Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 7
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Ritalin - Παρενέργιες - καταπ

Ξεκίνησε από black_sheep, Απριλίου 05, 2013, 02:50:20 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

black_sheep

Απριλίου 05, 2013, 02:50:20 μμ Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2013, 05:03:11 μμ από black_sheep
Καλησπέρα εδω και 3 μέρες κάνω χρήση ρίταλιν ενώ το φάρμακο δίχνει να δουλευει σε μένα  έχω αντιμετωπίσει  αρκετές παρενέργιες όπως ρίγος, λίγο αυξημένη πίεση  στομαχικες διαταραχές, αφυδάτωση  κ.α αυτό που πραγματικά με φοβίζει σε αυτην την ουσία  είναι η απώλεια της όρεξης που μου φέρνει και εξηγούμε, η ηλικία μου είναι 30 περίπου 1,80 ύψος και αυτην την στιγμή 61 κιλά (πάνω κάτω  τόσα ημουν πάντα)  ενώ το πρωί τρώο καλό πρωινό και μετά παίρνω 20/30  mg ritalin το μεσημέρι  ενώ πεινάω μου έρχετε να κάνω εμετό μόνο που βλέπω το φαγητό και δεν μπορώ να φάω παρα ελάχιστα με αποτέλεσμα να πεινάω , να σημειώσω οτι κάνω χρήση κάνναβης αρκετά χρόνια , πρίν πάρω λοιπόν το  συγκεκριμένο φάρμακο έκανα μια σχετική ερευνα και ρώτησα και καποιους γιατρους σχετικά με το συγκεκριμένο  εγχείρημα και δεν βρήκαν κάτι άκρως επικύνδινο μεταξύ των 2 ουσιών σε χαμηλές πάντα δόσολογίες  αν και  υπάρχει κάποια ψυχολογική εξάρτηση και αν έχεις προδιάθεση θα μπορουσε να φέρει στην επιφάνεια  κάποιες ψυχώσεις μεχρι και σχιζοφρένια  κτλ , παρόλαυτα είχα πάρει την αποφαση μου πολυ πριν για να πώ την αληθεια ήξερα  ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να χρησιμοποιούντε μαζί με σύνεση  (ήξερα πριν λάβω μεθυλφαινιδάτη  για την απώλεια όρεξης) και βάση αυτού έκανα και  σχετική ερευνα σε γιατρους  και σε ξένα φόρουμ οπου είδα οτι την χρησιμοποιούν αρκετοί για το λόγο αυτό (της απώλειας όρεξης ) όπως και μερικοί άλλοι απλά και μόνο για  την ευφορία  πράγμα που δεν το συστήνω σε κανεναν, όπως καταλαβαίνετε  δεν είναι αυτος ο σκοπος μου  είναι καθαρά medical για προσωπική μου χρήση δε το προτείνω σε κανεναν.


