Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

σχεσεις με το αλλο φυλο

Ξεκίνησε από mantaris, Μαρτίου 12, 2012, 04:22:15 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

mantaris

καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω πως ειναι οι σχεσεις ας με το αλλο φυλλο. τουλαχιστον εγω μεχρι στιγμης λογω παρορμητικοτητας, απερισκεψιας αλλα και υπερβολικης ειλικρινειας μεχρι τωρα δεν εχω καταφερει να διατηρησω μια σχεση. μπορει να φταιει η ΔΕΠΥ μπορει να φταιει οτι ειμαι ακομα στα 20 δεν ξερω.

kalod

Λίγο πολύ όλοι , και εννοώ και τα άτομα χωρίς δεπυ , έχουμε μια δυσκολία με τις συντροφικές σχέσεις , ιδικά στα πρώτα χρόνια που τις επιχειρούμε.

Προσωπικά η ΔΕΠΥ με επηρεάζει σε κάποιους τομείς τις σχέσεις άμεσα ή έμμεσα. Έμμεσα για παράδειγμα λόγο χαμηλής αυτοεκτίμησης , που συνεισφέρει και στο να είμαι λίγο ζηλιάρης (μεταξύ μας αυτά.. )
Επίσης , ιδικά παλαιότερα είχα μια ωραία τάση να αργώ στα ραντεβού πράγμα που εκνευρίζει πολύ κάποιες γυναίκες. Έναν γνωστό μου με ΔΕΠΥ μάλιστα τον έχει χωρίσει η κοπέλα του για αυτό το λόγο.

Νομίζω ότι το θέμα είναι, ως ένα βαθμό , να βρεθεί κάποιος που να σε δέχεται όπως είσαι , και ταυτόχρονα να ενημερώνουμε και τον άλλο για αυτά που ξέρουμε ότι θα τον πειράξουν.

Για παράδειγμα στην κοπέλα μου είχα πει από την αρχή περίπου ότι "Κοίτα να δεις , σε σκέφτομαι και σε νοιάζομαι να το ξέρεις.. αλλά μην περιμένεις να θυμάμαι ποτέ την γιορτή σου και τα γενέθλια σου.. ειδοποίησε με διακριτικά λίγες μέρες πριν και να είσαι σίγουρη ότι δεν θα το περάσω έτσι"
Επίσης πολύ σημαντικό (και το παραδέχεται και η κοπέλα μου αυτό), από την στιγμή που δεν μπορώ να συγκεντρωθώ της το έχω πει για να μην νομίζει ότι την "γράφω" όταν μου μιλάει και δεν προσέχω.

Τέλος , παίζει ρόλο και η εμπειρία όσο αφορά την συντροφικότητα. Μαθαίνεις στην πορεία πως να επικοινωνήσεις με τον σύντροφό καλύτερα ,αν το έχεις βάλει και σκοπό να μάθεις. Στις πρώτες μου σχέσεις.. ήταν χάλια τα πράγματα.

Υ.Γ. ενδιαφέρον θέμα για να δημοσιεύσουμε κάνα άρθρο

mantaris

+1 για αυτο με την ζηλια και για την καθυστερηση στα ραντεβου. εγω βασικα δεν ξερω εχω την αισθηση οτι με παρεξηγουν πολυ ευκολα...

mantaris

παντως οσο παραξενο και αν ακουγεται η μονη κοπελα που ειχα ταιριαξει απολυτα και επικοινωνουσαμε τελεια εχει και αυτη ΔΕΠΥ :P

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018