Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 8
Total: 8

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για την ΔΕΠ/Υ?

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠ/Υ?

Κάνω συχνή χρήση
10 (34.5%)
Κάνω περιστασιακή χρήση
1 (3.4%)
Απλά δοκίμασα
2 (6.9%)
Ποτέ αλλά θα ήθελα
11 (37.9%)
Ποτέ
5 (17.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Κάτω

sibelius

Είμαι στην Αθήνα.
Όχι, δεν έχω διάγνωση, αν μιλάμε για κάποιου είδους εξέταση-τέστ, και δε ξέρω που μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Εσείς μήπως?
Για τα διεγερτικά είχα ακούσει κάτι για έγκριση απο επιτροπές και κάτι τέτοια. Δεν ισχύουν?

niknac

καλα βρε sibelius χωρις διαγνωση πως εβγαλες το συμπερασμα οτι πρεπει να παρεις διεγερτικα?εδω αλλοι που εχουν διαγνωστει και παλι δισταζουν να τα χρησιμοποιησουν,επισης ο τροπος που το λες-που μπορω να διαγνωστω για να παρω διεγερτικα-ειναι λιγο περιεργος.
sibelius δεν ξερω τι γνωριζεις πανω σε αυτο το θεμα αλλα τα διεγερτικα δεν ειναι παιχνιδι,πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος οσο τα παιρνεις και να ακολουθεις τις οδηγιες του αλιως μπορει να βρεθεις σε πολυ ασχημους μπελαδες,στο λεω φιλικα.

justmegeo

Καλησπέρα,
πριν επτά μήνες διαγνώστικα με διάσπαση προσοχής χωρίς υπερκινητικότητα και ξεκίνησα αμέσως θεραπεία με Strattera. Το συγκεκριμένο φάρμακο επιλέχθηκε επειδή είναι νέας γενιάς, αν και έχει αρκετά χρόνια χρήσης και μελέτης στο βιογραφικό του, αλλά κυρίως επειδή η δράση του είναι εικοσιτετράωρη. Η χρήση του προτείνεται για νεαρά άτομα άνω των έξι ετών, έχει όμως επιβεβαιωθεί η αποτελεσματικότητα του και σε ενήλικες. Ίσως δεν έχει την "δύναμη" ενός διεγερτικού, όπως όμως είπα και πιο πάνω σε καλύπτει μέρα και νύχτα. Η διάρκεια δράσης του είναι πολύ σημαντική για μένα καθώς δεν βιώνω τη πτώση που συνήθως έχουν άλλα φάρμακα στο τέλος της ημέρας.

Ξεκίνησα με 25μγ την ημέρα για τους πρώτους δύο μήνες, ανέβηκα στα 40μγ για τους επόμενους δύο και τους τελευταίους τρεις μήνες είμαι στα 80μγ ημερησίως. Το Strattera δεν έχει άμεσα αποτελέσματα όπως κάποιο διεγερτικό, που και αυτό θέλει κάποιο χρόνο για να προσαρμοστεί ο οργανισμός, και χρειάζεται τουλάχιστον 3-4 εβδομάδες για να δεις κάποια διαφορά. Σίγουρα όμως πάνω στις 8 εβδομάδες ξέρεις τι ακριβώς μπορεί να προσφέρει η κάθε δόση.


