Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 2
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 2
Total: 2

Ειμαι 34 και έχω ΔΕΠΥ

Ξεκίνησε από galotsa, Νοεμβρίου 16, 2013, 06:07:20 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

galotsa

Είμαι 34 και πρόσφατα έμαθα οτι είμαι Δεπάκι και γω!Χαίρομαι τόσοπολύ που επιτέλους κατάλαβα οτι δεν ήμουν χαζή παράξενη και πόσα άλλα και απλά έχω κάποιες ιδιαιτερότητες που πλέον πρέπει να μάθω να τις διαχειρίζομαι.Μετά απο επισκεψεις σε ψυχοθεραπεύτρια  γιατί κουβαλούσα τεράστιο φορτίο επάνω μου όλα αυτά τα χρόνια κατάλαβε οτι είμαι ΔΕΠΥ και πλέον είδα και γω φως.Βέβαια δεν έχει βδομάδα που το έμαθα και έχω τον άντρα μου συμπαραστάτη γιατί δεν σας κρύβω οτι κοντέψαμε να χωρίσουμε γιατί νόμιζε οτι όσα κάνω είναι εσκεμμένα και φυσικά δεν μπορούσε να καταλάβει το γιατί.Όταν έμαθε οτι έχω ΔΕΠΥ στην αρχή πελάγωσε αλλά μετά μπορώ να πω οτι ανακουφίστηκε.Γιατί πλέον εξηγείται κατα κάποιον τρόπο η συμπεριφορά μου και τοχάος μου.
ΧΑΊΡΟΜΑΙ επίσης που υπάρχει αυτό το φόρουμ και μπορώ και γω να μιλήσω σε κάποιους που μπορούν να με καταλάβουν.
  Επίσης είμαι ακόμη φοιτήτρια και δυσκολευόμουν τόσα χρόνια φορτώνοντας τόσα χρόνια ενοχές.Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να τελειώσω εύχομαι κάποιος να έχει βάλει τρόπους διαβάσματος για ΔΕΠΥ.
  Ωρες ωρες νιώθω οτι δεν εχω κατι απλά ειμαι τεμπέλα και το χρησιμοποιω αυτό αλλά κάνω ψυχοθεραπεία και μόνη και μαζί με τον σύζυγο και πιστεύω να ηρεμήσουμε.
Ηθελα επίσης να ρωτήσω ενδείκνυνται να παίρνουμε χάπια ,βοηθούν;Τι είναι πιο αποτελεσματικό και που μπορώ να απευθυνθώ για μια πιο επίσημη διάγνωση να βεβαιωθώ !!

kalod

Καλώς ήρθες!
Χαίρομαι που βρήκες τι σε προβληματίζει! Είναι πολύ μεγάλο πράγμα να έχεις στήριγμα τους κοντινούς σου ανθρώπους.
Όπως κατάλαβες , η άτιμη η ΔΕΠΥ επηρεάζει πολλά πράγματα. Όμως έχει και τα θετικά της , όπως την δημιουργικότητα.

Δεν είσαι τεμπέλα και δεν είναι δικαιολογία. Πλέον μπορείς να απενεχοποιηθείς.. και όχι μόνο αυτό, αλλά μπορείς και να το διαχειριστείς!
Έχεις ήδη διάγνωση αφού το βρήκε ειδικός (ψυχοθεραπεύτρια) αλλά αν θες να βεβαιωθείς μπορείς να πας και σε άλλων. Αν μου πεις την πόλη διαμονής σου ίσως να μπορώ να σου προτείνω κάποιον.

Τώρα που βρήκες τι σε δυσκολεύει να είσαι σίγουρη ότι πολύ πιο εύκολα θα τελειώσεις την σχολή σου.
Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα για να κάνεις. Διαλέγεις και παίρνεις.. Πάντως όταν συνδυάζεις διαχείριση και θεραπεία έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Για να μην μακρηγορώ προτείνω τα έξεις βήματα
1)Πάρε το βιβλίο "ζώντας με την διάσπαση" για να μάθεις πως ακριβώς σε επηρεάζει σε όλους τους τομείς της ζωής σου.
2)Χρησιμοποίησε ημερολόγιο, και κάνε πρόγραμμα.
3)Διάλεξε κάποια/ες θεραπευτική αντιμετώπιση (Γυμναστική, νευροανάδραση, διατροφική θεραπείας, φάρμακα, ομοιοπαθητική κλπ Θα βρεις πολλές πληροφορίες στο φόρουμ και στο διαδίκτυο)
4)αν θες μπορείς να πας σε κάποια ομάδα ατόμων με ΔΕΠΥ

Και γενικά μάθε όσα περισσότερα μπορείς

galotsa

καλημέρα ,δυστυχως μένω Καβάλα,αλλά στις εξεταστικές περιόδους πηγαίνω Αθήνα οπότε θα με βόλευε να μου πεις κάποιον στην Αθήνα ωστε να πάρω και δεύτερη γνώμη τονΙανουάριο που θα κατέβω.
Επίσης έχω 2 γιους 4 και 3 ετών και νομίζω πως και ο μεγάλος μου έχει κάποια συμπτώματα .Είναι μικρός όμως για να γίνει διάγνωση.Θα ήθελα να το αντιμετωπίσω όσο πιο σύντομα γίνεται για να μην περάσει οτι και εγω στις κοινωνικές μου σχέσεις και σε όλα τα άλλα.

Αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι το πρωινό ξύπνημα είναι η 2η μέρα και δεν μπορώ να σηκωθώ νωριτερα ωστε να μπω σε ένα πρόγραμμα.Πάντα σηκώνομαι τελευταία στιγμή και τα κάνω όλατελευταία στιγμη.

Σας ευχαριστω πάρα πολύ που με ακούτε καιπλέον μπορώ να μιλήσω και ναμην φανώ υπερβολική

kalod

Στην Αθήνα είναι διάφοροι γνώστες τις ΔΕΠΥ. Από ψυχολόγους και ψυχιάτρους που γνωρίζω ότι ξέρουν είναι ο Απόστολος Βούρδας,η Νιόβη Μιχαλοπούλου και ο Πεχλιβανίδης στο αιγινήτειο. Μπορείς να τους βρεις εύκολα στο google.

Μην ανησυχείς , αν κάποιο άτομο με ΔΕΠΥ το αντιμετωπίσει από μικρή ηλικία, η ζωή του είναι πολύ πιο εύκολη.Νομίζω ότι μπορεί να κάνει διάγνωση από τώρα, έχω ακούσει και για διαγνώσεις σε πολύ μικρή ηλικία. Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο στο νοσοκομείο Αγλαΐα Κυριακού στην Αθήνα που έχει "ιατρείο ΔΕΠΥ" (ενημερωτικά είναι το καλύτερο για να πάει κάποιος το παιδί του) και να ρωτήσεις ή και να κλείσεις ραντεβού. Όσο νωρίτερα τόσο καλύτερα σε τέτοια θέματα.

Δυστυχώς όλους μας δυσκολεύει το θέμα του ύπνου. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να ψάξεις στο google για συμβουλές πάνω σε αυτό το θέμα, ώστε να μπορέσεις κάπως να ρυθμίσεις των ύπνο σου. Προσωπικά με έχει βοηθήσει

Αυτό που μοιάζει υπερβολικό, είναι καθημερινότητα για χιλιάδες ανθρώπους στην Ελλάδα.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018