Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

παλια διαγνωση , brain mapping

Ξεκίνησε από black_sheep, Απριλίου 02, 2013, 03:43:23 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

black_sheep

Kαλησπέρα , πριν απο λίγο καιρό διάβασα για την Δεπ , έτσι λοιπόν κατέβηκα Αθήνα και πήρα την διαγνωση ,επίσεις σε λίγο καιρό θα κανω χρήση ριταλιν και θα ενημερώσω για την πορεία, πρόσφατα η μητέρα μου έδειξε  κάποια εγκεφαλογραφήματα (HEΓ)  που είχα κάνει περίπου στα 11 μου το 1994  η μόνη διαγνωση που μπορεσα να βρώ και απο τα γραμματα του τότε γιατρου  που μπορεσα να καταλάβω επιδεί αρκετά έχουν σβηστεί  κατάφερα και έσωσα μερικες λέξεις όπως 

H καταγραφή έγινε με συμβατικο ψηφιακό Ηεγ


το διαγραμα εμφανίζει αρκετή αστάθεια  στον βασικό του ρυθμό/  , καταγράφεται και διασπαση
αντιδραση συντονισμου βασικού ρυθμου /  ,το διαγραμμα συνιγορεί  υπερ μικρου βαθμου ανωριμοτητας εγκεφάλου

να σημειώσω εδώ οτι  αρκετές φορές είχα ημικρανίες απο την αριστερή πλευρά του μετώπου , έχω και κατι φωτογραφίες απο  EEG ANALYZER  που δίχνει  μετά την όποια θεραπεία είχα τότε όλος ο εγκεφαλος μου ειναι μπλε  ενω πριν είχε και κιτρινα και κοκκινα μέρη.. 

μπορει να μου πει καποιος που το έχει ψάξει αν αυτό μπορει να σχετίζεται και αν τα άτομα με ΔΕΠ  ειναι ευαισθητα σε καποια τικ πχ εγώ κουνουσα το κεφάλι μου μικρος  ενω τώρα συχνα δεν μπορώ να κάτσω ακινητος μου είναι ηδονικο θα ελεγα να κουναω το δεξι μου  χέρι καθως περπατάω..  :P  η χρήση καποιου διεγερτικου θα βοηθίσει  πάνω σε αυτο (φυσικά και έχω όλα τα συμπτωματα ΔΕΠ  θα ηθελα να μαθω αν σχετίζεται  γενικα η δεπ με με την τότε διαγνωση )
επίσεις πόσο κοστίζει ενα  εγκεφαλογράφημα να δώ τι παιζει μεσα στο κεφάλι μου απο περιεργια
Ευχαριστώ

kalod

καλώς ήρθες!

Καλά έκανες που δεν αφέθηκες και συνέχισες το ψάξιμο!

Στην ΔΕΠΥ δεν παρατηρούνται αλλαγές στο ηλεκτροεγκεφαλογράφημα αποδεδειγμένα. Οπότε πιθανότατα υπάρχει κάτι άλλο ή και κάτι άλλο.
Μπορεί να σταθείς τυχερός, γιατί αν αυτό το άλλο σου δημιουργεί τα συμπτώματα ΔΕΠΥ και είναι θεραπεύσιμο τότε θα την γλιτώσεις εύκολα.

Τα τικ είναι πολύ συνηθισμένο να συνυπάρχουν με ΔΕΠΥ πάντως. Παλαιότερα θεωρούταν ότι το ρίταλιν επιδεινώνει τα συμπτώματα, αλλά πλέον από όσο ξέρω καταλήγουν στο αντίθετο. Μια δοκιμή θα σε πείσει, γιατί έτσι και αλλιώς κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις για αρχή είναι να κοιτάξεις για ΗΕΓ κατά την άποψη μου και μετά να μιλήσεις για αιτίες και συμπτώματα με τον γιατρό.
Εγώ είχα κάνει παλαιότερα σε νοσοκομείο , με ασφάλιση δημοσίου και δεν είχα πληρώσει τίποτα, τώρα δεν ξέρω τι παίζει.
Ένα τηλέφωνο σε ένα νοσοκομείο ή διαγνωστικό κέντρο θα σε πείσει για τις τιμές. Πάντως να σε προετοιμάσω ότι πιθανός το πρώτο να είναι φθηνότερο, αλλά για ραντεβού είναι.. τις υπομονής


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018