Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

ΕΙΔΙΚΟΙ ΣΤΗ ΔΕΠ

Ξεκίνησε από yiannisk, Αυγούστου 18, 2011, 05:16:21 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

yiannisk

Γειά σε όλους,

Eίμαι 38 ετών και καινούργιο μέλος στο forum. Με βάση αυτά που διαβάζω στο φόρουμ αλλά και τη συμπτωματολογία που δίνεται από τους Hallowell και Ratey στο βιβλίο τους "Ζώντας με τη Διάσπαση" είναι πολύ πιθανό να έχω ΔΕΠ (χωρίς υπερκινητικότητα). Θα ήθελα λοιπόν, εάν κάποιος γνωρίζει, ονόματα ειδικών στο αντικείμενο ψυχιάτρων για την περιοχή της Θεσσαλονίκης - Κ. Μακεδονίας, ή ακόμη και στην Αθήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

yiannisk

depygr

Καλήσπέρα σας και συγχαρητήρια για το forum !
Είμαι 30 χρονών απο Κοζάνη και επειδή και εγώ υποψιάζομαι ότι έχω ΔΕΠΥ , μπορεί κανεις να με πληροφορήσει που μπορώ να βρώ κάποιον
ειδικό για την διάγνωση και για την ενδεχόμενη θεραπεία;

kalod

Δεκεμβρίου 11, 2011, 11:09:27 μμ #2 Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 11, 2011, 11:12:31 μμ από kalod
Καλησπέρα,
δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο ειδικό από την Κοζάνη. "Κανονικά" την διάγνωση μπορεί να την κάνει ,άτυπα στην Ελλάδα, μόνο ψυχίατρος (Λόγο ότι ξέρει να κάνει διαφοροδιάγνωση)  αλλά γνωρίζω τέτοιους μόνο στην Αθήνα.

Μπορείς να ψάξεις για κάποιον ψυχίατρο ή ψυχολόγο στην Κοζάνη , με τον δύσκολο τρόπο (Τηλέφωνα, γνωστους κλπ..). Μπορούν να βοηθήσουν στη διάγνωση και την θεραπεία.
Μην αποθαρρυνθείς αν δεν βρεις κάποιον πολύ γνώστη στη ΔΕΠΥ , φτάνει να είναι ανοιχτόμυαλος και πρόθυμος να το ψάξει περισσότερο.

Όσο αφορά την θεραπεία γενικότερα υπάρχουν διάφορες επιλογές, εξαρτάτε τι ψάχνεις , τις επιλογές που έχει η περιοχή και... πόσα λεφτά διαθέτεις δυστυχώς.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018