Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 3
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

Eφηβος (μαλλον) με ΔΕΠΥ.

Ξεκίνησε από labrador, Απριλίου 06, 2011, 12:48:03 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Gapost

....Φίλε Ηλία,

Από τις περιγραφές που έδωσες συμπεραίνω ότι πρέπει να έχεις ΔΕΠΥ.Δεν είναι κάτι μη φυσιολογικό.
Όλοι είμαστε φυσιολογικοί αλλά διαφορετικοί.Το θέμα είναι να μπορέσουμε να γνωρίσουμε τον εαυτό μας
και στην τελική να τον αποδεκτούμε.
...Γνώμη μου είναι να κάνεις διάγνωση το συντομότερο δυνατό.
Όσο νωρίτερα γνωρίζεις κάτι τόσο το καλύτερο για σένα.Προχώρα και μέσα απο το Φορουμ πιστεύω θα λάβεις
αρκετή βοήθεια.

kalod

Συμφωνώ με τον χρήστη Gapost.

Πάντως όσο αφορά κάποια πράγματα που είπες για το πως βλέπουν την διαταραχή. Γενικά υπάρχει μια παρεξηγημένη εικόνα που θέλει την  ΔΕΠ/Υ να κάνει ένα παιδί να τρέχει συνεχώς πάνω κάτω και να μην μπορεί να σταματήσει με τίποτα... Ναι είναι και αυτό , αλλά μπορεί και όχι , όπως μπορεί να είναι και σε μικρότερο βαθμό. Αυτά που μας έγραψες εμένα προσωπικά μου φαίνονται υπεραρκετά.

Όπως όμως είπε και ο Gapost  πριν.. μια διάγνωση θα σου λύσει την απορία.. ;)


labrador

Προχωραμε για διαγνωση λοιπον  :D.Αμα εχω,δεν πειραζει...επιτελους θα μπορω να δικαιολογιθω γι αυτη μου την αφηρημαδα και ανευθυνοτητα και ανωριμοτητα :P :P :-[
H μανα μου νομιζει οτι δεν εχω...επειδη την ρωταγα για ολα αυτα περι ζωηραδας σε παιδικη ηλικια...και τελικα καταληξαμε οτι ημουν ζωηρος...λιγο παραπαν απο το κανονικο...αλλα οχι τοσο οσο το παρουσιαζουν..ουτε οτι δεν με αντεχαν.Και ετσι νομιζει οτι απλως εχω ολα αυτα τα κακα χαρακτηρηστικα και ειμαι και τεμπελης  :P Αμα τελικα βγω με ΔΕΠΥ,ισα ισα καλυτερα θα ναι...γιατι οπως ειπα θα δικαιωθω.Ααα και κατι αλλο....δεν ειναι οτι συνεχεια ειμαι σε κινηση..σημερα επιασα τονευατο μου 2 φορες να ειμαι τελειως ακινητος...αλλα ημουν και κοθρασμενος  :P

chrysa

Labrador, η υπερκινητικότητα και η ¨ζωηράδα¨ δεν είναι παντα απαραίτητα συστατικά ενός ατόμου με ΔΕΠΥ. Μπορεί καλλιστα να μην είναι καποιος υπερκινητικός στο σώμα και να έχει ΔΕΠΥ, επισης υπερκινητικότητα υπαρχει και στο μυαλο...Παντως απο προσωπική εμπειρία θα σου απαντήσω οτι εγώ δεν ήμουν ζωηρο παιδί, ούτε και υπερκινητικο, το αντίθετο θα έλεγα, οι γονείς μου λενε οτι γενικά ήμουν σχετικά ήρεμο παιδί και παντα πολύ καλή μαθήτρια. Παρολα αυτά έχω ΔΕΠΥ. Οποτε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να παρεις μια επαγγελματική γνώμη απο καποιον ειδικό, και ναι, η αλήθεια είναι οτι θα έχεις μια πολύ καλη δικαιολογία για όλα αυτά που σου καταλογίζουν, να θυμασαι ομως οτι δεν πρεπει αυτό να το εκμεταλλευτείς αλλά ισα ίσα να βρεις τροπους και τρικ για να τα αντιμετωπισεις.

labrador

Koιτα σε σχεση με αλλα παιδια..με λες υπερκινιτικο...αλλα οχι και τοσο οσο το παρουσιαζουν...δεν τρεχω ολη μερα..καθομαι στον υπολογιστη(κουναντας παντα καποιο ακρο η χορευοντας στην καρεκλα)...αλλα οχι οπως ο διπλανος μας...που τρεχει γυρω απ τα τραπεζια και τσιριζει :P.Eπισης κατι αλλο...μ αρεσει να ενοχλω το αλλο..αυτο ειναι συμπτωμα η ειμαι απλως σπασα@@ης? :P.Και το κανω συνεχεια...παιζει ο αδερφος μου με κατι και μου αρεσει να τον πειραζω,να τον τσιγκλαω,να του κλεινω το παιχνιδι και να τρεχω...η κοροιδευω τους γονεις χωρις λογο κτλ :P

kalod

Τότε μάλλον πρέπει να το ψάξει και ο διπλανός σου , μεταξύ σοβαρού και αστείου..

Τα παιδιά και οι έφηβοι με ΔΕΠ/Υ συνηθίζετε να πειράζουν ή να πειράζονται πολλές φορές..
Για την πρώτη περίπτωση έχει σχέση η παρορμητικότητα και η υπερκινητικότητα. Για παράδειγμα, όλο αυτό είναι ένα "παιχνίδι" και προκαλεί έντονη διέγερση, κάτι που αρέσει στα άτομα με ΔΕΠ/Υ. Όπως επίσης τα βγάζει και από την ανοία σε περίπτωση που δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν.

Όπως βλέπεις λοιπόν, επηρεάζει πολύ την συμπεριφορά.. Αλλά αν καταλάβεις που και πως , θα μπορέσει να το ελέγξεις κάπως, ή να αντικαταστήσεις  την συμπεριφορά αυτή με κάτι άλλο που θα είναι καλό και θα σου προκαλεί διέγερση.

labrador

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες  :D

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018