Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Πάσχω από ΔΕΠ? Τι μπορώ να κάνω?

Ξεκίνησε από Zeus-DX, Ιανουαρίου 23, 2015, 08:07:26 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Zeus-DX

Καλησπέρα σας.
Αφήστε με να σας συστηθώ και να σας περιγράψω αναλυτικά το πρόβλημα μου.
Με λένε Μάριο, 27 χρονών μένω στην Αθήνα με τους γονείς μου.
Έχω πάει φαντάρος, έχω τελειώσει ένα Ι.Ε.Κ. Πληροφορικής και  έχω αποκτήσει την Πιστοποίηση.
Στα 25 μου, που είχα μια δουλίτσα, αποφάσισα να μαζέψω κάποια χρήματα και να πάω σε Φροντιστήριο, να αποκτήσω γνώσεις για να δώσω στα σοβαρά Πανελλαδικές Εξετάσεις ώστε να περάσω σε ένα Τ.Ε.Ι. Πληροφορικής ώστε να εξελιχθώ, να αποκτήσω περισσότερες γνώσεις και να μπορώ να έχω μια καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση στο μέλλον μου μιας που στο παρόν τα πράγματα είναι δύσκολα  και οι γονείς μου είναι εν ζωή και μπορούν να μου παρέχουν στεγή και όλα τα απαραίτητα.

Έχω παρατηρήσει πως από πολύ μικρή ηλικία όποτε προσπαθούσα να διαβάσω, μου ερχόντουσαν διαφορά πράγματα.
Όπως κάποιες στιγμές που είχα ζήσει που δεν γινόταν με τίποτα να θυμηθώ και με το παραμικρό μου αποσπόταν η προσοχή και πότε μα πότε ούτε στο Λύκειο, ούτε στο Ι.Ε.Κ., ούτε τότε που διάβαζα για τις Πανελλαδικές δεν είχα τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Το πρόβλημα μου όμως τώρα έχει χειροτερέψει, στην σχολή που έχω περάσει παρόλο που διαβάζω ένα σορό πράγματα που με ενδιαφέρουν και ειδικότερα στης εξεταστικές δεν μπορώ να συγκεντρωθώ. Προσπαθώ να διαβάσω και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα.

Δοκίμασα να διαβάσω στο σπίτι μου, σε βιβλιοθήκη που είχε απολυτή ησυχία και παντού το ίδιο αποτέλεσμα.
Μου ερχόντουσαν πάντα άκυρες σκέψεις.

Επίσης έχω παρατηρήσει πως δεν μπορώ να σταθώ ακίνητος πουθενά όπου και να κάθομαι, ακόμα και αυτήν την στιγμή που γραφώ αυτό το κείμενο κουνάω τα πόδια μου και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο με την υπερβατικότητα.

Βάση στα παραπάνω που έγραψα, πάσχω από ΔΕΠ ή απο ΔΕΠΥ?
Αν ναι, τι γιατρό μπορώ να επισκεφτώ? Θα μου δώσει τα ανάλογα φάρμακα;
Τι άλλες αντιμετωπίσεις υπάρχουν 

Zeus-DX

Βάση του συγκεκριμένου ερωτηματολογίου http://www.adhdforum.gr/index.php?topic=201.0
Είναι σαν να περιγραφεί την ζώη μου στα περισσότερα ερωτήματα


Που μπορώ να βρω ειδικό;

kalod

Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση,

Όσα περιγράφεις είναι τυπικά στην ΔΕΠΥ και αφού και το ερωτηματολόγιο σε βγάζει θετικό.. Μάλλον καλωσόρισες στο κλαμπ.

Οι δυο γνωστότεροι και πιο έμπειροι ειδικοί (Ψυχιάτροι/παιδοψυχιατροι) στην Αθήνα είναι οι: Βούρδας, και Πεχλιβανίδης. (google it)

Η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης είναι η φαρμακευτική αγωγή, από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά πράγματα που βοηθάνε, αλλά θέλουν χρόνο και βοηθάνε λιγότερο οπότε συμφέρει ο συνδυασμός πολλές φορές.

Μίλα με κάποιον ειδικό πρώτα λοιπόν, και εφόσον έχεις ΔΕΠΥ και δεν θες φάρμακα , εδώ είμαστε να το συζητήσουμε










Zeus-DX

Παράθεση από: kalod στις Ιανουαρίου 26, 2015, 06:35:54 μμ
Καλησπέρα και συγνώμη για την καθυστέρηση,

Όσα περιγράφεις είναι τυπικά στην ΔΕΠΥ και αφού και το ερωτηματολόγιο σε βγάζει θετικό.. Μάλλον καλωσόρισες στο κλαμπ.

Οι δυο γνωστότεροι και πιο έμπειροι ειδικοί (Ψυχιάτροι/παιδοψυχιατροι) στην Αθήνα είναι οι: Βούρδας, και Πεχλιβανίδης. (google it)

Η πρώτη γραμμή αντιμετώπισης είναι η φαρμακευτική αγωγή, από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά πράγματα που βοηθάνε, αλλά θέλουν χρόνο και βοηθάνε λιγότερο οπότε συμφέρει ο συνδυασμός πολλές φορές.

Μίλα με κάποιον ειδικό πρώτα λοιπόν, και εφόσον έχεις ΔΕΠΥ και δεν θες φάρμακα , εδώ είμαστε να το συζητήσουμε












Γνωρίζεις αν είναι ιδωτικοί ή αν δέχονται άτομά με ασφάλιση ΙΚΑ?

kalod

Είναι ιδιωτικοί σε γραφείο και οι δύο, αλλά ο Πεχλιβανίδης είναι και στο Αιγινήτειο νοσοκομείο νομίζω και ίσως να μπορείς να πας με την ασφάλεια σου εκεί. Ένα τηλέφωνο θα βοηθήσει

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018