Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 7
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για την ΔΕΠ/Υ?

Ξεκίνησε από kalod, Μαρτίου 29, 2011, 01:08:28 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠ/Υ?

Κάνω συχνή χρήση
10 (34.5%)
Κάνω περιστασιακή χρήση
1 (3.4%)
Απλά δοκίμασα
2 (6.9%)
Ποτέ αλλά θα ήθελα
11 (37.9%)
Ποτέ
5 (17.2%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 29

Κάτω

Georgios

Πάντως σε εμένα η δράση του Concerta δειαρκεί 4-5 ώρες max και όχι 12 που υποστηρίζεται απο την εταιρεία

niknac

Αυτην τη στιγμη βρισκομαι στα 36mg concerta το πρωι και ολα καλα,δεν με ενοχλει πλεον φαινεται ηθελα λιγο χρονο προσαρμογης,βοηθησε πολυ επισης και η ληψη του χαπιου μετα απο καλο πρωινο και οχι με αδειο στομαχι,ελπιζω να τα παω καλα και να μην χρειαστει αυξηση δοσης γιατι πραγματικα δουλευει σε εμενα 8)

xdf21

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω τα μελη του φορουμ αν εχετε ακουσει για την χρηση πιρακεταμης (Piracetam) και των παραγωγων της (aniracetam,oxiracetam κλπ) για βελτιωμενη συγκεντρωση-μνημη και γενικοτερα αν χρησιμοποιειται φαρμακευτικα στην αντιμετωπιση της δεπ.

kalod

Καλός ήρθες!
Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά τα άκουγα αλλά από ότι βλέπω στον Γαληνό χρησιμοποιείται για τη ΔΕΠΥ και η Πιρακετάμη και η Ανιρακετάμη

xdf21

Αυγούστου 07, 2013, 12:00:19 πμ #64 Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 12:18:18 πμ από xdf21
Παράθεση από: kalod στις Αυγούστου 06, 2013, 10:41:27 μμ
Καλός ήρθες!
Η αλήθεια είναι πως πρώτη φορά τα άκουγα αλλά από ότι βλέπω στον Γαληνό χρησιμοποιείται για τη ΔΕΠΥ και η Πιρακετάμη και η Ανιρακετάμη

Ευχαριστώ!
Για τις συγκεκριμενες ουσιες μπορειτε να ψαξετε και σε site του εξωτερικου, ειναι αρκετα γνωστες σαν νοοτροπικα.
Γενικα παντως εχουν λιγες και πολυ ηπιες παρενεργιες, αποδεδειγμενα εχουν προστατευτικη δραση στον εγκεφαλο και χρησιμοποιουνται απο φοιτητες κλπ για καλυτερη συγκεντρωση κ μνημη. Δεν τους κανω διαφημιση μιας και στην Ελλαδα κυκλοφορουν πολλα φαρμακα που φερουν αυτες τις ουσιες και μαλιστα χορηγουνται χωρις ιατρικη συνταγη.

Προσωπικα εχω καποιες δυσκολιες στην συκγεντρωση (δεν ξερω αν εχω δεπ) και εχω δοκιμασει διαφορα συμπληρωματα (χωρις αποτελεσμα) και απο φαρμακα εχω δοκιμασει μονο ανιρακεταμη για 5-6 μηνες και μπορω να πω οτι ειχα αισθητα αποτελεσματα κυριως στο να ειμαι πιο οργανωτικος και σε μεγαλυτερη εγρηγορση. Απο παρενεργιες ειχα μονο καποιες αυπνιες το πρωτο διαστημα.

Να προσθεσω πως επειδη δεν δρουν ως διεγερτικα θελουν καποιο διαστημα καθημερινης χρησης μεχρι να φανουν τα πρωτα αποτελεσματα. Εγω ειχα αισθητα αποτελεσματα μετα τον πρωτο μηνα.

Αποψη μου ειναι παντως πως μακροχρονια κανενα φαρμακο δεν ειναι απολυτως ασφαλες γι αυτο και θα πρεπει να δινουμε προτεραιοτητα σε μια διατροφη πλουσια σε βιταμινες και ω3, και οταν περιστασιακα περναμε περιοδους αυξημενων απαιτησεων τοτε και μονο να καταφευγουμε στην χρηση καποιων σκευασματων που μπορουν να μας βοηθησουν..

kalod

Αυγούστου 07, 2013, 06:52:20 μμ #65 Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 07, 2013, 07:22:01 μμ από kalod
Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου! Και επίσης πολύ ενδιαφέρον ότι δεν χρειάζεται συνταγογράφηση, και από ότι είδα είναι και φθηνά.. Αλήθεια πιο σκεύασμα συγκεκριμένα έπαιρνες? Το χρησιμοποιείς ακόμα?

Οι περισσότεροι στην Ελλάδα δεν έχουν διάγνωση και αυτό είναι λογικό. Μπορείς να κάνεις το τεστ που έχουμε στην σελίδα αν δεν το έχεις κάνει ακόμα πάντως.

Είμαι αντίστοιχης άποψης με την δικιά σου ως προς την ασφάλεια, εκτός κάποιων εξαιρέσεων για πρακτικούς λόγους.

xdf21

Oχι δεν μου χρειαζεται αυτη την περιοδο αλλα θα το ξαναχρησιμοποιησω σιγουρα.
Το MEMODRIN των 750 επαιρνα, 2 καψουλες την μερα.(πρωι-μεσημερι)

Το τεστ το εχω κανει το συγκεκριμενο και οχι μονο, γενικα ολα μου βγαζουν υψηλη βαθμολογια...

