Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 10
Total: 10

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για την ΔΕΠ/Υ?

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠ/Υ?

Κάνω συχνή χρήση
10 (34.5%)
Κάνω περιστασιακή χρήση
1 (3.4%)
Απλά δοκίμασα
2 (6.9%)
Ποτέ αλλά θα ήθελα
11 (37.9%)
Ποτέ
5 (17.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Κάτω

kalod

Goofy, χαίρομαι που ακούω κάποιον που έχει δοκιμάσει αρκετά πράγματα στην Ελλάδα, μιας και αυτό είναι ασυνήθιστο.

Georgios , αυτό το φάρμακο το έχω ξανακούσει και αν θυμάμαι καλά από κάποιους έχω ακούσει καλά λόγια και από κάποιους άλλους όχι. Όπως και όλα τα άλλα, μάλλον είναι ανάλογα την περίπτωση. Από λίγο που είδα τα χαρακτηριστικά του πάντως πιο πολύ με συμπλήρωμα διατροφής μοιάζει παρά με φάρμακο. Το σίγουρο είναι ότι εφόσον είναι ομοιοπαθητικό όπως λέει τότε είναι και αρκετά ασφαλές, εάν όχι ασφαλές, σκέτο... Καλή αρχή εφόσον το ξεκινήσεις.
Θα το ψάξω λίγο παραπάνω όσο αφορά αυτό το φάρμακο και θα ξαναδημοσιεύσω.

kalod

Τελικά βρήκα πληροφορίες πάνω στο θέμα του vaxa attend.
Όπως είχα πει κάποιοι λένε ότι τους δούλεψε πολύ καλά, κάποιοι ότι δούλεψε καλά και κάποιοι ότι απλός δούλεψε. λίγοι μόνο λένε ότι δεν τους δούλεψε καθόλου. Πάντως από ότι φαίνετε δεν είδαν όλοι διαφορές στο ίδιο σημείο.
Μπορείς να βρεις εμπειρίες εδώ: 1,2,3,4

Επίσης από ότι βρήκα έχει αποτελέσματα στο 70% σε δοκιμή 30 ημερών.
δες εδώ: http://newideas.net/adhd/attend-alternative/study-results

Georgios

Το εχω ξεκινήσει εδώ και μια εβδομαδά, μόλις κλείσω ένα μήνα θα ενήμερωσω για την αποτελεσματικότητα του σε μένα

kalod

Οκ. Σου εύχομαι να σε βοηθήσει.
Συγχαρητήρια που δοκιμάζεις και κάτι εναλλακτικό πάντως και δεν μένεις μόνο στα κλασσικά

Durka

Γεια σας παιδια. Δεν ηξερα οτι υπηρχε ελληνικο φορουμ για το adhd...

εδω και χρονια σκεφτομαι οτι πασχω απο αυτο και τελικα η φιλη μου που ειναι ψυχολογος μου εκανε κατι σαν τεστ και κατι ερωτησεις και μου ειπε οτι μαλλον το εχω. Το θεμα ειναι οτι θελω να δοκιμασω το concerta αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω στην Αθηνα. Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι λιγο αυτα τα φαρμακα αλλα αν μου δουλευε καλα θα με βοηθαγε με το προβλημα μου.

Μπορειτε να προτεινετε καποιον να παω να μου το γραψει? Ευχαριστω πολυ.

kalod

Καλώς όρισες!
Έχουμε ξεκινήσει την λειτουργία μας εδώ και λίγο καιρό

Πριν δοκιμάσεις φαρμακευτική αγωγή καλό θα είναι να λάβεις διάγνωση πρώτα.
Ο πιο κατάλληλος και για τα δύο (και στην Ελλάδα και ο πιο αρμόδιος για αυτό το σκοπό) είναι ένας ψυχίατρος. Αφού είσαι στην Αθήνα μπορείς να βρεις εύκολα κάποιον.
Ενδεικτικά σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα έναν γνωστό στην Αθήνα (Δεν δημοσιεύω για λόγους διαφήμισης, κάποια στιγμή σκοπεύουμε να κάνουμε λίστα )

Μην σε τρομάζει το επάγγελμα πάντως μιας και δεν είναι κάτι το τρομερό. Λύσεις υπάρχουν πολλές για τη ΔΕΠ-Υ και ιδικά στην Αθήνα..

