Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

εμπειρία ΔΕΠΥ

Ξεκίνησε από erifylh, Ιουλίου 25, 2012, 01:14:48 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

erifylh

καλησπερα καταρχην,και συχγαρητηρια για τη δουλεια
που κανετε στο forum,και τη στηριξη που προσφερετε.
Εγω,μολις διαγωνστηκα απο ειδικο ψυχιατρο με ΔΕΠΥ,
και μπορω να πω,οτι εκτοτε κλαιω απο ανακουφιση,κυριολεκτικα.
Ειχα πολυ ασχημα συμπτωματα οταν αρχισα και εμπαινα στην εφηβεια,
φοβερες εκρηξεις θυμου,το αισθημα οτι δε με καταλαβαινει κανεις,δεν
μπορουσε να με ελεγξει και κανεις,απογοητευση,χαμηλη αυτοεκτιμηση,κτλ.
Μεχρι που εφτασα τωρα 26,και τα συμπτωματα πολυ απλα επειδεινωθηκαν..
με περιαστιακη χρηση ουσιων,ακρατος παρορμητισμος,απλα για τη προκληση,
ταραγμενες σχεσεις,κυριως σεξουαλικες,γιατι ενιωθα πιεσμενη σε οτιδηποτε αλλο
που ηταν σε πλαισιο σχεσης.
Μεχρι που κουραστηκα,δεν ηξερα τι μου συμβαινει,και αποφασισα απλα να αλλαξω τη
διατροφη μου,και να αρχιζω να γυμναζομαι,μπας και βρω τη ψυχικη μου ηρεμια τουλαχιστον.
Και τη βρηκα!Αν οχι ολη,αλλα τουλαχιστον ειμαι πολυ καλυτερα,συν του οτι
το εψαξα ιατρικα,και εχω ηδη διαγνωστει οπως ξαναειπα.
Επισης το επαγγελμα που εχω διαλεξει να κανω,ειναι το μονο στο οποιο,
αισθανομαι πραγματικα συγκεντρωμενη,και οσο μπορω ηρεμη,ειναι ηθοποιος.
Παιρνω και το πτυχιο μου σαν μηχανικος,στο κοντινο μελλον,
αλλα μονο για χαρη των γονιων μου.Εξαλλου δεν μπορω να αντεξω σε ενα γραφειο.
Και κατι τελευταιο,ο γιατρος μου,μου συνεστυσε φαρμακευτικη αγωγη,για καποια χρονια
για να μπορεσω να ξεπερασω τα ασχημα συμπτωματα.και το σκεφτομαι ακομα.Εσεις τι λετε
γι αυτο?Επισης τους αγωνιστικους χαιρετισμους μου,σε ολους οσους πασχουν απο δεπυ,και
δεν τους καταλαβαινει κανεις.Ειναι ασχημη ασθενεια.Σας χαιρετω και σας φιλω ολους.
Εριφυλη

kalod

Καλώς ήρθες και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Σε ευχαριστούμε για τα καλά λόγια

Συγχαρητήρια για την δύναμη σου να το ψάξεις και να κάνεις στροφή. Το Μήνυμα σου ήταν πολύ θετικό ,θα έλεγα, τόσο που μου έφτιαξε την μέρα.

Αυτά που αναφέρεις μου ακούγονται οικεία.

Η φαρμακευτική αγωγή για τη ΔΕΠΥ δεν "θεραπεύει" την ΔΕΠΥ, απλά όσο καιρό την παίρνεις καταπολεμά τα συμπτώματα.
Χρήσιμο θα ήταν να είχες κάποιο φάρμακο για ώρες ανάγκης πάντως. Για τακτική χρήση επίσης δεν είναι κακό αλλά είναι άλλη ιστορία, θέλει ψάξιμο.

