Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 9
Total: 9

διαταραχή ελλειμματικής προσοχής (ADD)

Ξεκίνησε από Jacob, Μαρτίου 04, 2012, 06:42:12 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Jacob

Μαρτίου 04, 2012, 06:42:12 μμ Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2012, 06:44:55 μμ από Jacob
Καλησπέρα σας,

Είμαι 25 χρονών, από μικρό παιδί προσπαθώ να καταλάβω τον λόγο για τον οποίο δεν μπορώ να συγκεντρωθώ σε ένα θέμα. Για παράδειγμα διαβάζω ένα βιβλίο ενώ παράλληλα μπορεί να σκέφτομαι διάφορα άλλα θέματα. Επίσης έχω την ικανότητα να αντιστρέφω τις λέξεις βλέποντας την εικόνα μέσα στο μυαλό μου και διαβάζοντας ουσιαστικά την λέξη ανάποδα. Νιώθω συνέχεια ότι το μυαλό μου λειτουργεί με τρελούς ρυθμούς. Τα πράγματα χειροτέρεψαν τα τελευταία χρόνια με την χρήση του διαδικτύου, αφού περνάω πολλές ώρες καθημερινά μπροστά στον υπολογιστή και δέχομαι συνέχεια πάρα πολλά μηνύματα, υπερπληροφόρηση δηλαδή. Ψάχνω τρόπους για να βοηθήσω τον εαυτό μου καθώς αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει να με επηρεάζει στην προσωπική και επαγγελματική μου ζωή. Θεωρούσα ότι πάσχω από κατάθλιψη ελαφριάς μορφής αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν είναι αυτό. Από έρευνα που έκανα, αλλά και από κάποιες συνεδρίες που είχα με τον ψυχολόγο μου καταλήξαμε στα Adderall - Ritalin και Concerta. Το Adderall δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Είμαι ανάμεσα στα Ritalin και Concerta. Μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει ?

kalod

Κάλως ήρθες!

Αυτά που αναφέρεις θυμίζουν ΔΕΠΥ και ένα κομμάτι θυμίζει και μαθησιακή δυσκολία.
Θα μπορούσε να γίνει έλεγχος και για τα δύο αν δεν έχει ήδη γίνει.

Όσο αφορά τα φάρμακα θα μπορούσες να δεις αυτό το άρθρο

Σημασία έχει τι ταιριάζει με τον οργανισμό σου και τι σε βολεύει. Το καλύτερο πιθανώς που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι το concerta γιατί έχει μεγάλη διάρκεια και πιο ελαφριές παρενέργειες , αν υπάρχουν, ώστε να μην παίρνεις κάθε τόσο.
Θα πρέπει όμως να βρεις κάποιον ψυχίατρο ή γιατρό να στο συνταγογραφήσει. Λογικά θα μπορεί να σε βοηθήσει ο ψυχολόγος σου , αν έχει δεχτεί την ύπαρξη της ΔΕΠΥ.

ΕΛΕΝΗ

γειά σας είμαι μητέρα αγοριού με σύνδρομο ελλειματικής προσοχής είναι 9 ετών και είναι σε φαρμακευτική αγωγή από 6 ετών έχουμε δοκιμάσει strattera concerta και ότι άλλο χρειάζεται για να είναι καλά ψυχανάλυση,ειδική αγωγή και 3 χρόνια έργο.Σήμερα έμαθα για το vyvanse πέστε μου αν υπάρχει στην Ελλάδα και αν όχι αν μπορώ να το προμηθευτώ από το εξωτερικό;Θέλω να βοηθήσω το παιδί μου με ότι χρειάζεται αν γνωρίζεται κάτι παρακαλώ βοηθήστεμε
Ευχαριστώ


kalod

Γεια σου Ελένη,

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια που κάνεις.
Στην Ελλάδα, επισήμως,  εκτός από strattera και concerta υπάρχει και το Ritalin. Έχει την ίδια δραστική ουσία με τον concerta, αλλά αλλιώς δρα το κάθε ένα σε κάποια άτομα.

Αν μπορείς δώσε μας κάποιες πληροφορίες παραπάνω για το τι αντιμετωπίζει το αγοράκι.
Αλήθεια γιατί δεν βόλεψαν τα άλλα δύο φάρμακα?
Έχεις σκεφτεί για το ενδεχόμενο εναλλακτικών θεραπειών?

Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω ότι αν μένετε Αθήνα υπάρχει δημόσιο ειδικό ιατρείο ΔΕΠΥ και ίσως να μπορεί να βοηθήσει.
Τέλος απλά να αναφέρω ότι η μέχρι τώρα αντιμετώπιση με βάζει σε κάποιες σκέψεις για το αν ήταν η κατάλληλη, και πιο συγκεκριμένα όσο αφορά την ψυχανάλυση.

Ελπίζω να βοήθησα, καλή συνέχεια στην προσπάθεια σας.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018