Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 1
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

Δασκάλα υποστήριξης για ιδιαίτερα

Ξεκίνησε από bg, Ιουλίου 13, 2013, 02:57:39 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

bg

Καλησπέρα σας,
Είμαι μητέρα δύο αγοριών 5 και 6 ετών. Έχω από καιρό την ανησυχία πως τα παιδιά μου ίσως έχουν ΔΕΠ/Υ. Στην αρχή ήταν ο φόβος/υποψία της κληρονομικότητας, ο σύζυγος μου βλέπετε, από τον πρώτο του γάμο, έχει ένα γιό 17ετών με ΔΕΠ/Υ και από μικρό παιδί οι γονείς αποφάσισαν την φαρμακευτική αγωγή. Στην πορεία ζήσαμε αρκετές δύσκολες καταστάσεις, για μεγάλες περιόδους και η έλλειψη σταθερού πλαισίου υπήρξε καταλυτική στα δυο μας παιδιά.
Και οι δύο κάνουν λογοθεραπεία και είχε κριθεί απαραίτητη, από δημόσιο φορέα, η εργοθεραπεία, η οποία δυστηχώς δεν έλαβε χώρα λόγω εμπιστοσύνης που δείξαμε στην λογοθεραπεύτρια τους η οποία επέμενε πως δεν χρειαζόταν (δεν παρείχε την υπηρεσία αυτή το κέντρο της). Μετά από επαναξιολόγηση που κάναμε τον Μαίο, στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο του Ασκληπιείου μας είπαν ότι αυτο ήταν "έγκλημα", και τα παιδιά έχασαν πάρα πολλά. Από τον Ιούνιο φυσικά ξεκινήσαμε σε άλλο κέντρο. Ο μεγάλος μου έκανε το Α' Τέστ το οποίο έδειξε πως είναι στα όρια ετοιμότητας για την Α' Δημοτικού. Η λογοθεραπεύτρια επέμενε να μην πάει στο δημοτικό, οι δασκάλες του στο νηπιαγωγείο επέμεναν να πάει δεδομένου πως δεν είχε θέμα εξυπνάδας, αλλα μόνο συμπεριφοράς, έλλειψη προσοχής και υπερκινητικότητας! Μετά από πολύ σκέψη και προβληματισμό, αποφασίσαμε με τον άντρα μου, να τον προχωρήσουμε με κύριο γνώμονα πως, αν δεν πιστέψουμε εμείς στο παιδί μας, ποιός θα το κάνει. Πιστεύουμε λοιπόν, και ελπίζουμε με βάση το ότι τον χαρακτηρίζει η συνεργασία και η προσπάθεια πως ακαδημαίκά θα ανταπεξέλθει στην πρόκληση. Αυτό που με τρομοκρατεί είναι η συμπεριφορά του. Θεωρώ πως δεν συμβαδίζει με την ηλικία του. Δεν έχει φίλους, ενώ το προσπαθεί και αποζητά την αποδοχή τους. Είναι πολυ κοινωνικός αλλά του λείπουν δεξιότητες.
Γιά να ανεφερθώ στο θέμα μου τώρα, μήπως μπορείτε να μου προτείνετε τι δασκάλα να του έβρισκα. Μου πρότειναν πως θα ήταν καλύτερα να ήταν μία δασκάλα/ος που να ειδικεύεται σε παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες. Θέλουμε παρά τις οικομικές δυσκολίες να βοηθήσουμε και στηρίξουμε το παιδιί μας να διανύσει μία πιό ομαλή ζωή από ότι έχει ζήσει μέχρι σήμερα.  Ευχαριστώ

kalod

Γεια σας, και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας.

Καταρχάς να σχολιάσω ότι κατά την γνώμη μου όσο πιο σφαιρική βοήθεια λάβει ένα παιδί με ΔΕΠΥ τόσο καλύτερα για αυτό. Δεν γνωρίζω τι δυσκολίες έχει για να προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά ο λογοθεραπευτής δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να βοηθήσει στα πάντα από μόνος του.
Και μόνο που η λογοθεραπεύτρια πρότεινε την αναβολή του να πάει στο δημοτικό το παιδί, δείχνει την ανεπάρκεια της βοήθειας της.

Στο θέμα μας τώρα, όντος η καλύτερη επιλογή για πρόσθετη διδασκαλία θα ήταν μια δασκάλα ή δάσκαλος που να ξέρουν από ΔΕΠΥ και να έχει σπουδάσει ειδική αγωγή (για μαθησιακές δυσκολίες κλπ).
Αν δεν μπορέσετε να βρείτε μπορείτε να μας ενημερώσετε σε ποια πόλη και περιοχή βρίσκεστε και να βάλουμε μια ανακοίνωση.


bg

kalod,
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση σας.
Για το θέμα της λογοθεραπεύτριας, θεωρώ πως πέσαμε θύματα της ανεπάρκειας επαγγελματισμού, συνείδησης καθώς και του οικονομικού κέρδους της.

Όσο αφορά το θέμα μας, ευχαριστώ για την συμβουλή και συμφωνώ για την ανάγκη ειδικού για την μελέτη του γιού μου. Αν θα μπορούσατε να βάλετε κάποια ανακοίνωση θα το εκτιμούσα ή ακόμα να μου προτείνατε που θα μπορούσα να αποτανθώ πέραν από την "χρυσή ευκαιρία". Ο τόπος κατοικίας μας είναι η Βούλα, Αττικής.
Ευχαριστώ και πάλι


Παράθεση από: kalod στις Ιουλίου 13, 2013, 01:35:04 μμ
Γεια σας, και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας.

Καταρχάς να σχολιάσω ότι κατά την γνώμη μου όσο πιο σφαιρική βοήθεια λάβει ένα παιδί με ΔΕΠΥ τόσο καλύτερα για αυτό. Δεν γνωρίζω τι δυσκολίες έχει για να προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά ο λογοθεραπευτής δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να βοηθήσει στα πάντα από μόνος του.
Και μόνο που η λογοθεραπεύτρια πρότεινε την αναβολή του να πάει στο δημοτικό το παιδί, δείχνει την ανεπάρκεια της βοήθειας της.

Στο θέμα μας τώρα, όντος η καλύτερη επιλογή για πρόσθετη διδασκαλία θα ήταν μια δασκάλα ή δάσκαλος που να ξέρουν από ΔΕΠΥ και να έχει σπουδάσει ειδική αγωγή (για μαθησιακές δυσκολίες κλπ).
Αν δεν μπορέσετε να βρείτε μπορείτε να μας ενημερώσετε σε ποια πόλη και περιοχή βρίσκεστε και να βάλουμε μια ανακοίνωση.



kalod

Μακάρι να είναι απλά θέμα ασχετοσύνης, και να μην είναι έτσι (Πράγμα που συναντάω περισσότερο από την δική μου πείρα..).
Γιατί σίγουρα είναι λυπηρό να υπάρχουν επαγγελματίες χωρίς συνείδηση.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πως μπορείτε αλλιώς να εντοπίσετε κατάλληλους επαγγελματίες.

Έβαλα ανακοίνωση στο facebook. Τυχόν απάντηση θα την δείτε σε αυτό το θέμα.

Να είστε καλά

bg

kalod, και πάλι ευχαριστώ πολυ. Μόλις μπήκα και είδα την ανακοίνωση στο fb. Ανυπομονώ.

kalod

Εντωμεταξύ σας έχω ένα νέο.. Ότι κάποιον τον συγκίνησε η εμπειρία σας και μου είπε να σας μεταφέρω κάποια πράγματα.

Σας τα στέλνω σε προσωπικό μήνυμα.


Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018