Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για την ΔΕΠ/Υ?

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠ/Υ?

Κάνω συχνή χρήση
10 (34.5%)
Κάνω περιστασιακή χρήση
1 (3.4%)
Απλά δοκίμασα
2 (6.9%)
Ποτέ αλλά θα ήθελα
11 (37.9%)
Ποτέ
5 (17.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Κάτω

kalod

Γεια παιδιά μετά από καιρό..

Λοιπόν, χτες και σήμερα δοκίμασα modiodal (Ουσία modafinil) 100mg και 200mg την ημέρα αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα λοιπόν είναι τα εξής: Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. ούτε παρενέργειες ούτε βελτίωση. Συγκέντρωση συγκεκριμένα, που με ενδιέφερε και πιο, πολύ δυστυχώς τίποτα.
Ίσως να είδα διαφορά στο θέμα κούραση και στο θέμα κοινωνικότητας, αλλά ήταν μικρή οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν δεν ήταν placebo effect. Επίσης τώρα που έχει βραδιάσει νιόθω ένα αίσθημα άγχους, αλλά επίσης δεν ξέρω αν είναι από το φάρμακο ή από κάτι άλλο. Πάνε και πολλές ώρες εξάλλου.

Οπότε το φάρμακο για μένα παει στο συρτάρι, όπως και το Ritalin παλιότερα..

niknac

Παράθεση από: kalod στις Νοεμβρίου 14, 2012, 10:33:03 μμ
Γεια παιδιά μετά από καιρό..

Λοιπόν, χτες και σήμερα δοκίμασα modiodal (Ουσία modafinil) 100mg και 200mg την ημέρα αντίστοιχα.
Τα αποτελέσματα λοιπόν είναι τα εξής: Δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. ούτε παρενέργειες ούτε βελτίωση. Συγκέντρωση συγκεκριμένα, που με ενδιέφερε και πιο, πολύ δυστυχώς τίποτα.
Ίσως να είδα διαφορά στο θέμα κούραση και στο θέμα κοινωνικότητας, αλλά ήταν μικρή οπότε δεν μπορώ να ξέρω αν δεν ήταν placebo effect. Επίσης τώρα που έχει βραδιάσει νιόθω ένα αίσθημα άγχους, αλλά επίσης δεν ξέρω αν είναι από το φάρμακο ή από κάτι άλλο. Πάνε και πολλές ώρες εξάλλου.

Οπότε το φάρμακο για μένα παει στο συρτάρι, όπως και το Ritalin παλιότερα..



Το modiodal για εμενα ηταν φαρμακο θαυμα,το απολυτο,για πρωτη φορα στην ζωη μου ημουν συγκεντρωμενος σαν ακτινα λειζερ και δεν διασποταν η προσοχη μου με τιποτα απο τα εξωτερικα οπτικοακουστικα ερεθισματα,βελτιωσε την ποιοτητα ζωης μου σε απιστευτο βαθμο,στο θεμα διαθεση δεν αισθανομουν ουτε ανεβασμενος ουτε πεσμενος απλα νορμαλ,δυστυχος ομως οπως ολα αυτα τα φαρμακα σταματησε να δουλευει αφου ο οργανισμος μου ανεπτυξε ανοχη και αναγκαζομουν να ανεβαζω συνεχεια την δοση για την επιτευξη του ιδιου αποτελεσματος μεχρι που δεν πηγαινε αλλο,λυπαμαι που δεν λειτουργησε σε εσενα.
Παντως για να λειτουργησει σε εμενα εκανε τουλαχιστον δυο μηνες οσο και αν ακουγεται παραξενο,στην αρχη ενοιωθα απλως μια μικρη βελτιωση,αυτο ηταν που με κρατησε να το συνεχισω.