Μιας και έχεις δει διαφορά με διατροφή θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις ψάξει για δυσανεξίες ή απλά τρως ποιο υγιεινά? Εγώ είδα μεγάλη διαφορά όταν ελάττωσα τις τροφές που με πειράζουν (και πολλοί ακόμα γνωστοί με ΔΕΠΥ)

Νίκος

Georgios

Καλησπέρα
Τι είδους φαρμακευτική αγωγή σου συνέστησε ο Γιατρός σου?

erifylh

Καλησπερα Νικο,ελπιζω να μπορω να σου μιλαω στον ενικο.
σ ευχαριστω για την απαντηση,αν καθυστερησες η οχι,πιστεψε με
απαντησες πολυ γρηγορα,εγω καθυστερησα 25 χρονια...(κανω και αστειακια,τι να κανω).
Ο γιατρος,μου συνεστησε,σιγουρα φαρμακευτικη αγωγη,αλλα και τι αλλο θα εκανε,γιατρος ειναι.
δεν εχω καθολου καλη γνωμη για την πλειοψηφια των ψυχιατρων,παλια ειχα διαγνωστει με καταθλιψη,
και επαιρνα αντικαταθλιπτικα,τα οποια φυσικα δεν μου εκαναν απολυτως τιποτα.
αυτο με τις τροφες που λες,εχεις πολυ δικιο και θα το κανω,εγω τωρα κανω απλα διατροφη,αλλα
τις τροφες που μου κανουν ''κακο'' τις αποφευγω διαισθητικα πλεον.πρεπει ομως να κανω τεστ.
η αληθεια ειναι παντως οτι τα συμπτωματα μου με εχουν κουρασει πολυ,θελω απο μονη μου να παρω κατι,για να τα χειριστω.
μου συστησανε η διεγερτικα,στυλ αμφεταμινες η ατομοξετινη(stratera) για να μην εχω θεμα με τον εθισμο,και σταθεροποιητες διαθεσεις,γιατι αλλαζω καθε 3 ωρες,χαχα.
αυτα.τωρα εγω βρισκομαι σε περιοδο,ενδελεχους,ψαξιματος για τα παντα σε σχεση με αυτο.θα δειξει.ευτυχως που υπαρχετε κι εσεις παντως.

erifylh

Επισης θα ηθελα να σας κανω μια γενικη ερωτηση.Μηπως ξερει κανεις να μου προτεινει καποιο καλο ψυχιατρο
για τη κρητη,στα χανια?
ευχαριστω

kalod

Ο ενικός επιβάλλεται, παρέα είμαστε.
Όσο αφορά το αστειάκι, καλύτερα αργά παρά ποτέ. Ξέρω άτομα που το ανακάλυψαν στα διπλάσια χρόνια από εσένα.

Γενικά οι ειδικοί της ψυχικής  υγείας στην Ελλάδα δεν γνωρίζουν και πολύ την ΔΕΠΥ , και είναι πολύ συνηθισμένο να την μπερδεύουν με άλλες παθήσεις. Το μπέρδεμα με την κατάθλιψη στις κοπέλες μάλιστα είναι ιδιαίτερα συνηθισμένο γενικότερα.

Δεν είμαι ο ειδικός στα φάρμακα να σου πω την αλήθεια , αλλά μπορώ να σου πω δύο πράγματα που ξέρω αν χρειαστεί.
Γενικά προτιμώ την μη φαρμακευτική αντιμετώπιση αλλά αυτό δεν είναι θέμα. Αν σε βολέψουν καλά τα φάρμακα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Στην Ελλάδα δεν κυκλοφορούν και πολλά φάρμακα για την ΔΕΠΥ. Το strattera δεν κάθεται και πολύ καλά στους Ενήλικες από ότι ακούω, αλλά βάσει των συμπτωμάτων που ανέφερες πιθανός τα διεγερτικά θα σε βολέψουν. Θα το δεις όμως στην πράξη.

Καλά κάνεις και το ψάχνεις γιατί αν περιμέναμε από το κράτος, τους ειδικού κλπ.. μάλλον δεν θα το ξέραμε ακόμα ότι έχουμε ΔΕΠΥ.
Ειδικά για Κρήτη δεν γνωρίζω κάποιον ψυχίατρο.. Και εγώ από Χανιά είμαι αλλά τίποτα..

