Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

Τελικά, έχει θετικά η ΔΕΠΥ?

Ξεκίνησε από kalod, Σεπτεμβρίου 18, 2013, 02:02:49 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

kalod

Προ καιρού άκουγα σε ένα βίντεο τον Russell Barkley, διακεκριμένο επιστήμονα στο θέμα της ΔΕΠΥ, να λέει μεταξύ άλλων με πολύ αρνητικό τρόπο: "Η ΔΕΠΥ δεν είναι χάρισμα, είναι μια σοβαρή πάθηση και χρειάζεται θεραπεία". Εντάξει, αν την έχετε βιώσει προσωπικά ή από τα παιδιά σας ήδη το ξέρετε αυτό.
Όμως, ο συγκεκριμένος επιστήμονας προσπαθούσε να μας πει ότι δεν έχει επιβεβαιωθεί ούτε ένα θετικό. Αναλογιζόμενος το πρόσφατα όμως δεν μπορούσα παρά να χαμογελάσω. Ο λόγος; Η εξής ιστορία: Τρίτη λυκείου μετά της πανελλήνιες και μετά από το ενδοσχολικό μάθημα φυσικής που έδωσα προφορικά σαν δυσλεκτικός, ο καθηγητής που με εξέταζε στο μάθημα μου είπε με θαυμασμό: "Δεν έχω ξαναδεί πιο συγκεντρωμένο μαθητή στην ζωή μου". Αυτό λοιπόν ,λέγεται υπερσυγκέντρωση (Hyperfocus) και συμβαίνει όταν ένα άτομο με ΔΕΠΥ ενδιαφέρεται πραγματικά για κάτι.
Από ότι φαίνεται και γνωρίζω , τα οφέλη της δεν έχουν μελετηθεί επιστημονικά τόσο όσο θα έπρεπε. Αυτό όμως σημαίνει πως δεν πρέπει να παίρνουμε υπόψη τα εμπειρικά στοιχεία?
Ο καθηγητής Γιώργος Παυλίδης που επίσης ασχολείται χρόνια με την έρευνα της ΔΕΠΥ είχε πει σε μια ημερίδα το 2011: "Η έρευνα για την ΔΕΠΥ βρίσκετε σε βρεφικό στάδιο". Μήπως λοιπόν υπάρχει πολύς χώρος για μελέτη ακόμα?
Σαν επιχείρημα να αναφέρω ότι πρόσφατα  πλέον υπάρχουν κάποιες επιστημονικές μελέτες που υποστηρίζουν ότι τα άτομα με ΔΕΠΥ είναι πιο δημιουργικά από τον μέσο όρο, πράγμα λογικό για ένα αεικίνητο μυαλό.
Πρόσφατα διάβασα το άρθρο μιας ψυχολόγου και ειδικής παιδαγωγού που ασχολείται με παιδιά με ΔΕΠΥ, το οποίο χαρακτηριστικά αναφέρει: "τα παιδιά αυτά έχουν τρομερή σκέψη και δημιουργικότητα.", "Κάνουν διαφορετικούς συνειρμούς και έχουν ασυνήθιστες ιδέες!", "Έχουν αυξημένη την ενσυναίσθηση", "Έχουν έντονη την αίσθηση του δικαίου και του άδικου" , "Ενθουσιάζονται πολύ εύκολα και εκδηλώνουν τον ενθουσιασμό τους" , και καταλήγει: "Γενικά είναι παιδιά που δεν τα βαριέσαι ποτέ, που συνέχεια σε εκπλήσσουν με την ιδιαίτερη ευστροφία τους, την φαντασία και το ταμπεραμέντο τους. "

Ένα φίλος είχε πει κάτι που επιβεβαιώνω και εγώ για τα άτομα στις ομάδες αυτοβοήθειας: "Είναι όλοι τους ψυχούλες".
Ακόμα, τα άτομα με ΔΕΠΥ συχνά αναπτύσσουν δεξιότητες και γνώσεις ώστε να αντισταθμίσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν.

Ίσως λοιπόν, από εδώ και στο εξής να πρέπει να το σκεφτόμαστε διπλά πριν ξαναπούμε ότι η ΔΕΠΥ δεν δημιουργεί θετικά.

Νίκος Σ.
adhdforum.gr

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018