Την επίδραση του την ένιωσα τη τρίτη εβδομάδα χρήσης όταν παρατήρησα πως η συγκέντρωση μου είχε βελτιωθεί. Μέσα στο δεύτερο μήνα άρχισα να έχω καλύτερο έλεγχο των συναισθημάτων μου, είχα κερδίσει μια ψυχραιμία στο τρόπο σκέψης μου. Επιπλέον μπορούσα να κοιμηθώ εύκολα και αβασάνιστα.
Όταν ανέβηκα στα 40μγ και πέρασαν μερικές εβδομάδες ένιωσα όλα τα παραπάνω να παγιώνονται.
Συνειδητοποίησα πως κάποιες παρορμητικές συμπεριφορές ήταν πλέον στον έλεγχο μου και στη συνέχεια στο μυαλό μου κυριάρχησε μια υπέροχη γαλήνη, σαν κάποιος να έκλεισε τα παράθυρα και κάθε θόρυβος έπαψε να υπάρχει. Μέσα σε αυτό το θόρυβο υπήρχαν και διάφορες επίμονες σκέψεις που με βασάνιζαν.
Ένα άσχημο σε αυτό το σημείο ήταν μια έντονη τάση για ύπνο που απέκτησα. Κάποιες μέρες έτυχε να κοιμάμαι έως και 17 ώρες. Έτσι άρχισα να καταναλώνω καφέ, πολύ καφέ. Παλιότερα δεν μπορούσα να πιω ούτε μια γουλιά καθώς μου αύξανε την ένταση που ήδη ένιωθα, τώρα όμως τον αποζητούσα.
Η υπνηλία αυτή υποχώρησε μετά από ένα διάστημα και αφού είχα περάσει στα 80μγ.
Πάνω στο μήνα άρχισα να λειτουργώ πολύ πιο εύκολα στη καθημερινότητα. Ακόμα και η συναναστροφή με άλλους ανθρώπους έγινε πιο εύκολη.  Παρατήρησα βελτίωση στη μνήμη μου και μου είναι πια πιο εύκολο να ξεκινήσω κάτι και να το ολοκληρώσω.
Μου έκανε τρομερή εντύπωση πόσο με βοήθησε, ακόμα και σε τομείς που δεν πίστευα ότι υπήρχε κάποιο θέμα.
Αργά και σταθερά νιώθω όλη μου την ύπαρξη να μπαίνει σε τάξη.
Σίγουρα ήταν στιγμές που ήθελα κάτι που να μου δώσει μια δυνατή ώθηση. Φλέρταρα έντονα με την ιδέα του Concerta απλά για να δω τι μου επιφυλάσσει το μέλλον.
Πλέον όμως δεν με προβληματίζει τόσο έντονα. Βλέπουμε... αργά και σταθερά!

Δεν ξέρω, ίσως να έγραψα πολλά και να ξεφεύγω από το θέμα της συγκεκριμένης ενότητας. Για αυτό το λόγο θα δώσω και μια πιο σύντομη απάντηση, "ναι, Strattera".

Να σημειώσω πως σε όλη αυτή τη διαδικασία δεν είμαι μόνος, αλλά συνεργάζομαι με ψυχίατρο.


Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
με εκτίμηση, Γιώργος

sibelius

Παράθεση από: niknac στις Φεβρουαρίου 22, 2013, 10:22:31 μμ
καλα βρε sibelius χωρις διαγνωση πως εβγαλες το συμπερασμα οτι πρεπει να παρεις διεγερτικα?εδω αλλοι που εχουν διαγνωστει και παλι δισταζουν να τα χρησιμοποιησουν,επισης ο τροπος που το λες-που μπορω να διαγνωστω για να παρω διεγερτικα-ειναι λιγο περιεργος.
sibelius δεν ξερω τι γνωριζεις πανω σε αυτο το θεμα αλλα τα διεγερτικα δεν ειναι παιχνιδι,πρεπει να σε παρακολουθει γιατρος οσο τα παιρνεις και να ακολουθεις τις οδηγιες του αλιως μπορει να βρεθεις σε πολυ ασχημους μπελαδες,στο λεω φιλικα.


Μην ανησυχείς φίλε μου, με παρανόησες. Απλά ήθελα να γνωρίζω τη διαδικασία. Δεν είπα ποτε οτι θέλω να διαγνωστώ για να πάρω διεγερτικά.