Georgios


kalod

Απλά δεν είδα καμιά βελτίωση... Και σαν να μην έφτανε αυτό, όταν πήρα μεγάλη δόση για μένα (ολόκληρο χαπάκι απλά) ένιωθα άγχος, πιασμένους μύες και ίσως λίγο ταχυκαρδία. Για 2- μέρες το δοκίμαζα

Georgios

Kalod 2 ημέρες είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να δείς αν το φάρμακο δουλευει. Εγώ δοκιμάζω το Concerta(18 mg) τώρα το Ritalin με Speedάρει λίγο και εμένα.

niknac

Δεκεμβρίου 23, 2012, 12:31:03 μμ #35 Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 23, 2012, 12:33:15 μμ από niknac
Θα συμφωνησω απολυτα με τον Georgios με δυο μερες δοκιμη δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα,εμενα ο γιατρος μου με ξεκινησε modiodal με μολις 50mg(το εσπαγα στη μεση) τα οποια ηταν υπεραρκετα να ξεκινησουν να λειτουργουν και στη συνεχεια να εχουν πληρες αποτελεσμα για τρεις τουλαχιστον μηνες  και υστερα σιγα σιγα πηγα στα 100.Γενικα η λογικη που εχω δει απο τον γιατρο που με παρακολουθει ειναι σιγα σιγα ειται μπενουμε σε μια φαρμακευτικη αγωγη ειτε βγαινουμε απο αυτην την οποια εχω βρει πολυ σωστη.

kalod

παίδες γενικά το ξερω ότι θέλουν τον χρόνο τους κάποια φάρμακα, αλλά τα διεγερτικά ήξερα ότι πιάνουν με την μια.

Georgios μετά απο πόσο καιρό σε έπιασε εσένα το concerta-ritalin και ποσο βοηθάει τώρα?

nicnak νομίζω ότι η περίπτωση σου με το modiodal είναι πραγματικά η εξαίρεση. Αλλά είναι μια χρήσιμη εμπειρία σίγουρα, δεν το περίμενα οτι θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.

Επίσης σκέφτομαι ότι αν μου κάνει τόσο δύσκολα δουλειά ένα φάρμακο, τι παρενέργιες θα έχω και πόσο εύκολα θα αναπτύξω ανοχή. Τι πιστεύετε?

Georgios

Χρόνια   πολλά σε Όλους.
Εγω την πρώτη φορά που πήρα το Ritalin ήμουν σαν zobbie αλλά σιγά σιγά το συνηθίζεις και μετά είδα  σημαντική διαφορά.
Γενικά το Ritalin το έπαιρνα περιστασιακά σε δόσεις 15-20 mg/ημέρα.
Το Concerta το ξεκίνησα σε καθημερινή  βάση αλλά δυστυχώς το σταμάτησα λόγω της έντονης Ναυτίας που μου προκαλούσε.
Το Concerta δούλευε αρκετά καλά αλλά δυστυχώς -και συμφώνα με τον γιατρό που με παρακολουθεί-είμαι πολύ ευαίσθητος στις παρενέργειες των φαρμάκων.

Το θέμα είναι αν θα αποφασίσεις να κάνεις χρήση φαρμάκων ή οχι. Αυτό είναι καθαρά προσωπική επιλογή.
Εγω αρχικά ήμουν αρνητικός στην χρήση τους, και τα είχα πάρει και από φόβο...
Δυστυχώς οι μέρες που ζούμε είναι αρκετά δύσκολες, και θα πρέπει να είμαι περισσότερο αποδοτικός στη δουλειά μου, δεν υπάρχει η "πολυτέλεια" να ονειροπολώ την μισή ημέρα..
Γιατό κατέφυγα και στην χρήση αυτών των σκευασμάτων.

