Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 7
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Αναζητειται γιατρος για διαγνωση ADD και συνταγογραφηση ritalin στην Πατρα

Ξεκίνησε από tsinipou, Μαρτίου 24, 2015, 05:39:39 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

tsinipou

Καλημερα!
Ονομαζομαι Χρηστος ειμαι νεο μελος στο φορουμ και ειμαι 18 ετων.Λογω σπουδων αποφασισα οτι ηρθε η ωρα να αρχισω φαρμακευτικη αγωγη για την καταπολεμιση των συμπτωματων της ΔΕΠ απο την οποια αρχισα να πασχω γυρω στα 14-15.
Θα ηθελα να μαθω αν μπορει ενας νευρολογος η ενας παθολογος να μου κανει επισημη διαγνωση (αν ειναι απαραιτητο) ωστε να μου συνταγογραφησει μεθυλφαινιδατη την οποια χρειαζομαι για με βοηθησει στα μαθηματα μου και το διαβασμα .
Επισης θα ηθελα να σας ρωτισω αμα γνωριζει κανεις συγκεκριμενο γιατρο εδω στην πατρα ο οποιος να εχει ξανασχοληθει με ανθρωπους που να πασχουν απο ΔΕΠ και να ειναι προθυμος να με βοηθησει και να μου γραψει  ριταλιν, το οποιο εχω δοκιμασει και ξερω ποσο μπορει να με βοηθησει σε αυτη την περιοδο της ζωης μου που χρειαζεται πολυ συγκεντρωση και προσηλωση!!

ευχαριστω εκ των προτερων
Χρηστος

kalod

Καλώς ήρθες Χρήστο,

Υποθέτω ότι δίνεις πανελλήνιες, οπότε το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις για διάγνωση θα ήταν σε κάποιο δημόσιο φορέα, αν και δεν ξέρω τώρα αν δικαιούσαι προφορικά ή αν έχεις το δικαίωμα με τωρινή διάγνωση.

Όσο αφορά την φαρμακευτική αγωγή, στην Ελλάδα καλύτερα ξέχνα νευρολόγους και παθολόγους για διάγνωση.
Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο γιατρό στην Πάτρα. Θα σου συνιστούσα να πάρεις ένα τηλέφωνο ή να στείλεις ένα mail στον σύλλογο ΔΕΠΥ, ίσως να ξέρουν αυτοί.
Αν όχι, μια καλή λύση είναι να πάρεις σβάρνα τηλέφωνα για ψυχιάτρους και να ρωτάω αν ξέρουν από ΔΕΠΥ. Ξέρω ότι είναι δύσκολο αυτό, αλλά αξίζει τον κόπο.

Πως δοκίμασες Ritalin αλήθεια? Από την ίδια πηγή είναι αδύνατον να το προμηθευτής τώρα?

tsinipou

Βασικα το εχω τελειωσει το σχολειο και τωρα σπουδαζω βιολογια(1ο ετος).
Τους γιατρους αυτους μου λες να τους ξεχασω επειδη δεν εχουν το δικαιωμα να κανουν διαγνωση η απλα δεν θα εχουν ιδεα περι του θεματος και δεν προκειτε να ασχοληθουν?Απλα θα προτιμουσα να αποφυγω ψυχιατρους επειδη οι γονεις μ δεν εχουν τη οικονομικη ανεση να σκανε 50ρικα για καθε ραντεβου που στην τελικη δεν ειναι και καν σιγουρο αν θα μου γραψει τα χαπια!
Το ριταλιν το ειχα δοκιμασει στην Γαλλια πριν λιγους μηνες απο γνωστο μου του οποιου του τα ειχε γραψει γιατρος..και ο ανθρωπος προφανως τα χρειαζεται .. και δεν νομιζω να τα πουλαει  :P Βεβαια αμφεταμινες εννοειται οτι κυκλοφορουν και στην μαυρη αγορα λιγο στην ελλαδα και αρκετα στο εξωτερικο ως "speed" δλδ αλατα αμφεταμινης η φαρμακευτικα χαπια .Προφανως ο σκοπος μου ειναι να μπορω να προμυθευομαι την αγωγη μου κανονικα και με τον νομο...καθως το να προμυθευομαι τετοια χαπια απο οπουδηποτε αλλου εκτος απο φαρμακειο ειναι παρονομο και θεωρειται εμποριο ψυχοτροπων!