Η ευφορία που σου προκαλουν σε συνδιασμό αυτές οι 2 ουσίες η Τετραϋδροκανναβινόλη και η μεθυλφενιδάτη λογο του ότι  η thc σου αυξανει τις αισθήσεις , και  σε χαλαρώνει   ( σε συνδιασμο του ρίταλιν αύξησε και  τις αυπνίες δυστηχώς  κτλ  ) έκανα  έκανα λοιπον το εξης , έκανα χρήση πρώτα ριταλιν για να μου δώσει την διέγερση/εστίαση που αποζητάω απο το φάρμακο έχω Δεπ και ADDHD και μετά απο λίγη ωρα  έκανα μικρή χρήση όπως είπα και παραπάνω  κάνναβης το αποτέλεσμα ήταν να πάρω 20 mg και να κάνω χρήση κανναβινοειδών ο,3 περίπου ενώ η προηγούμενη δόση είχε γίνει  μόνο με ριταλιν 30 mg μόλις λοιπόν πέρασε το 4ωρο  στις 5  το απογευμα , άφησα να περάσουν άλλες 3 ώρες , ή ώρα πήγε 8 το απογευμα  και ήμουν έτοιμος να δοκιμάσω πόσο δραστικό είναι τελικά αυτο το ριταλιν σε συνδιασμό με το σκεπτικό ότι αν έβρισκα την σωστή δοσολογία θα μπορουσα  να έχω αυξημένη διαθεση πείνας  ειδικά για ένα καλό ορεξάτο  μεσημεριανό και θα μπορούσα να κρατήσω χαμηλά τα mg της μεθυλφενιδάτης  γιατί  η ουσία σε μεγάλες δόσεις είναι εθιστική  χωρίς συνδιασμό θα έκανα 90 -120 mg  ριταλιν με το καλημέρα  προσωπικά δεν μου φαίνετε και τόσο καλή ιδέα ακόμα και τώρα που μιλάμε  συν έξτρα οτι με αυτον τον τρόπο θα είχα και μια  αντικαταθλιπτική  δράση όπως και έγινε  ,
μόλις λοιπόν  άρχισε να δρά το φάρμακο έκανα και παράλληλη χρήση thc , το  αποτέλεσμα απίστευτη διέγερση  εγκεφαλική και σωματική  πάρα πολύ ενέργια  τρομερή αυπνία  και μερικές κεφαλαλγίες υπερβολική κούραση , αυτή η διέγερση κράτησε περίπου 8 ώρες (με 20 mg ) δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτό  ήμουν σχετικά ήρεμος , είχα μάλιστα απαλλαγει απο κάποια τικ πάντως ομολογό  ήταν κάτι συγκλονιστικό και  δεν το έχω ξαναζήσει ποτέ μου, έχει δοκιμάσει κανείς κάτι αντίστοιχο;  παίρνετε κάποια συμπληρώματα ή τρώτε κάποιες τροφές πλουσιες σε θερμιδες  που να είναι σχετικά ελαφριές τροφές, στα ξένα φόρουμ λένε  οτι το φάρμακο για να σταθεροποιηθεί  με τον οργανισμο χρειάζεται 2 βδομάδες περίπου ποιά είναι η γνώμη σας πάνω στο θέμα?

υ.π  Εχει δοκιμάσει κανεις Cilroton την ώρα του φαγητού (είναι χαπάκια  κατά τις ναυτίας) τα δοκίμασα μόλις και θα έλεγα οτι κατάφερα να τσιμπίσω  λίγο δεν είχα αυτό το μπούκωμα.


kalod

Πολύ χρήσιμη εμπειρία!
Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω πείρα πάνω στο θέμα.

Το μόνο που θέλω να πω, που ήδη έχεις ακούσεις, είναι ότι τα συμπτώματα του ρίταλιν μειώνονται με τον καιρό, όπως επίσης και ότι δεν ξέρω αν μακροπρόθεσμα έχει επιπτώσεις στην υγεία σου η χρήση κάνναβης.

Η διέγερση που λες ότι βίωσες με την συνδυασμένη χρήση , ήταν αυτό που λέμε "στην τσίτα" ή υπερένταση, ή ήταν κάτι βοηθητικό?