Τα φάρμακα τουλάχιστον βραχυπρόθεσμα (2 χρόνια) έχουν αποδειχτεί πολύ ασφαλές οπότε μην σε ανησυχεί, αλλά και γενικά δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό για την χρήση τους στους ενήλικες αν σου κάνουν.
Το θέμα είναι να κάνεις την αρχή πάντως, μετά βρίσκεις άκρες.

Georgios

Καλησπέρα
Μπορεις να στήλεις τα στοιχέια και σε εμένα?

kalod

Οκ σου έστειλα.
Μου φαίνεται ότι θα τον κάνουμε πλούσιο τον συγκεκριμένο όπως πάει. Εντός του καλοκαιριού ελπίζουμε ότι θα σας έχουμε ετοιμάσει την λίστα με αρκετά ονόματα και αρκετές ειδικότητες. Επίσης με όσες περισσότερες πόλεις μπορούμε.

Με την ευκαιρία, πως πάει με το vaxa attend? Το δοκίμασες?

Georgios

Eυχαριστώ καταρχιν
Του έχω στήλει κάποιο mail για να ενημερωθώ για το κόστος της επίσκεψης -Δυσκολοι καιροί πλεον- αλλά δεν έχω λάβει κάποια απάντηση, αν μου απαντήσει τότε θα πάω.
Το attend δόυλεψε τέλεια όσον αφορά το κομμάτι της ανησυχίας, είμαι πολύ ποιο ήρεμος. Οσον αφορά το κομμάτι της συγκέντρωσης η βελτιώση που είδα ήταν μικρή, και εξαρτόμενη απο την δόση, επίσης ένα μεγάλο μέρος της θολούρας απο το μυαλό μου έχει φύγει.
Συμπερασματικά, το attend με έχει βοηθήσει και δεν έχει καμμία παρενέργεια. Θα το συνεχίσω για αρκετό καιρό σίγουρα.

Επίσης, επειδή το τελευταίο διάστημα η διάθεση μου έχει πέσει πάρα πολύ, και μετά απο προτροπή ενός πάσχων απο ΑDD, Δοκίμασα το Wellburtin 150mg.
Την πρώτη μέρα η διάθεση ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς επίσης και η συγκέντρωση μου. Την δευτερη μέρα μου έδωσε ένα απίστευτο High 2-3 ώρες για να ακολουθήσει ένα απίστευτο Down το οποιο με βρήκε σε μια Βάπτιση να κάθομαι στην καρέκλα μέσα στην εκκλησία κοιτώντας το άπειρο με βλέμμα ροφού.....και εκτος πραγματικοτητας.
Το σταμάτησα λοιπόν, και είπα φαρμακο μόνο με Supervisor....

kalod

Πολύ  ωραία για το attend!

Μήπως χρειαζόταν περισσότερο καιρό για να σταθεροποιηθεί η ισχύς του wellboutrin?
Το λέω γιατί χρειάζεται κοντά στις 2 βδομάδες για να δράση κανονικά.

Με την ευκαιρία , το είχα δοκιμάσει και εγώ επίσης στα 150mg και από την 2η ,3η μέρα άρχισα να αγχώνομαι πάρα πολύ οπότε το έκοψα κατευθείαν. Υποθέτω αν συνέχιζα θα γινόταν ακόμα χειρότερα.

