Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Νέος στο forum νεος και στο ΔΕΠ-Υ (μαλλον..)... Ωραια και τωρα, τι κανω?????????

Ξεκίνησε από Geo, Σεπτεμβρίου 21, 2011, 07:32:15 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Geo

Καλησπέρα σε ολους/ες. Λεγομαι Γιώργος, ειμαι 33ων και αποτι φαίνεται,συγκεντρώνω παρα πολλά από τα συμπτώματα του ΔΕΠ-Υ (Μεικτού Βαθμου).
Ολη μου τη ζωή  με θυμάμαι να ειμαι πάντα απρόσεχτος, ονειροπόλος σε τεράστιο βαθμο (μπορεί να φανταζόμουν ότι συζηταω με κάποιον για ώρες ολόκληρες), πάντα χανόμουν στις σκέψεις που κατέκλυζαν το μυαλό μου, με μεγάλη αδυναμία στο να συγκεντρωθω, ειτε σε ενα βιβλίο (μετά απο 3-4 λέξεις ακόμα και τωρα,"φεύγω") στα μαθήματα μου σαν μαθητής, ειτε στην εργασία μου πλέον,  είτε ακόμα και σε συζητήσεις (!!!!!), να μιλάω χωρίς να συνηδητοποιώ τι μου λενε, κουνωντας το κεφαλι συγκαταβατικα και μετα μπορει να μη θυμαμαι καν τι λεγαμε....μεγάλη αδυναμία αποστήθησης, συνεχως ξεχνάω πράγματα (καλα αυτα τα κλειδια , μπορει να τα βρω στα πιο απιθανα σημεια) σχεδόν μηδενική ανοχή στην σύγχιση...

Οκ, ολα αυτά τα είχα εδω και 33 χρόνια, εχω μάθει να ζω με αυτα, οι γονεις μου και οι ανθρωποι που εχω στη ζωη μου, αλλα τα αποδεχονται αλλα οχι, σε αλλα δε δινουν σημασια και σε αλλα με πρηζουν μια ζωη........
Απρόσεχτος, αφηρημενος, αργος (οκνηρος), αναποδος. ανοσουμπαλος, τεμπελης, κακος...αλλα και πανεξυπνος, πνευματωδεις, "σπιρτο", εξω καρδια.........πολλα τα επιθετα που εχω στη συλλογη μου πολλες φορες εντελως αντιφατικα. Ολα αυτα ομως συνθετουν τον χαρακτηρα μου και ετσι εχω μαθει να ζω. Μεχρι προχτες, που μου επεσε ενα φυλλαδιο στα χερια και εγραφε για το ΔΕΠ-Υ.
Εννοειται οτι η πρωτη σκεψη ηταν του στυλ " ρε , εδω γραφει για μενα!!".
Η συνηδητοποιηση του οτι μπορει να εχω αυτο το συνδρομο, ειλικρινα με εκανε να νιωσω  ταυτοχρονα ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΟΣ αλλα και ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΜΕΝΟΣ.

Σοκαρισμενος γιατι εχεις μαθει να ζεις με ολες τις ατελιες σου, εχεις αποδεχτει μεσα σου ισως μεχρι και καποια απο τα ανωτερω επιθετα που ακους κατα καιρους να σου λενε (τι διαολο ολοι αυτοι που σε χαρακτιριζουν με τα ιδια λογια, τρελοι ειναι ??) και τωρα επεσε κατι στα χερια σου, που θελει να δωσει αλλη εξηγηση σε ολα αυτα.....

Ανακουφισμενος γιατι επιτελους μαλλον θα μπορεσω να καταλαβω γιατι συμβαινουν αυτα τα πραγματα, γιατι δε μπορω να συγκεντρωσω το μυαλο μου καπου σταθερο, παρα ολο ξεφευγει, να καταλαβω τι μου συμβαινει και ξεχναω και ειμαι συνεχεια αφηρημενος, γιατι δε μπορω να θυμηθω μικρες αλλα ακρως σημαντικες λεπτομερειες με αποτελεσμα αυτο να εχει αντικτυπο στην εργασια μου.....Ανακουφισμενος γιατι μπορει να ανταλλαξω απο εδω αποψεις για τα "δικα μας", ενω πριν δεν μπορουσα να μιλισω σε κανεναν για ολα αυτα, ισως ακομα και να γνωρισω ατομα που βιωνουν παρομοιες καταστασεις και να αραξουμε να μιλησουμε για αυτα ξεπερνωντας την αμηχανια και την ντροπη του τι θα σκεφτει ο αλλος για μας και πως θα το παρει.

Αλλα ως συνηθως πααααλι χαθηκα στις σκεψεις μου , πααααλι πηγα αλλου την κουβεντα, πααααααλι προτρεχω........
Πρωτα θα πρεπει να σας ρωτησω κατι...
Που μπορω να απευθυνθω για να γινει η διαγνωση, αν οντως ανηκω σε αυτη την ομαδα ατομων με ΔΕΠ-Υ ?????
Ευχαριστω,
Γιωργος

kalod

Καλώς ήρθες , και από αυτό το θέμα!

Μπορώ να πω ότι ο ενθουσιασμός σου μου έφτιαξε την διάθεση καταρχάς  :)

Όπως και εσύ κατάλαβες η συμπεριφορά και οι εμπειρίες που μου περιγράφεις θυμίζουν για τα καλά ΔΕΠΥ.. Μέχρι και τα θετικά που ανέφερες!

Όπως σου ανέφερα και στο άλλο θέμα: "Δεν χρειάζεται να φοβάσαι, αν όντος το έχεις, γιατί το μόνο που έχει να γίνει είναι αλλαγή προς το καλύτερο αν όντος υπάρχει! Στο φινάλε μια ζωή ζεις με αυτό , καιρό να μάθεις τι είναι και πως μπορεί να χειριστεί! "

Αν όντος έχεις λοιπόν , καλά κάνεις και νιώθεις ανακουφισμένος, μιας και πλέον θα έχεις μια εξήγηση για το πως διαμορφώθηκε ένα κομμάτι του εαυτού σου!
Να ξέρεις πάντως ότι προφανώς δεν είσαι μόνος , και ότι δεν υπάρχει λόγος να ντρέπεσαι. Απλά ένα "στυλάκι" είναι ;)

Όσο αφορά την ερώτηση σου τώρα. Δυστυχώς δεν υπάρχει δημόσιος φορέας για την διάγνωση ενηλίκων, αλλά μπορείς να απευθυνθείς σε ιδιώτη.
Ένας γνωστός ειδικός στην Αθήνα είναι ο Απόστολος Βούρδας. τηλ:2109346168

Για όποια ακόμα πληροφορία σου χρειαστεί εδώ είμαστε
Νίκος


niknac

Να προσθεσω τον εξαιρετικο Αρτεμιο Πεχλιβανιδη ο οποιος αν θυμαμαι καλα εχει ιατρειο στην κηφισια αλλα δεχεται και στο αιγενιτιο αν δυσκολευεσαι οικονομικα για περισσοτερες πληροφοριες πληκτρολογησε το ονομα  στο γκουγκλ.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018