niknac

Για το θεμα της διαγνωσης ριξε μια ματια εδω:

http://www.adhdforum.gr/index.php?topic=186.0
αυτοι οι γιατροι που ανφερονται εχουν μπλοκ για φαρμακα που απαιτειται να συνοδευονται απο συνταγη με διπλη κοκκινη γραμμη
η μπορεις να ψαξεις και μονο σου λιγο στο νετ.
Απο την στιγμη που βρεις τον καταληλο γιατρο και κρινει οτι πρεπει να παρεμβει φαρμακευτικα η διαδικασια δεν ειναι τοσο δυσκολη,απλα η κλασικη συνταγη που γραφουμε τα φαρμακα θα συνοδευεται απο την συνταγη με την διπλη κοκκινη γραμμη,δεν χρειαζεται να περασεις απο καποια επιτροπη,ενοειται βεβαια οτι τα στοιχεια σου καταχωρουνται και απο τον γιατρο σου και απο τον φαρμακοποιο σου


black_sheep

παιδιά απο όσο καταλάβει υπάρχουν πολλά generic σε αυτα τα φάρμακα , επίσεις έχω διαβάσει οτι μπορείς να παραγγίλεις γάρμακο απο εξωτερικό αν δεν χρειάζεται  συνταγή στην χώρα που πωλείτε γνωρίζεται κάποιο site θα ήθελα να δοκιμάσω τα adderal και κάποιο άλλο generic ritalin το κουτί μου γράφει ριταλίνα , γνωρίζει κανείς κάτι περί του θέματος;

kalod

Δυστυχώς τα διεγερτικά ανήκουν στην κατηγορία των ναρκωτικών και δεν μπορείς να τα βρεις με τίποτα νόμιμα στο ίντερνετ.
Γενικά δεν θα στο συνιστούσα να έπαιρνες φάρμακα από το ίντερνετ γιατί πολλές φορές είναι επικίνδυνα ή περιέχουν απαγορευμένα πλέον συστηματικά.
Μία αναζήτηση στο google θα σε πείσει.

Πάντως υπάρχουν φάρμακα άλλων παθήσεων που βοηθάνε και μπορείς να τα βρεις Ελλάδα.

saintanne

Καλησπέρα!

είμαι καινούριο μέλος και ψάχνω αρκετά το θέμα σε σαιτ του εξωτερικού αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα δεν υπάρχει επαρκής πληροφόρηση..χαίρομαι λοιπόν που υπάρχει έστω και ένα σάιτ που κάπως διαφωτίζει τα πράγματα!!

Έχω πάρει αρκετές φορές modiodal και βλέπω ότι με βοηθά να συγκεντρωθώ εν μέρει στην δουλειά μου αλλά όχι και όσο θα ήθελα.

Η γνώμη σας είναι ότι το ritalin θα είναι με διαφορά πιο αποτελεσματικό? ο γιατρός που έχει προτείνει ο Kalod το συνταγογραφεί σχετικά εύκολα? ποια είναι η διαδικασία μετά την συνταγογράφηση. Ισχύει το περί γραφειοκρατίας ή απλά πας στο φαρμακείο και παίρνεις το φάρμακο με την επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας? Επίσης μπορεί η συνταγογράφηση να γίνει μόνο με την συνταγή του γιατρού χωρίς να παρεμβληθεί ταμείο?

Tέλος και σόρι.. στην Ελλάδα πως μπορείς να βρεις adderral? έχει δοκιμάσει κανείς?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

black_sheep

το ριταλιν κυκλοφορεί μέσο εφέτ και σε μικρες πόλεις είναι δύσκολο να το βρεις επίσεις θελει συνταγή γιατρου οσο για το aderall μονο απο καμια αγγλια αμα το φέρεις  , απο φάρμακα έχω δοκιμάσει μόνο ritalin το οποιο και έκοψα γιατί με έχει ρίξει σε κατάθλιψη αυτο το κολοφάρμακο και γενικά πάρα πολλές παρενέργιες , θα σε συμβούλευα να έχεις την προσοχή σου εκτεταμένη  με αυτά τα φάρμακα τα οποια  δεν δουλευουν σε ολους το ίδιο και  πολλά άτομα με δεπ κάνουν συχνά κακή χρήση διεγερτικών .

kalod

Από όσο μαθαίνω το συνταγογραφέι, αρκεί να σε διαγνώσει με ΔΕΠΥ πάντα.
Γενικός το κάθε φάρμακο λειτουργεί διαφορετικά στον κάθε ένα, και όπως είπε και ο φίλος black_sheep , δυστυχώς το aderall δεν κυκλοφορεί Ελλάδα. Ήθελα να δοκιμάσω και εγώ dexedrin αλλά ούτε αυτό δυστυχώς.
Μπορείς να δοκιμάσεις strattera πάντως, κάποιους τους  βοηθάει αρκετά.