Να φανταστώ ότι ανεβαίνεις Αθήνα? Ή μήπως ψάχνεις κανένα πιο ειδικό στην Κρήτη?


Υ.Γ. Πάλι συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά δεν σκοπεύω να γίνει συνήθεια.


niknac

eryfylh  θερμους χαιρετισμους και απο εμενα,να πω οτι ολοι εμεις που αργουμε να διαγνωστουμε παρουσιαζομαστε συνηθως για πρωτη φορα στον ψυχιατρο με καταθλιψη,οπως εσυ ετσι και εγω χρησιμοποιησα αντικαταθλιπτικα στην αρχη με μετρια αποτελεσματα τα οποια τρομαξα να σταματησω,εχω μια ταση να αποκτω ισχηρη εξαρτηση απο ουσιες,οι περισσοτεροι ανθρωποι μολις ακουνε για την δεπυ νομιζουν οτι απλα οτι δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις να διαβασεις ενα βιβλιο π.χ,δεν μπορουν να καταλαβουν το λουκι που τραβας στην εργασια σου,στις σχεσεις σου,στις συναναστροφες σου και τις συνοσηροτητες που δημιουργουνται,τελος παντων να μην γινομαι απαισιοδοξος απλα τον τελευταιο εχω λιγο τις μαυρες μου που λενε,ευχομαι οτι καλυτερο. 

niknac

πω πω!μολις τωρα ειδα ποσο παλιο ειναι το ποστ της erifylhs :-[

black_sheep

Απριλίου 08, 2013, 04:54:59 μμ #8 Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2013, 05:07:39 μμ από black_sheep
Λοιπον χαιρετώ και εγώ την erifylh με την σειρά μου

Παράθεσηεγω καθυστερησα 25 χρονια...

καλά είσαι εγώ 29   :P

ΠαράθεσηΚαλώς ήρθες και συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση.

Εντάξει σε φόρα με Δεπ βρίσκεσε είναι απόλυτα φυσιολογικό πιστεύω  :D

Παράθεσηeryfylh  θερμους χαιρετισμους και απο εμενα,να πω οτι ολοι εμεις που αργουμε να διαγνωστουμε παρουσιαζομαστε συνηθως για πρωτη φορα στον ψυχιατρο με καταθλιψη,οπως εσυ ετσι και εγω χρησιμοποιησα αντικαταθλιπτικα στην αρχη με μετρια αποτελεσματα τα οποια τρομαξα να σταματησω,εχω μια ταση να αποκτω ισχηρη εξαρτηση απο ουσιες,οι περισσοτεροι ανθρωποι μολις ακουνε για την δεπυ νομιζουν οτι απλα οτι δυσκολευεσαι να συγκεντρωθεις να διαβασεις ενα βιβλιο π.χ,δεν μπορουν να καταλαβουν το λουκι που τραβας στην εργασια σου,στις σχεσεις σου,στις συναναστροφες σου και τις συνοσηροτητες που δημιουργουνται,τελος παντων να μην γινομαι απαισιοδοξος απλα τον τελευταιο εχω λιγο τις μαυρες μου που λενε,ευχομαι οτι καλυτερο. 
Ναι αυτό το πράγμα με τους άσχετους ψυχιάτρους στην Ελλάδα  πρέπει κάποτε να σταματίσει εμένα απο μικράκι προσπαθούσαν να με πείσουν ότι  έχω κατάθλιψη θυμάμαι στα 13 μου το είπε μια καθηγήτρια μου στην μητέρα μου , μετά έβλεπα την μητέρα μου που έκανε  χρήση αντικαταθλιπτικών  και έβλεπα το balance που της δημιουργουσε και δεν τα γούσταρα ποτέ μου πλέον είμαι πεπισμένος οτι και η μητέρα μου έχει Δεπ και ο πατερας μου ισως , με πήγαν 1 μια φορά σε νευρολόγο στα 11 μου έκαναν κάποια εγκεφαλογραφήματα με συχνότητες το 93 και μάλιστα τα έχω μπροστα μου αυτη την στιγμή  , επίσεις  πήγα μια φορά σε ψυχίατρο και σε ψυχολόγο  πολύ απλά οι τύποι δεν μου γέμισαν το μάτι, απο ότι κατάλαβα σκοπός τους ήταν  οι συνεδρίες , έτσι αποφάσισα να το ψάξω μόνος μου έτσι λοιπόν  έπεσε στα χέρια μου ενα βιβλίο το ζώντας με την διάσπαση που διαβάζω αυτό το καιρό , επίσεις έχω πάει σε εναν ειδικό της Δεπ και έχω διαγνωση και έχω αρχίσει τα ρίταλιν εδώ και 4 μέρες , όπως λες και εσύ μεγάλη ανακουφιση  φεύγει ένα βάρος  Νικο και εγώ όπως και ολοι μας άλλωστε εχουμε τάσεις για εξαρτήσεις  εγώ προσωπικά  έχω δεν το κρύβω . 