Πάντως το καλύτερο είναι να δοκιμάζουμε φαρμακευτική αγωγή με επίβλεψη όπως είπες και εσύ. Αν και προσωπικά το θέμα είναι οικονομικό..

yy

Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι ο Γιάννης και ζω στο Ηράκλειο της Κρήτης. Είμαι 39 χρονών με οικογένεια και μόλις χτες είδα ότι για πολλά χρόνια κουβαλάω τα συμπτώματα της ΔΕΠΥ. Πηγαίνω σε ψυχίατρο για να λύσω διάφορα προβλήματα και παίρνω ένα φάρμακο (Seroquel 50mg). Αυτό που ένοιωθα ήταν αϋπνίες και κατάθλιψη. Με είχε ξαναπιάσει και πριν 10 χρόνια αλλά το άφησα και τώρα χειροτέρεψε. Γενικά τα φοβάμαι τα φάρμακα αυτό που παίρνω με βοηθάει στον ύπνο αρκετά όμως οι σκέψεις στο μυαλό μου χειροτερεύουν. Δεν ξέρω επειδή είμαι στην αρχή αν ισχύει αυτό. Επίσης δεν έχω μιλήσει ακόμη στον ψυχολόγο για τη ΔΕΠΥ. Θα του μιλήσω μεθαύριο Παρασκευή που έχω συνάντηση και θα ενημερώσω.
Αν γνωρίζετε άλλους είτε ειδικούς είτε με ΔΕΠΥ στο Ηράκλειο Κρήτης παρακαλώ ενηεμρώστε

kalod

Καλώς ήρθες Γιάννη.

Οι περισσότεροι ζουν όλοι τους την ζωή χωρίς να μάθουν ποτέ ότι έχουν ΔΕΠ-Υ , οπότε να ξέρεις ότι είσαι τυχερός που το βρήκες έστω και καθυστερημένα.
Η ΔΕΠ-Υ πολλές φορές συνυπάρχει ή δημιουργεί άλλες ιατρικές καταστάσεις, όπως η κατάθλιψη οπότε αν όντος αποδειχτεί ότι έχεις ΔΕΠ-Υ βρήκες την ρίζα του κακού κατά πάσα πιθανότητα.

Να έχεις στα υπόψη ότι οι περισσότεροι που ασχολούνται με την ψυχική υγεία στην Ελλάδα είναι άσχετοι με την ΔΕΠ-Υ, οπότε το πιο πιθανό είναι ο ψυχολόγος σου να μην την γνωρίζει καν. Θα περιμένουμε νέα σου

Πάντως είσαι τυχερός από την άποψη ότι όσο αφορά την ΔΕΠ-Υ είσαι σε μια "προνομιούχα" πόλη , μιας και έχει και ειδικούς ,από ότι έμαθα, και κέντρο νευροανάδρασης για την περίπτωση που ενδιαφερθείς.

Αλλά ας μην προτρέχουμε. Θα ψάξω να βρω τα στοιχεία επικοινωνίας κάποιου ειδικού στο Ηράκλειο και θα σε ενημερώσω αν τα καταφέρω.

yy

Μίλησα στον ψυχίατρο για τη ΔΕΠΥ αναλύσαμε τα συμπτώματα, του έγραψα πως νοιώθω και είδαμε ότι έχω κάποια από αυτά. Η αλήθεια είναι ότι δεν την αξιολογούσε ως σημαντική αλλά είχε και ένα βιβλίο το "Ζώντας με τη διάσπαση" το οποίο θα μελετήσει. Παράλληλα και εγώ διαβάζω γι' αυτό και προσπαθώ να το μελετήσω. Αυτό που έχω πάθει είναι ότι έχω κλειστεί στον ευατό μου και δεν ξέρω πως να βγω από το αδιέξοδο. Η έλλειψη συγκέντρωσης είναι αυτό που με διακρίνει και μου προκαλεί άγχος και εκνευρισμό. Έχω επίσης εναλλαγές στη διάθεση που δεν ξέρω πως να τις καταπολεμήσω. Το κεφάλι μου σκέφτεται με τρελούς ρυθμούς και κουράζομαι ...

