Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

5,5 αγορι με ΔΕΠΠΥ

Ξεκίνησε από ΙΟΥΛΙΑ, Απριλίου 27, 2013, 04:03:50 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

ΙΟΥΛΙΑ

Καλησπερα σας,
ειμαι αλλη μια μανουλα με αγορακι που εχει διασπαση προσοχης και υπερκινητικοτητα. σας βρηκα τυχαια ψαχνοντας για καποιο βιβλιο για την περιπτωση μας.
η δικη μας ιστορια δεν διαφερει απο των υπολοιπων φανταζομαι. καποια στιγμη απο ενστικτο, αρχιζα να καταλαβαινω πως κατι δεν παει καλα με τον μικρο. ξεκινησαμε απο παιδοψυχολογο (το παιδι ηταν 3,5) και εκει γνωρισα επισημα την δεππυ. μετα αρχισε ο χορος των ειδικων. παιδοψυχιατροι, αναπτυξιολογοι (δημοσιοι και ιδιωτες),εργοθεραπευτες και σημερα ειμαστε με ειδικη παιδαγωγο στο σπιτι. ενδιαμεσα εννοειται οτι ξεκινησαμε αθληματα οπως καρατε που βοηθαει στην πειθαρχια (αποβληθηκε ο μικρος...) κολυμβητηριο, μουσικες και αλλα..... εχω κανει ενα χρονο συμβουλευτικη γονεων και ειμαι και η ιδια σε ομαδα ψυχοθεραπειας για να αντεξω...
αυτο που εχω να πω και ειλικρινα θελω να μοιραστω...ειναι πως εχω κουραστει αρκετα...ειμαι χωρισμενη και ο πατερας του ειναι αρνητικοτατος, σε οτι κανω...ειμαι λεει υπερβολικη. με την διαφορα βεβαια πως δεν ζει το παιδι αρκετα. δεν εχει παει μαζι του σουπερ μαρκετ για να καταλαβει...η σε παιδικο παρτυ...η ετσι απλα στο ταχυδρομειο και να περιμενει σε σειρα με τον μικρο...
σημερα ηταν αλλη μια κακη μερα..να προσθεσω βεβαια πως το παιδι εχει βελτιωσεις και περιμενω και αλλες. ψαχνω και κανω οτι μπορω για να βρω τον καταλληλο τροπο να αντιμετωπισω μαζι με το παιδι την δεππυ. και λυπαμαι τοσο για τις φορες που του εχω φωναξει ....οταν ξερω και μου το εχει πει και ο ιδιος "μαμα, δεν μπορω ..."
τελος παντων, εχω πολλα να γραψω αλλα δεν θελω να κουρασω.
χαιρομαι που σας βρηκα και θελω να κανω μια ερωτηση. διαβασα στο φορουμ για την διατροφικη θεραπεια και γνωριζω ηδη πως η ζαχαρη βοηθαει "ταιζει"δηλαδη την υπερκινητικοτητα. ο μικρος μου ειναι απιστευτος γλυκατζης και ολο ψαχνω συνταγες για γλυκα χωρις ζαχαρη..μηπως μπορειτε να μου δωσετε μια εικονα περι διατροφης και δεππυ;
ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.

