Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

ΔΕΠΥ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΑ

Ξεκίνησε από niknac, Δεκεμβρίου 11, 2012, 02:59:21 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

niknac

Νεος στο φορουμ και χαιρετω ολους τους φιλους με δεπυ.
Διαγνωστικα με δεπυ πριν τρια χρονια περιπου και τοτε καταλαβα γιατι ο χωρος που εργαζομαι ειναι στην κυριολεξια για εμενα μια κολαση.Εργαζομαι για πολλα χρονια σε εναν κλειστο χωρο με τριαντα  ατομα και κατα την μιση διαρκεια του οκταωρου ισως και παραπανω ειμαι αναγκασμενος να βρισκομαι εκει.Σε εναν τετοιο χωρο οπου ολοι μιλανε ασταματητα μεταξυ τους πολλες φορες κραυγαζωντας προσπαθωντας παραλληλα να οργανωσω το εργο μου πριν βγω εξω καταλαβενεται το δραμα που ζω.
Πηρα το μονταφινιλ με εξαιρετικα αποτελεσματα τα οποια ομως διαρκεσαν μονο εξι μηνες,απο εκει και περα ανεπτηξα ανοχη και εθισμο,συνεχεια δοκιμασα το κονσερτα το οποιο δεν μου εκατσε,στην παρουσα φαση παιρνω γουελμπουτριν το πρωι και μονταφινιλ το βραδυ με σχετικα καλα αποτελεσμα αλλα δεν ξερω για ποσο,αρχιζω και φοβαμα μην γινω τζανκι αυτων των φαρμακων.
Πολλες φορες σκεφτηκα να παραιτηθω αλλα η δουλεια αυτη ειναι δημοσια και οι καιροι εξαιρετικα δυσκολοι,δεν βρισκω εναλακτικη,αν συνεχισω παντως πιστευω τελικα θα καταληξω σε νευρογικη κλινικη.
Αντιμετοπιζει καποιος απο εδω παρομοια προβληματα και αν ναι πως το χειριζεται?

kalod

Καλωσόρισες καταρχάς!

Μπορώ να φανταστώ πιθανός τι τραβάς.. Προσωπικά δεν ξέρω αν θα άντεχα.
Με το modafinil είπες ότι είδες αποτέλεσμα. Αν αυτό έκανε και ποιο ευχάριστη την δουλειά , τότε μένει να συνεχίσεις το ψάξιμο για κάποιο φάρμακο που να σου κάνει πιστεύω.

Υπάρχει θέμα εξάρτησης από το wellboutrin? έχεις δει κάτι δηλαδή?

Όντος οι καιροί είναι δύσκολοι.. Κάτι τέτοιο δεν θα ήταν αδύνατο, αλλά νομίζω ότι εξαρτάτε από τις ιδιαιτερότητες του κάθε ένα. Αν μπορεί να βρει λύση εντός δουλειάς, αν έχει οικογένεια, αν έχει οικονομικές υποχρεώσεις (δάνεια κλπ) , αν θα μπορούσε να βρει αλλού δουλειά κ.α.
Πιστεύω λοιπόν ότι σε αυτό η απάντηση είναι διαφορετική για τον κάθε ένα..

niknac

Μιλωντας εμπειρικα η αλαγη απο το ενα φαρμακο στο αλλο δεν ειναι καθολου ευκολη υποθεση κανοντας παραληλα τις καθημερινες δραστηριοτητες,ουσιαστικα πρεπει να απεξαρτηθεις απο την μια ουσια σταδιακα και κατα τον ιδιο τροπο να μπεις σε μια αλλη,αυτη η περιοδος παντα απο προσωπικη εμπειρια ειναι εξαιρετικα δυσκολη,δεν θελω να τρομαξω τους φιλους αλλα ετσι τουλαχιστον το βιωνω εγω.
Το επομενο που δοκιμασα ηταν το concerta το οποιο δεν δουλεψε καλα για εμενα μου εφερε εξαιρετικο ανχος,ισως να εφταιγε και η καπως αποτομη αλλαγη που εκανα απο το ενα στο αλλο.
Οσον αφορα τωρα το θεμα της εξαρτησης(ανεξαρτητα με το τι λενε οι εταιριες) η γνωμη μου ειναι οτι σε ολες αυτες τις ουσιες ο οργανισμος αργα η γρηγορα αποκτα ανοχη και υστερα ειται τις παιρνεις ειται οχι ειναι το ιδιο πραγμα και το προβλημα εγκειται στο οτι ειναι και αρκετα δυσκολο να τις κοψεις,πρεπει να ζυγισεις τα υπερ και τα κατα,το ιδιο πιστευω οτι θα συμβει με το γουελμπουτριν που προς το παρον δουλευει καλα σε συνδιασμο με το μονταφινιλ.


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018