Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Απορια σχετικη με τα φαρμακα

Ξεκίνησε από Bolzano, Ιουνίου 14, 2015, 11:40:07 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Bolzano

Καλησπερα! Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι πασχω απο ΔΕΠ. Πιο συγκεκριμενα, απο τις αρχες του γυμνασιου που αρχισα να διαβαζω μονος μου χωρις τον ελεγχο τον γονιων μου, παρατηρησα οτι μου ηταν εξαιρετικα δυσκολο να συγκεντρωθω και να διαβασω. Οποιοδηποτε εξωτερικο ερεθισμα οσο ασημαντο και να ηταν μου αποσπουσε αμεσως την προσοχη και αν δεν υπηρχε καποιο εξωτερικο ερεθισμα το μυαλο μου θα εκανε τις πιο ασχετες-χαοτικες σκεψεις. Το ιδιο γινοταν και μεσα στην ταξη, σε μονιμη βαση ονειροπολουσα ηταν απλα αδυνατο να προσεξω το μαθημα. Παρ'ολο ομως που απο τοτε ειχα βασιμες υποψιες πως μπορει να πασχω απο ΔΕΠ το απεδιδα (τοσο εγω οσο και οι γυρω μου) στην εφηβια και τα βαρετα μαθηματα του σχολειου και ετσι δεν εδωσα σημασια.

Πλεον ειμαι 19 χρονων προφανως εχω ωριμασει και σπουδαζω το αντικειμενο που πραγματικα με ενδιαφερει οποτε καταλαβα οτι δεν ηταν αυτη η αιτια που δεν μπορουσα να συγκεντρωθω. Πλεον η κατασταση ειναι ακομη χειροτερη γιατι χρωσταω πολλα μαθηματα και αυτο με εχει ριξει παρα πολυ ψυχολογικα.

Δυστυχως δεν μπορω να παω σε καποιο ψυχιατρο για επισημη διαγνωση για οικονομικους κυριως λογους αλλα εχω ακουσει απο πολλους οτι δεν υπαρχουν ειδικοι και πως στους περισσοτερους με ΔΕΠ κανουν διαγνωση για καταθλιψη. Τελος πριν απο κανα μηνα δοκιμασα ritalin και ειδα ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ βελτιωση πραγμα που με εκανε να σιγουρευτω οτι εχω ΔΕΠ.

Για να μην μακρυγορω αλλο ηθελα να ρωτησω αν τα ritalin χρειαζονται ιατρικη συνταγη για να τα παρεις ή αν υπαρχουν παρομοια φαρμακα που να μην χρειαζονται ιατρικη συνταγη. Επισης αν εχουν παρενεργειες (σοβαρες) και αν ειναι εθιστικα. Θα ηθελα να μου πειτε γενικοτερα αποψεις!

Ευχαριστω εκ των προτερων

kalod

Καλώς ήρθες!
Φίλε μου, για Ελλάδα, το έμαθες αρκετά έγκαιρα οπότε μην ανησυχείς, πλέον τα πράγματα μπορούν να πάνε μόνο προς το καλύτερο.

Γενικά είναι λίγο μπερδεμένη κατάσταση στην Ελλάδα, αλλά αν δείξεις λίγο θάρρος, θα μπορέσεις να βρεις άμεσα ritalin για την εξεταστική σου.

To ritalin όχι μόνο θέλει συνταγή, αλλά θέλει και δίγραμμη συνταγή ναρκωτικών, την οποία δεν μπορούν να την γράψουν όλοι οι ψυχίατροι.
Μπορείς να είσαι ήσυχος όμως ότι δεν είναι εθίστηκα , και δεν έχει παρατηρηθεί κανένα τέτοιο περιστατικό, όσο παίρνει κάποιος μέχρι την προβλεπόμενη δόση. Προφανώς αν πάρεις το μισό κουτί με μιας εκεί αλλάζει το πράμα.
Συμπτώματα σοβαρά επίσης δεν έχει, Μονο αν έχεις πρόβλημα με την καρδιά σου. Γενικότερα όμως είναι ανάλογα στον άνθρωπο ποιο και αν θα εμφανίσει από αυτά που έχουν παρατηρηθεί. Αν εσύ όταν πείρες δεν είδες παρενέργειες, τότε μπορείς να είσαι ήσυχος.
Ούτε τα χρήματα μη σε ανησυχούν, μπορείς να βρεις κάποιον ψυχίατρο ή και παιδοψυχίατρο γύρο στα 30€ και το ritalin επίσης είναι πάμφθηνο λιγότερο από 10€.


Τέλος θα ήθελα να μας ενημερώσεις σε ποια πόλη σπουδάζεις και κατάγεσαι, για να δούμε τι υπάρχει από επιλογές.


Bolzano

Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου! Αθηνα μενω και σπουδαζω. Μηπως γνωριζεις καποιον γιατρο που να εχει το δικαιωμα να τα συνταγογραφησει? Επισης δεν υπαρχει καποιο υποκαταστατο που να μην χρειαζεται συνταγη ή τουλαχιστον να μην χρειαζεται διγραμμη? Ακομα και τα 30 ευρω θα δυσκολευτω να τα βαλω ποσο μαλλον κατι πολυ μεγαλυτερα ποσα που εχω ακουσει... Υπαρχει μηπως καποιος γιατρος του Εοππυ που να μπορει να γραψει τετοια φαρμακευτικη αγωγη?

kalod

Αθήνα έχεις τις περισσότερες επιλογές στην Ελλάδα οπότε μην ανησυχείς.

Φάρμακα υπάρχουν αρκετά, αλλά που να δουλεύουν τόσο γρήγορα όσο το ritalin δυστυχώς όχι.

Ο πεχλιβανίδης στο Αιγινήτειο νοσοκομείο ίσως να μπορεί να σε βοηθήσει χωρίς κόστος, αλλά δεν ξέρω αν έχει χρόνο. (δεν βρίσκω τηλ)
Θα σου συνιστούσα να του κάνεις ένα τηλεφώνημα, και αν δεν γίνεται, να κάνεις ένα τηλεφώνημα στο σύλλογο Adhd Hellas, αυτοί θα σε καθοδηγήσουν, γνωρίζουν αρκετό κόσμο και γενικά βοηθάνε πολλούς.

AlexandraADD

Χωρίς συνταγή μπορείς να πάρεις το Wellbutrin ,βοηθάει λίγο,αλλά έχει 32- 33 ευρώ..

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018