapressan που σε συνδυασμό με το wellbutrin έκανε μεγάλη διαφορά στη διάθεσή μου.

Τα φάρμακα αυτά πρέπει να τα πέρνει κανείς με παρακολούθηση γιατρού γιατί έχουν παρενέργειες σε σχέση με την πίεση, σφίξεις κλπ.

Έχω δοκιμάσει μια μεγάλη σειρά από συμπληρώματα διατροφής όπως Ω3, sam-e και άλλα πολλά, τα οποία βοηθούσαν κάπως όσο δεν έπιαναν τα φάρμακα. Από τη στιγμή που βρήκα τα φάρμακα που μου ταιριάζουν, σταμάτησα τα συμπληρώματα (εκτός από τα Ω3) γιατί δεν είχαν πια νόημα πέραν του ότι είναι πανάκριβα. Για να δώσω μιαν αίσθηση, αν με το φάρμακο είχα βελτίωση κατά 70%, με τα συμπληρώματα είχα ένα 5-10%.

Εδώ πρέπει να πούμε και ότι η ΔΕΠΥ δεν εκφράζεται μόνο με χαρακτηριστικά που κληρονομούνται αλλά και με επίκτητα. Όταν δηλαδή έχεις μεγαλώσει με ΔΕΠΥ και δεν μπορείς να οργανωθείς, ακόμα και να πάρεις τα φάρμακα και να σε πιάσουν, και πάλι δεν θα μπορείς να οργανωθείς γιατί η οργάνωση είναι κουλτούρα και αυτό είναι κάτι που μαθαίνεται. Για το λόγο αυτό είναι πολύ σημαντικό παράλληλα με τα φάρμακα να έχει κανείς τη βοήθεια ενός coach (εκπαιδευτής;) που θα του δώσει αυτό που δεν μπορεί να δώσει το φάρμακο. Δεν έχω υπόψιν μου να υπάρχει κανείς εκπαιδευμένος στην Ελλάδα αλλά με το ίντερνετ βρίσκεις εύκολα στο εξωτερικό coaches καλούς γνώστες της ΔΕΠΥ.

Georgios


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018