katerinatsavari

Παράθεση από: ΙΟΥΛΙΑ στις Απριλίου 27, 2013, 04:03:50 μμ
Καλησπερα σας,
ειμαι αλλη μια μανουλα με αγορακι που εχει διασπαση προσοχης και υπερκινητικοτητα. σας βρηκα τυχαια ψαχνοντας για καποιο βιβλιο για την περιπτωση μας.
η δικη μας ιστορια δεν διαφερει απο των υπολοιπων φανταζομαι. καποια στιγμη απο ενστικτο, αρχιζα να καταλαβαινω πως κατι δεν παει καλα με τον μικρο. ξεκινησαμε απο παιδοψυχολογο (το παιδι ηταν 3,5) και εκει γνωρισα επισημα την δεππυ. μετα αρχισε ο χορος των ειδικων. παιδοψυχιατροι, αναπτυξιολογοι (δημοσιοι και ιδιωτες),εργοθεραπευτες και σημερα ειμαστε με ειδικη παιδαγωγο στο σπιτι. ενδιαμεσα εννοειται οτι ξεκινησαμε αθληματα οπως καρατε που βοηθαει στην πειθαρχια (αποβληθηκε ο μικρος...) κολυμβητηριο, μουσικες και αλλα..... εχω κανει ενα χρονο συμβουλευτικη γονεων και ειμαι και η ιδια σε ομαδα ψυχοθεραπειας για να αντεξω...
αυτο που εχω να πω και ειλικρινα θελω να μοιραστω...ειναι πως εχω κουραστει αρκετα...ειμαι χωρισμενη και ο πατερας του ειναι αρνητικοτατος, σε οτι κανω...ειμαι λεει υπερβολικη. με την διαφορα βεβαια πως δεν ζει το παιδι αρκετα. δεν εχει παει μαζι του σουπερ μαρκετ για να καταλαβει...η σε παιδικο παρτυ...η ετσι απλα στο ταχυδρομειο και να περιμενει σε σειρα με τον μικρο...
σημερα ηταν αλλη μια κακη μερα..να προσθεσω βεβαια πως το παιδι εχει βελτιωσεις και περιμενω και αλλες. ψαχνω και κανω οτι μπορω για να βρω τον καταλληλο τροπο να αντιμετωπισω μαζι με το παιδι την δεππυ. και λυπαμαι τοσο για τις φορες που του εχω φωναξει ....οταν ξερω και μου το εχει πει και ο ιδιος "μαμα, δεν μπορω ..."
τελος παντων, εχω πολλα να γραψω αλλα δεν θελω να κουρασω.
χαιρομαι που σας βρηκα και θελω να κανω μια ερωτηση. διαβασα στο φορουμ για την διατροφικη θεραπεια και γνωριζω ηδη πως η ζαχαρη βοηθαει "ταιζει"δηλαδη την υπερκινητικοτητα. ο μικρος μου ειναι απιστευτος γλυκατζης και ολο ψαχνω συνταγες για γλυκα χωρις ζαχαρη..μηπως μπορειτε να μου δωσετε μια εικονα περι διατροφης και δεππυ;
ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο σας.


Καλησπέρα Ιουλία,μπορώ να νιώσω όσα ζεις,δυστυχώς απαιτούνται μεγάλα αποθέματα υπομονής για την αντιμετώπιση της Δεπυ.Από αυτό το φόρουμ σου παραθέτω αυτό το σύνδεσμο.http://www.adhdforum.gr/index.php?topic=266.0
΄Εχω ανοίξει κι εγώ θέμα με τίτλο"Η διασπαση εχει κανει τη ζωη μας κολαση.Αν θελεις ριξε μια ματια.Καλο σου βραδυ!

ΙΟΥΛΙΑ

κατερινα,
σ ευχαριστω για την απαντηση σου,διαβασα το αρθρο και ομολογω πως μπερδευτηκα αρκετα... συνειδητοποιω ομως πως θελει πολυ ψαξιμο η διατροφη κατι το οποιο δεν ειχα αξιολογησει οπως θα επρεπε με εξαιρεση την ζαχαρη βεβαια. ολα τα υπολοιπα ομως "απαγορευτικα" βρισκονται παντου..ακομα και στην οδοντοκρεμα... εχεις ιδεα εκει που αναφερεται ο ειδικος ...εννοει διατροφολογο η καποια αλλη ειδικοτητα;;; σε συνεργασια  με ποιον ειδικο μπορω να καταληξω σε συγκεκριμενη διατροφη για το παιδι;
ευχαριστω και παλι

kalod

Στην Ελλάδα ξέρω μόνο δύο "ειδικότητες διατροφολόγων" (γιατί δεν είναι αυτό ακριβώς).
Η μία είναι ορθομοριακοί θεραπευτές, και η άλλη κλινικός διατροφολόγος nutritherapy.

Προσωπικά επέλεξα το τελευταίο με τεράστια επιτυχία. Η κλινική διατροφολόγος μου είναι αυτή που αναφέρετε στο τέλος του άρθρου που σου έδειξε η katerinatsavari.
Μετά τις διακοπές του Πάσχα ευελπιστώ επιτέλους να είναι έτοιμο και ένα άρθρο μου με την εμπειρία μου αν θες να το δεις.

ΙΟΥΛΙΑ

kalod, ευχαριστω για την απαντηση σου. θα περιμενω το αρθρο σου για περαιτερω ενημερωση.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018