niknac

Συνεχιζω περιγραφοντας την εμπειρια μου με την μεθυλφενιδατη βραδεας αποδεσμευσης(concerta)μετα απο αρκετη παραμονη στα 18mg ενω στην αρχη δουλεψε πολυ καλα αρχισε σιγα σιγα να χανει την δραση της ουτως η αλως η δοση ηταν μικρη,πριν μια εβδομαδα περιπου δοκιμασα να αυξησω στα 36mg,το αποτελεσμα να γινω εξαιρετικα ευερεσθητος και απιθετικος,αντιμετωπιζα ολες τοις καταστασεις και τους ανθρωπους με καχυποψια και επιθετικοτητα δεν μπορουσα να μιλησω και ειχα γινει αυτο που λεμε σαν ζομπι,τρομαξα και αμεσως κατεβασα απογοητευμενος την δοση,η σκεψη μου ηταν οτι μαλον τελειωσα με αυτο το φαρμακο,μετα σκεφτηκα κατι που ειχε πει ογιατρος μου την τελευταια φορα που τον ειδα,οτι δηλαδη μπορει να αυξησουμε στα 36mg ισως 18mg το πρωι και 18mg το βραδυ,το δοκιμασα χθες και αρχισε παλι να δουλευει αξαιρετικα(εξαιρετικα συγκεντρωμενος και αυτοελενχο,ουσιαστικα με φρεναρισε,πραγμα που εχω αναγκη,εχω μεγαλο θεμα παρορμητισμου) κανοντας μου και ενα ελαφρυ ψυχολογικο ανεβασμα που δεν μου αρεσε καθολου,το ξερω οτι ακουγεται λιγο τρελο αλλα ποτε δεν ξερεις με αυτα τα φαρμακα για αυτο ισως σε καποια φορουμ στο εξωτερικο διαβασα οτι ενισχυουν το concerta  με μια μικρη δοση ritalin,ισως το ανεβασμα απο 18 σε 36 ηταν πολυ για εμενα και το απογευμα προς βραδυ καθως υποχορουσε η πρωινη δοση αυτη η εξτρα δοση να εκανε την διαφορα,βλεπεις εδω δεν υπαρχει και η δοση των 27mg που υπαρχει εξω αλλιως θα δοκιμαζα αυτην πριν περασω στα 36,παντα βεβαια υπαρχει και η ανησηχια της εξαρτισης και των επιπτωσεων σε βαθος χρονου αλλα τι να κανεις που το χρειαζομαι.Οποιος αλος φιλος εχει εμπειρια απο concerta καλο θα ηταν να την μοιραστει μαζι μας.Τελειωνοντας να κανω και ενα μικρο σχολιο που ισως παρεξηγηθω κιολας αλλα την γνωμη μου λεω που ισως να ειναι και λαθος,σαν χρηστης αυτων των φαρμακων απορω πως ψυχιατροι ειδικα στο εξωτερικο με ευκολια(σιγα σιγα ερχεται και εδω αυτο) τα δινουν σε παιδακια δεκα και δωδεκα χρονων,νομιζω οτι θα επρεπαι να ειναι η εσχατη λυση εφοσον εχουν δοκιμαστει παρα πολλα πραγματα πριν.Αυτα,ελπιζω να μην σας κουρασα,καληνυχτα σας.

niknac

Να προσθεσω οτι με αυτην την τακτικη υπαρχει ενα θεμα με τον υπνο το βραδυ,αλλα βλεποντας και κανοντας.

mda

Παράθεση από: niknac στις Απριλίου 21, 2013, 11:26:41 μμ
Οποιος αλος φιλος εχει εμπειρια απο concerta καλο θα ηταν να την μοιραστει μαζι μας.