kalod θα ήθελα να μου πεις έχεις πάει σε καποιο ειδικό γιατρό για την δυσανεξία που λες  ;, μου έλεγε πρόσφατα ο πατέρας μου για έναν γιατρό που έχουν πάει κάποιος γνωστος του τελος πάντων και μετά απο μια εξέταση δεν γνωρίζω ακριβως  τους είπε ποιες τροφες τους πειράζουν και αν τους λείπουν κάποια ένζυμα κτλ και απο τότε έχουν τρομερή βελτίωση  μάλιστα αυτος ο ανθρωπος ειχε χοντρό πρόβλημα με φοβίες  και έπερνε  ψυχοφάρμακα όπου μετά απο συζήτηση με τον πατέρα μου του είπε και αυτος ο ιδιος οτι  όντος ειναι καλα τώρα και μαλιστα δεν χρειάζετε να παίρνει φάρμακα πλεον  γνωρίζεις κάτι πάνω στο θέμα  γιατί εγώ να σου πω την αλλήθια μολις το άκουσα είπα απο μέσα μου ¨" τσαρλατάνος "

kalod

Όσο αφορά την εγκυρότητα θα σου πω μία ιστορία για αρχή.
Κάποια στιγμή όταν ήμουν μικρός στο σχολείο, είχα πει στην μητέρα μου ότι είμαι πολύ χάλια κάθε πρωί στο σχολείο από άποψη απόδοσης , συγκέντρωσης κ.α. και μου είχε πει "ε μα παιδάκι μου δεν τρως και εσύ πρωινό" οπότε δοκίμασα να αρχίσω να τρώω. Τι έγινε? Τα συμπτώματα χειροτέρεψαν. (τότε δεν ήξερα για την δεπυ βεβαια)

Πλέον έχω κάνει εξετάσεις και έχω βρει πιες τροφές με πειράζουν και τις έχω βγάλει ή ελαττώσει. Αντικειμενικά και μετρήσιμα στοιχεία δίνουν, οπότε δεν μπορούν να είναι απάτη. Και ασφαλώς είναι μελετημένα όλα αυτά έτσι. Βέβαια να δηλώσω ότι δεν εμπιστεύομαι όλες τις εξετάσεις. Προσωπικά υπό την καθοδήγηση ειδικού  ,έστειλα δείγμα σταγόνων αίματος σε εργαστήριο στην Αμερική.

Εντωμεταξύ η διαφορά φαίνεται από την πρώτη στιγμή. Δεν έτρωγα κάτι που με πείραζε, ένιωθα καλύτερα. Το έτρωγα , τότε εγκεφαλική ομίχλη με όλα τα συμπτώματα (συγκέντρωση, μνήμη, διάθεση κ.α.) και δώρο φουσκώματα στην κοιλιά, διάρροιες κ.α.

Για εμένα άξιζε πραγματικά, και το καλό είναι ότι μπορείς να το ελέγξεις και μόνος σου , και άμεσα.


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018