niknac

Χρονια πολλα και απο εμενα σε ολους.
Κalod οντως τα διεργετικα εχουν την φημη οτι πιανουν αμεσως αλλα κατα την αποψη μου η οποια δεν ειναι επιστημονικη αλλα βασιζεται σε προσωπικη εμπειρια πρεπει να δωσεις τουλαχιστον 3-4 εβδομαδες στον οργανισμο σου να προσαρμοστει σε αυτα σε μια αρχικη δοση.
Οσον αφορα τωρα την αποφαση για την ληψη φαρμακευτικης αγωγης η γνωμη μου ειναι οσο μπορει κανεις καλο ειναι να την αποφυγει αλλα οπως ειπε και Georgios παραπανω οι καιροι ειναι δυσκολοι.......

htsopelas

καλη χρονιά να εχουμε και θα ερθουν καλύτερες μερες


niknac

χαιρετω τους φιλους του φορουμ,εχω καποια νεα οσον αφορα την φαρμακευτικη αγωγη που σκεφτηκα να μοιραστω μαζι σας,ποιος ξερει ισως φανουν και χρησιμα σε καποιυς,λοιπον επαιρνα  welbutrin με modiodal 150 και 50 αντιστοιχα με σκοπο μαλον την αποσυρση σιγα σιγα του modiodal,o συνδυασμος πηγαινε  καλα αλλα το welbutrin(απ οτι μου ειπε και ο γιατρος μου)μου δημιουργουσε μια παρενεργεια που τελικα δεν μπορεσα να αντεξω,τρεμουλα στα χερια κυριως οταν εγραφα και στο κεφαλι-σωμα μερικες φορες,στην δουλεια ειχα γινει ρεζιλι :-[......τελικα βγηκε το welbutrin και μπηκε παλι concerta 18mg οχι σταματωντας τελειως-αποτομα το modiodal οπως ειχε γινει την πρωτη φορα που το δοκιμασα(και απετυχε) αλλα συνεχιζωτας τα 50mg,το αποτελεσμα εξαιρετικο και απαλαγμενος πλεον απο τα τρεμουλα,σιγα-σιγα θα προσπαθησουμε να βγαλουμε το modiodal τελειως παιρνωντας π.χ 50 ανα δυο μερες η μειωνοντας ακομα την δοση και ευχομαι να παν ολα καλα,ουφ αυτα...

niknac

Για τους φιλους που αναφερθηκαν στο strattera να πω οτι δεν ειναι αντικαταθλιπτικο,νομιζω οτι ειχε δοκιμαστει για αυτο το λογο και απετυχε,δεν ειναι διεργετικο σου φερνει κουραση-ατονια και στα αγορακια δημιουργει περιεργες σεξουαλικες παρενεργιες,επισης επικινδυνο για το συκωτι.

kalod

Πολύ χρήσιμη εμπειρία! Ευχαριστούμε!

Μιας και τα ανέφερες. Αν και το wellbutrin είναι συνηθισμένη αγωγή στην ΔΕΠΥ, δημιουργεί θέματα με τη μνήμη και για αυτό δεν νομίζω ότι συνιστάτε και πολύ ,ειδικά, για περιπτώσεις φοιτητών.

Όσο για το srattera, οι παρενέργειες στα αγοράκια είναι κυρίως αυτές που φοβόμουν προσωπικά παλαιότερα και δεν το είχα δοκιμάσει.

sibelius

Καλησπέρα
Καταρχάς συγχαρητήρια για τη δουλειά σε αυτό το φόρουμ.

Ξέρει κανείς τι διαδικασία ακολουθείται για να γραφτεί συνταγή και να πάρει κάποιος διεγερτικά?

kalod

Καλώς ήρθες και ευχαριστούμε!

Για να πάρεις συγκεκριμένα , διεγερτικά, πρέπει να στα γράψει ψυχίατρος που να μπορεί να γράψει δίγραμμη συνταγή.
Το δύσκολο είναι να εντοπίσεις κάποιον, το υπόλοιπο είναι το εύκολο κομμάτι.

Σε ποια πόλη είσαι? Έχεις διάγνωση?

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018