black_sheep

Απριλίου 05, 2013, 04:45:25 μμ #2 Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 05, 2013, 04:59:58 μμ από black_sheep
αν μιλάς για την High  περίοδο οχι καθολου υπερένταση  , όπως είπα βίωσα κάτι συγλονιστικό πάρα πολύ καθαρό κεφάλι έντονη διέγερση ,  φαντάσου οτι η thc αυξανει την ένταση και τις δράσεις (πχ οσμή , μυρωδιά , ακοή , χαλάρωση , σου κατεβάζει αρκετά το ζάχαρο δράση στο πάνγκρεας και σύντομα  έχεις τα λεγόμενα muncies εκρήξεις  υπογλυκεμίας  ) τότε ήταν σαν να αύξησε ίσως  ακόμα και  χ 10 τον τρόπο που βιώνεις την δράση της μεθυλφενιδάτης ίσως ήταν το effect σαν να είχα πάρει 200mg who knows really?    Oσο για το συναίσθημα  καταρχήν  μπορούσα και  εκφραζόμουνα πολυ ελευθερα χωρίς κομπιάσματα και μάλιστα χρησιμοποιούσα   αρκετά μεγάλο λεξιλόγιο  αντίθετα με την συμβατική ζωή μου  χωρίς ριταλιν (μην φανταστείς τραγικά πράγματα  άλλα υπάρχει το πρόβλημα ) που επαναλάμβανω χρησιμοποιω  ένα πολύ μικρό λεξιλόγιο   και με αρκετά κολλήματα  στην ομιλία ειδικά όταν ανεβούν οι παλμοί πχ  σε μια παρεξήγιση  φτάνω ίσως και
130 150 παλμους? αυτό πλέον φαίνετε να το ελένχο με το ριταλιν , ειχα επίσεις πάρα πολύ ενέργεια  ήθελα να βγώ να διασκεδάσω είχα επηρεαστεί πολύ απο την μουσική  έπαιζα περίπου 2 ώρες κιθάρα  έφαγα μισή πίτσα και αργά το βραδυ στο κρεβάτι διάβαζα εφαρμοσμένη ηλεκτρονικη kai τα έχω αποτυπώσει ακόμα και τώρα 2 μέρες μετά  επίσεις δεν με πήρε ο ύπνος στο διαβασμα στο κρεβάτι πρώτη φορά ενώ διάβαζα!   την επόμενη μέρα ξύπνησα  κανονικά και πήγα στην δουλιά μου .  στο τέλος υπήρξαν έντονο ρίγος , θερμοκρασία 36,3   κεφαλαλγίες αφυδάτοση , μυοσκελετικος πόνος στα πόδια  , έτσουζαν λίγο  τα μάτια μου απο την κούραση αργά το βράδυ  κοιμήθηκα 4,30 το πρωί και ξύπνησα 8 παρά για να πάω στην δουλειά.


kalod

Ευχαριστώ για την διευκρίνηση!
Πάντως τα συμπτώματα στο τέλος είναι ιδιαίτερα και για αυτό ύποπτα, τουλάχιστον μακροπρόθεσμα.
Ρίγος ή κεφαλαλγίες σε είχαν πιάσει ποτέ με ξεχωριστή χρήση του ενός ή του άλλου?

niknac

balack_sheep ενδιαφερον η εμπειρια σου,εγω χρησιμοποιω την μεθυλφενιδατη σε χαπι βραδεας αποδεσμευεσης λεγεται concerta,το πρωι που το παιρνω μου κοβεται τελειως η ορεξη οπως εσενα αλλα το μεσημερακι προς απογευμα που υποχωρει η δραση της τρωω σιδερα,οτι βρεθει μπροστα μου το καταβροχθιζω :D,εχω επισης αυτο το τσουξιμο στα ματια που ανεφερες. 

black_sheep

ΠαράθεσηΤο μόνο που θέλω να πω, που ήδη έχεις ακούσεις, είναι ότι τα συμπτώματα του ρίταλιν μειώνονται με τον καιρό .
πόσσο καιρό παίρνει να φύγει αυτό το  καταραμένο ρίγος  αισθάνομαι αρκετά άσχημα  γαμώτο φαντάσου σήμερα δεν πήρα καν ρίταλιν και αμέσως επανήλθα στο παλιό κακό μου εαυτό  :-[ πρίν λίγο έλαβα και mail απο το γιατρό μου ο οποίος μου είπε και αυτός οτι τα συμπτώματα υποχωρούν είδωμεν..
Παράθεση
balack_sheep ενδιαφερον η εμπειρια σου,εγω χρησιμοποιω την μεθυλφενιδατη σε χαπι βραδεας αποδεσμευεσης λεγεται concerta,το πρωι που το παιρνω μου κοβεται τελειως η ορεξη οπως εσενα αλλα το μεσημερακι προς απογευμα που υποχωρει η δραση της τρωω σιδερα,οτι βρεθει μπροστα μου το καταβροχθιζω ,εχω επισης αυτο το τσουξιμο στα ματια που ανεφερες. 