toufas

Τραβιέμαι με το a.d.d. από το 2006. Αναγκάστηκα να παρατήσω τις σπουδές μου για αυτό, στην ελλάδα η κατάσταση ήταν/είναι τραγική, ευτυχώς που βρήκα μια ψυχολόγο με ειδικότητα στα μαθησιακά πρόβλημα και μου έβγαλε μια διάγνωση. Ο ψυχίατρος που είδα ήταν άσχετος, άμεσος να βαφτίσει αυτό που είχα κατάθλιψη. Είπα να παο με τα νερά του, αλλα δεν είδα βελτίωση. Εδώ στην αγγλία που ζω τα ίδια χαλια. Για να δω επιτροπή έφτυσα αίμα κυριολεκτικά. Group therapy, αγωγές με αντικαταθλιπτικά όλα 0.
(το a.d.d. έχει μερικά κοινά συμπτώματα με την κατάθλιψη, το πρόβλημα είναι στο ότι όσο και να προσπαθήσεις να την διορθώσεις, λύνεις το πρόβλημα μονο επιφανειακά. Είναι σαν να σε ενοχλεί ένα δέντρο και να κόβεις τα κλαδιά του, αυτό θα μεγαλώνει)
Ευτυχώς, η κατάσταση εδώ άλλαξε σιγά σιγά, το funding ήρθε και για τους ενήλικες και δεν έπρεπε να περιμένω να παο στο ειδικό κέντρο για ενήλικες στο λονδίνο. Η γιατρός που με βλέπει τώρα δεν ξέρει τα πάντα σχετικά, αλλα τουλάχιστον με ακούει και με καταλαβαίνει. Είμαι στον 3ο μηνα με concerta xr, στα 72mg καθημερινά. Δεν έχω δει τρελοί διαφορα να πω την αλήθεια και μάλλον το επόμενο βήμα θα είναι μάλλον dexedrine. Στην ελλάδα αυτό που έχω λογικά δεν νομίζω ότι θα βγάλω άκρη, και δεν θέλω να το σκέφτομαι καν. Από ότι θυμάμαι το ritalin/concerta ήταν 2γράμμο (μεγάλη γραφειοκρατία ΑΝ στο γράψουνε) και το strattera ήταν από τα πιο αθλια φάρμακα που έχω δοκιμάσει. Λόγο φίλων, έχω δοκιμάσει dexedrine πιο παλιά, και είχα δει διαφορα, και στο adderall που μου έφεραν από αμερική είδα την πιο μεγάλη διαφορα από όλα (δεν υπάρχει επίσημα αγγλία, μονο με ιδιωτική συνταγή που κοστίζει πολλά). To vyvanse δεν το εχω δοκιμασει, και απο οτι διαβαζω ειναι το πιο καλο απο ολα.

kalod

Καλωσόρισες

Σε νιώθουμε να σε σίγουρος.. οι περισσότεροι με ΔΕΠ-Υ στην Ελλάδα τα ίδια ή παρόμοια έχουν τραβήξει.

Όντος είναι πολύ άσκημο να μην μπορείς να βρεις φάρμακο να σου ντεργίαζει , και να σου πλασάρουν και από πάνω ότι είναι και η μόνη λύση.
Το concerta το παίρνεις σε ποσότητα πάνω από το κανονικό από ότι βλέπω (Μέγιστο 56mg), αλλά αυτό είναι στο χέρι σου και ειδικά κάτω από την καθοδήγηση ειδικού είναι καλύτερα.
Και στην Ελλάδα υπάρχουν μαύρα χάλια όσο αφορά τα φάρμακα. Κυκλοφορεί μόνο ritalin, concerta και strattera.
Ιστέ τυχεροί που υπάρχει έστω και το dexedrin

Γενικά πάντως είναι ανάλογα τον οργανισμό το τι φάρμακο θα σου κάνει.
Με την ευκαιρία μπορείς να δεις μια λίστα που έχουμε και με ανεπίσημα φάρμακα για την ΔΕΠ-Υ για την περίπτωση που θελήσεις να δοκιμάσεις κάτι άλλο κάποια στιγμή.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018