Τελος παντων πολυ ευχαριστω για την απαντιση σου, το εκτιμαω πολυ!
Δυστυχως εχω καποιους φιλους μ οι οποιοι χρειαστηκαν ψυχιατρο και βρηκαν εναν πολυ καλο τον οποιον επισκεπτονται ακομα..επειδη μου ειχαν μιλισει γιαυτον,μου φανηκε  αρκετα ψαγμενος και σωστος επαγγελματιας ,που εχει επικοινωνια με τους ασθενεις του και προσπαθει με σωστο τροπο οσο μπορει να τους βοηθαει.Λεω να αρχισω απο αυτον γιατι πιστευω οτι κατι θα ξερει...
Θα σας κρατησω ενημερους για τιποτα νεοτερο
ευχαριστω και παλυ

kalod

Καλή αρχή στις σπουδές σου! Ευτυχώς για σένα, το έμαθες αρκετά νωρίς για την ΔΕΠΥ.

Κυρίως γιατί δεν έχουν ιδέα το αναφέρω. Αλλά συμβαίνει και το εξής: Το Ritalin χρειάζεται δίγραμμη συνταγή ναρκωτικών για να στο γράψουν, και δεν έχουν πολλοί το δικαίωμα να χορηγούν. Επίσης φήμες λένε ότι λόγο ασχετοσύνης, πολλά φαρμακεία θα δεχτούν και μονογραμμη.. Χωρίς φυσικά να σε προτρέπω.

Καλά κάνες και το ψάχνεις νόμιμα, γιατί πέρα από το επικίνδυνο, οι τιμές είναι πολύ αυξημένες.

Αν θες να την βγάλεις δωρεάν, μπορείς να απευθυνθείς στο κέντρο ψυχικής υγείας της Πάτρας. Όμως υπόψιν ότι πιθανότητα θα χρειαστεί να περάσει πάνω από μήνας για συνάντηση, γιαυτό και δεν στο ανέφερα νωρίτερα.

tsinipou

Λοιπον εστειλα ενα mail στον  συλλογο  οπως μου ειπατε και στην απαντιση τους μου προτειναν να επικοινωνισω με εναν καθηγητη της πανεπιστημιακης κλινικης του αιγινιτιου νοσοκομειου ,λεγοντας μου οτι θα μου στειλει ενα ερωτηματολογιο να απαντισω και επειτα θα με καθοδηγησει στο να βρω εναν γιατρο εδω στη Πατρα.Του εστειλα λοιπον ενα mail και περιμενω απαντιση...

Γνωριζει κανεις αν κυκλοφορει ακομα το ριταλιν στην Ελλαδα η αν υπαρχει μονο το κονσερτα σαν φαρμακευτικο σκευασμα που να περιεχει μεθυλφαινιδατη?Στο site  galhnos.gr ειδα οτι υπαρχει και ενα τριτο που ονομαζεται mefinad και ειναι σαν το ριταλιν δλδ δεν ειναι παρατεταμενης αποδεσμευσης.Το εχει δοκιμασει κανεις?Με ενδιαφερει γιατι βγαινει σε διαφορες δοσεις ενω το ριταλιν μονο στα 10mg εδω στη Ελλαδα.

Aristotelofanis

Διάβασε wikipedia. Τα εξηγεί πολύ καλά. Ίσως βρεις τις απαντήσεις που επιθυμείς.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018