καλησπέρα θα μπορούσες να πείς περισσότερα στοιχεία μπας και βγάλουμε καμιά άκρη π.χ ύψος , κιλά  πόσο καιρό κάνεις χρήση concerta έχεις παρατηρίσει καποια παρενέργεια στην σεξουαλική σου ζωή;είχες και εσύ στην αρχή  τέτοια συμπτώματα;

niknac

Χρησιμοποιω το concerta περιπου τρεις μηνες,το υψος μου 1.80 και αυτην την στιγμη γυρω στα 100 κιλα ημουν 105 λιγο πριν το ξεκινησω και ακομη περισσοτερα πριν χρησημοποιησω τετοιου ειδους φαρμακα οποτε καταλαβαινεις οτι η απωλεια βαρους για εμενα δεν αποτελει καθολου προβλημα,εσυ βρε black_sheep εισαι λιγα κιλα οποτε καλα θα κανεις να συζητησεις με το γιατρο σου το θεμα αυτο οπως και καποιους συνδιασμους που ανεφερες οτι κανεις(δεν σου λεω τι να κανεις μην με παρεξηγησεις,απλα την γνωμη μου ειπα),οσον αφορα το σεξουαλικο εχω αρκετα αυξημενη λιμπιντο(αν θεωρειται αυτο παρενεργεια),τωρα λιγο ξηροστομια η αυξημενη εφιδρωση εχω αλλα αυτα δεν τα θεωρω και τοσο σημαντικα,αυτο που εχω παρατηρησει και με ενοχλει ειναι οτι με κανει ποιο επιθετικο ποιο ευεξαπτο,νευρικο και γενικα αντιδραω περιεργα πολλες φορες επισης καπως απομονομενο,βλεπω τον κοσμο ποιο εχθρικα.Αλλο μεγαλο προβλημα για εμενα ισως το μεγαλυτερο ειναι οτι αναπτυσω ανοχη σε αυτα τα φαρμακα οποτε τα καθιστω αχρηστα και μενω και με τον εθισμο.
Να προσθεσω οτι το προβλημα της ορεξης που ανεφερες στην αρχη ηταν μεγαλυτερο απο οτι ειναι τωρα.

Εχω ταλαιπωρηθει και εγω πολυ στην ζωη μου απο αυτην την ιστορια και σε καταλαβαινω,ευχομαι να σου παν ολα καλα και τελικα να σου ταιριαξει και να σε βοηθησει το ritalin.
Αν επιτρεπεται ποσες ωρες δουλευεις την ημερα?Αντιμετωπιζεις δυσκολιες στην δουλεια?   

black_sheep

Απριλίου 08, 2013, 04:28:52 μμ #7 Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2013, 04:38:06 μμ από black_sheep
Δουλέυω 8 ώρες περίπου με αρκετά φορτσαρίσματα και είμαι και υπερκινητικός και στρεσαρομαι πολύ  , τυχαίνει να πηγαίνω να μαζεύω 1 τραπέζι ,  μισο μισό για να περπατάω περισσότερο επίσεις  ανεβοκατεβαίνω τα σκαλιά άπειρες φορές την μέρα , θα έλεγα ότι έχω ανάγκη να τρέχω σαν τον βέγγο ,   το φάρμακο με βοηθάει  να σκεφτομαι ποιο ήρεμα  να συζητάω  περισσότερο  , έγινα πιο κοινωνικός καλύτερη εστίαση δεν κάνω λάθος στο ταμείο, δεν με ενοχλούν πλέον οι κόρνες  :P κόντεψα να δείρω οδηγό λεωφορείου γιατί τόλμησε να πατήσει κόρνα, έχω  βγάλει μπαταρίες  απο ρολόι τοίχου για να σταματίσει το τικ τακ , έχω βρίσει καντιλανάφτη γιατί χτυπούσε τις καμπάνες σε άκυρες ώρες  και άλλα τέτοια ωραία , όσο για το βάρος μου το ελένχω καθημερινά  τώρα είμαι στα 65 66 και όχι 61 που έγραψα  ποιο πάνω,  γενικά  πάντα είχα σταθερό βάρος και έπαιρνα κιλά πολυ δύσκολα αλλα σταθερά, ίσως επισκευτώ και έναν διατροφολόγο να δώ τι θα μου πεί και αυτος.