Εγώ παίρνω 18mg concerta, αλλά δυστυχώς δε μπορώ να δώσω καμμιά χρήσιμη πληροφορία ακόμα γιατι έχει περάσει μόνο 1 βδομάδα  :P

Πάντως χαίρομαι που είναι τόσο αποτελεσματικό για σένα, και ζηλεύω λίγο γιατί εγώ δεν έχω παρατηρήσει καμμία διαφορά προς το παρόν. Ούτε παρενέργειες, ούτε βελτίωση στη συγκέντρωση - σαν να μην παίρνω τίποτα. Ορισμένες φορές μπήκα στον πειρασμό να αυξήσω τη δόση από μόνος μου όπως έκανες και εσυ (έτσι πειραματικά, για μια μέρα από περιεργεια μπας και παρατηρουσα καμμια διαφορα), αλλά φοβάμαι να κάνω αυθαιρεσίες με αυτα τα φαρμακα χωρις το ΟΚ του γιατρού.

Ομολογώ ότι προς το παρόν είμαι λιγακι απογοητευμένος, γιατί είχα πολύ μεγάλες προσδοκίες όταν ξεκίνησα να το παίρνω. Αν διαβάσεις μαρτυρίες χρηστών σε αμερικάνικα forums σε κανουνε να πιστεύεις οτι το concerta και το strattera είναι σαν το χαπάκι που παίρνει ο Bradley Cooper στο Limitless  :D

Παράθεση από: niknac στις Απριλίου 21, 2013, 11:26:41 μμ
σαν χρηστης αυτων των φαρμακων απορω πως ψυχιατροι ειδικα στο εξωτερικο με ευκολια(σιγα σιγα ερχεται και εδω αυτο) τα δινουν σε παιδακια δεκα και δωδεκα χρονων,νομιζω οτι θα επρεπαι να ειναι η εσχατη λυση εφοσον εχουν δοκιμαστει παρα πολλα πραγματα πριν.


Συμφωνώ, ορισμένες από τις παρενέργειες αυτών των διεγερτικών είναι τρομακτικές. Και σε ενα παιδικό μυαλό που δεν κατανοεί πλήρως αν αυτό που νιωθει είναι παρενέργεια για να το πει στους γονείς του νωρις, μπορεί να γίνει κάποια σοβαρή ζημια. Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατι δε ζω στην Αμερική, αλλα γενικά από αυτα που διαβάζω μου'χει δημιουργηθει η εικόνα ότι γίνεται τρελή υπερδιάγνωση του ADD. Δεν είναι ασυνήθιστο να βλεπεις posts του στιλ:

"Το παιδί μου είναι ατακτο και όταν του είπα ότι πρέπει να γυρίσουμε σπιτι αυτό συνέχισε να τρέχει με τα άλλα παιδια στην παιδική χαρά..αποφασίσαμε λοιπόν με το γιατρό ότι έχει ADHD!!! Του δωσαμε αρχικα strattera, μετα adderall, μετα concerta. Όταν του κανα μια παρατήρηση μου βγαλε τη γλωσσα....μαλλον φταίει το concerta γιατι δε μου τοχε κανει ποτέ οτάν επαιρνε τα άλλα φάρμακα! Αποφασισαμε λοιπον να τον γυρισουμε στο adderall." Και ο οργανισμός του 10χρονου παιδίου εξ αιτίας της ηλιθιοτητας του γονιού έχει γίνει χημικό εργοστάσιο.

Βέβαια απ'την άλλη κάθε φορά που διαβάζω παρενέργειες σε φάρμακα πείθομαι ολο και περισσοτερο ότι οι φαρμακευτικές βάζουν εναν ορυμαγδο από προβλήματα απλά και μόνο για να ναι καλυμμένοι από μυνήσεις. Με είχαν πιάσει τα γέλια όταν διαβασα οτι μια απτις παρενέργειες του concerta ήτανε 'ακαριαίος θάνατος'. :P

niknac

φιλε mda θελει λιγο υπομονη για να δεις αν τελικα κανει η οχι για εσενα,απ' οτι εχω καταλαβει ο καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα σε αυτα τα φαρμακα αλλοι ειναι ποιο ευεσθητοι αλλοι τα ανεχονται καλυτερα οπως πιθανον συμβαινοι σε εσενα οποτε προχωρανε ποιο γρηγορα σε αυξηση της δοσης.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018