Aristotelofanis

Παράθεση από: Georgios στις Απριλίου 03, 2011, 09:11:02 μμ
Εγω δοκίμασα Strattera 40mg, μετά απο 3 ημέρες το σταμάτησα. Υπνηλία,ατονία, ταχυκαρδία,σφήξιμο στο στήθος, "μαυρες σκέψεις", και γενικά χάλια. Και έκαναν και 100€...

Το Strattera θέλει σταθερή δόση κάθε μέρα επί τρίμηνο για να δεις κάποιο δυσδιάκριτο αποτέλεσμα. Εμένα πχ με βοήθησε να ξύνω πολύ λιγότερο τη μύτη μου. Λογίζεται ως συμπληρωματικό της methylphenidate.

Aristotelofanis

Παράθεση από: Georgios στις Απριλίου 04, 2011, 08:09:28 μμ
Καλώς σας βρήκα
Καταρχίν δεν γνωρίζω καν σε τι γιατρό να πάω για την συνταγογράφηση ψυχίατρο η νευρολόγο? Είμαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.
Οσον αφορά τα Stimulants (Concerta κτλ) λέω να μην τα δοκιμάσω κάν γιατί είναι εθιστικά, και εκεί που πάμε να λύσουμε ένα πρόβλημα θα δημιουργήσουμε και άλλο.
Μην ξεχνάς ότι τα άτομα με ΔΕΠΥ ειναι ποιό επιρρεπής στους εθισμούς. Πριν απο 21 μήνες έκοψα το κάπνισμα και υπέφερα απο στερητικά πάνω απο ένα χρόνο...
Πραγματικά δεν θέλω να ξαναπεράσω το ίδιο λούκι!

Περνάς λούκι απεξάρτησης μόνο αν το χρησιμοποιείς αποκλειστικά για διάβασμα και δε χρησιμοποιείς τη μισή δόση κάθε μέρας για κίνηση, γυμναστική, εξωτερικές ασχολίες κλπ. Βασικά είναι βιταμίνη και μακροχρόνια δε δημιουργεί διέγερση αλλά μια ανείπωτη πραότητα κι απερίγραπτη ειρήνη. Είναι πολύ συκοφαντημένο φάρμακο, γιατί αν συνδυαστεί με ζωϊκή πρωτεΐνη φέρνει παρενέργειες. Ενώ στη φυτοφαγία φέρνει μόνο ειρήνη. Ποιος γιατρός δε θέλει ειρηνικούς ασθενείς? Αν φτάσεις σε κάποιο κορεσμό μπορείς να ελαττώσεις τη δόση χωρίς να χάσεις την εσωτερική ειρήνη-συγκέντρωση. Κι αυτό γιατί δρα σαν βιταμίνη.

prepan

Νοεμβρίου 15, 2017, 08:11:15 μμ #69 Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 15, 2017, 08:28:11 μμ από prepan
Αυτά έχω δοκιμάσει :


  • trittico (αντικαταθλιπτικό/αγχολυτικό/υπνωτικό) : καλός ύπνος και αίσθημα ευεξίας στο ξύπνημα. Μου έδινε αντοχή στο να μένω συγκεντρωμένος και ήρεμος, λίγο άσχημο όταν το κόβεις

  • sofelin (αντικαταθλιπτικό) : δίνει μια εφορία και βοηθάει λόγω της καλής διάθεσης που φέρνει, δεν συστήνεται για άντρες γιατί κόβει τη σεξουαλική ορμή. Επίσης δεν μου άρεσε η ψεύτικη εφορία που έδινε.

  • nootrop : κάτι σαν ένταση στο κεφάλι, έκοβα το χάπι σε πολλά μικρά κομμάτια και έπαιρνα ανά 2 ώρες, λίγο βοήθησε.
  • μοναδαφίλη : δεν με βοήθησε καθόλου στη συγκέντρωση, απλά κόβει τη νύστα

  • wellboutrin : δίνει πολύ ενέργεια αλλά και ταχυκαρδία, πολύ άσχημο όταν το κόβεις, ότι πιο κοντά σαν δράση σε concerta, ritalin σύμφωνα με τη δράση του. Δεν μου άρεσε η γενικότερη ένταση που έδινε και μάλιστα όλη την ημέρα

  • strattera : όντως κόβει την παρόρμηση αλλά με έκανε υπερβολικά αργό και χαλάει και το στομάχι

  • catapressan :  διαύγεια αλλά χάλασε κάπως την διάθεση μετά από 3 εβδομάδες που το έπαιρνα

  • selegiline : το παίρνω 3η μέρα και είμαι αισιόδοξος, μέχρι στιγμής βοηθάει αλλά πρέπει να δω ότι δεν είναι placebo

  • xanax : πολύ περιστασιακή χρήση πχ 1 φορά την εβδομάδα και όχι κάθε εβδομάδα (γιατί είναι εθιστικό) δίνει διαύγεια, έχω πάντα ένα μαζί μου

  • concerta : θα το πάρω στο μέλλον αν δεν βρω άλλη λύση



Όλα τα φάρμακα τα παίρνω στις χαμηλότερες δοσολογίες. Μαζί παίρνω και διάφορα συμπληρώματα που δεν έχω καταλάβει αν βοηθάνε.
Επίσης μέχρι πρόσφατα δεν ήξερα ότι είχα δεπυ, κάτι που πλέον έχει διαγνωστεί και νόμιζα ότι λόγω άγχους δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ

Leonidaspap

Γειά σας είμαι καινουριος εδώ είμαι 18 χρονών και είμαι σίγουρος ότι έχω ΔΕΠΥ ακομα δεν έχω κάνει κάποια διάγνωση ούτε θεραπεία διότι δεν ξέρω που να πάω για να με διαγνωσουν εάν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει ας μου στείλει ένα μήνυμα

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018