σε τι δόσεις παίζεις αυτην την στιγμη σαν αν επιτρέπετε ?   

niknac

Aυτη τη στιγμη παιζω στα 18mg και το ενισχυω με λιγο modiodal 50mg(το σπαω στην μεση)πραγμα που δεν αρεσει στον γιατρο μου,θελει να σταματησω τελειως το modiodal και να βρουμε μια σωστη δοση concerta,κανω και εγω τα δικα μου οπως βλεπεις :D,καποια στιγμη ανεβηκα στα 36mg για καμια βδομαδα αλλα σαν να μην μου αρεσαι η αισθηση που μου δημιουργουσε(ημουν λιγο ζαλισμενος,λιγο ξαναμενος και κατι τετοια),επισης ποιο επιθετικος,τετοια ξεσπαματα θυμου και οργης εχω και εγω και παρολο που το ξερω και προσπαθω να τα ελενχω μερικες φορες μου ξεφευγουν και βγαινω εκτος εαυτου,φοβαμαι μηπως καποια στιγμη κανω κατι που δεν πρεπει ειδικα στην δουλεια μου.
Χαιρομαι που τελικα απο οτι φαινεται σταθερποιηθηκες με το βαρος σου,γιατι κατα τα αλλα απο οτι φαινεται εχει καλα αποτελεσματα σε εσενα.

Aristotelofanis

Παράθεση από: niknac στις Απριλίου 08, 2013, 12:08:41 πμ
balack_sheep ενδιαφερον η εμπειρια σου,εγω χρησιμοποιω την μεθυλφενιδατη σε χαπι βραδεας αποδεσμευεσης λεγεται concerta,το πρωι που το παιρνω μου κοβεται τελειως η ορεξη οπως εσενα αλλα το μεσημερακι προς απογευμα που υποχωρει η δραση της τρωω σιδερα,οτι βρεθει μπροστα μου το καταβροχθιζω :D,εχω επισης αυτο το τσουξιμο στα ματια που ανεφερες. 

Δοκίμασε και μελατονίνη (=ορμόνη που εκλύεται στην επίφυση και ρυθμίζει τόσο την εγρήγορση όσο και τον ύπνο, την παίρνεις 3 ώρες πριν κοιμηθείς, καλό είναι να κοιμάσαι σταθερές ώρες). Από τότε που τη συνδύασα με τα άλλα φάρμακα, στην αρχή δεν κατάλαβα τίποτε, αλλά μετά από 4μηνο νύσταζα πάντα την ίδια ώρα και ΧΩΡΙΣ βουλιμία!

Aristotelofanis

Είχα συναντήσει τυχαία, στο σπίτι μιας παλιάς συμμαθήτριάς μου, μια γερμανίδα ψυχολόγο από μια γερμανική πανεπιστημιούπολη των 80000 κατοίκων (κάτι σαν τα δικά μας Ιωάννινα), και αφού τη ρώτησα, μου είπε ότι στη Γερμανία το ριταλίν χορηγείται πολύ εύκολα (δεδομένης βέβαια της διαγνώσεως, την οποία κουβαλά κανείς πχ από εδώ εκεί σαν χαρτί γιατρού) και μου σύστησε τα εξής 3 φάρμακα, όταν της είπα ότι πάσχω από ναρκοληψία σε συνδυασμό με ADHD :

1.  Circadin (μελατονίνη)
2. Medikinex (μεθυλφαινιδάτη)
3.  L-τυροσίνη (ένα ακριβό συμπλήρωμα διατροφής).

Τα οικονομικά μου μου επιτρέπουν αραιά και που να χρησιμοποιώ το τρίτο, αλλά από το πρώτο είμαι ενθουσιασμένος. Σας τα γράφω αυτά, γιατί δεν έκανα πείραμα με μελατονίνη απλά ανοίγοντας τον οδηγό φαρμάκων κι επιλέγοντας μια ουσία για πείραμα, αλλά μου τα συνταγογράφησε ψυχολόγος. (Από ό,τι καταλαβαίνω οι ψυχολόγοι στη Γερμανία έχουν το δικαίωμα συνταγογράφησης ορισμένων ψυχοφαρμάκων. Μπορεί κανείς να με βεβαιώσει αν αυτή η υποψία μου είναι αληθινή? Θα του ήμουν ευγνώμων...)

Θεοφύλακτος

Το ριταλίν δεν πρέπει να το παίρνεις ποτέ αφού νυχτώσει (εδώ χρειάζεται αυτοπειθαρχία δια ροπάλου).
Φέρνει έπαρση, νομίζεις ότι είσαι κάποιος πανέξυπνος.
Άμα συνδυάζεται με φυτοφαγία δεν έχει άλλες παρενέργειες.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018