Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 7
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

Πόσο καιρό επιτρέπεται η χρήση Concerta σε ενήλικες?

Ξεκίνησε από εμμα, Δεκεμβρίου 09, 2015, 11:38:19 πμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

εμμα

Καλημέρα!
Ειμαι 27 χρονων και μετα απο μια πολυ βασανιστικη ζωη διαγνώστηκα με ΔΕΠΥ μόλις τη Δευτέρα μετά απο 3 μήνες επισκέψεων σε ψυχίατρο και προσωπικά βρίσκομαι διπλά βαλτωμένη!Πάντα ένιωθα την ανάγκη οτι μπορούσα και ήθελα να κάνω περισσότερα αλλα κάτι με κρατούσε πίσω. Η γιατρός μου συνταγογράφησε κονσερτα 18mg/μέρα σε πρώτο στάδιο αλλα μου είπε το εξής ανησυχητικό: Οτι η επιτρεπόμενη χρήση ειναι μόνο εναν χρόνο!Εκεινη την ωρα ειχα πολλα στο μυαλο μου και ηρθε δευτερη αυτη της η ανακοινωση, αλλα τωρα εχω πανικοβληθει!Δηλαδη μετα τι θα κάνω?Ξανα στη πολη της ληθης μεχρι το τελος του χρονου?Ακουγομαι λιγο δραματικη αλλα εχω φρικαρει!Βασικα δεν διαβασα πουθενα οτι η χρηση περιοριζεται σε εναν χρονο και γι αυτο σας ρωτω. Σκοπευω να παω στο εξωτερικο μεσα στον χρονο και ηλπιζα να εχω ενα πλανο σχετικα με αυτα.
Ευχαριστω πολυ προκαταβολικα και ελπιζω να γνωριστουμε καλυτερα!

kalod

Καλώς ήρθες!

Καταρχάς, το διεγερτικά απλά πρέπει να τα κόβει κανείς για ένα διάστημα απλά γιατί αναπτύσσει ανοχή, δηλαδή αν πχ τώρα σε πιάνουν 18mg μπορεί τότε να χρειάζεσαι 36mg. Όμως μετά από λίγο καιρό σε πιάνει πάλι και μικρότερη δόση. Μπορείς επίσης να μην παίρνεις τα Σαββατοκύριακα για παράδειγμα για να το αποφύγεις. Μπορείς να το συζητήσεις αυτό με τον γιατρό σου.
Αν είσαι στο εξωτερικό σε χώρα που έχει κιαλα διαθέσιμα διεγερτικά, θα μπορείς να πάρεις κάποιο άλλο στην θέση στο concerta για κάποιο διάστημα στην χειρότερη.

Σαν χρόνια μπλεγμένος με την ΔΕΠΥ που έχω τραβήξει και εγώ τα πάνδεινα, θέλω να σου αναφέρω κάτι. Δεν είσαι μόνο η ΔΕΠΥ, και δεν είναι ανάγκη να τα κάνεις όλα στην εντέλεια. Θα σου πρότεινα να βρεις έναν γνωστικό-συμπεριφορικό ψυχολόγο, θα σε βοηθήσει να ξεπεράσεις πολλούς φόβους και άγχη και να μάθεις τον εαυτό σου.

εμμα

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, νομιζω οτι χρειαζομαι ολη την βοηθεια που μπορω να χρειαστω τωρα..Δεν ξερω στο εξωτερικο τι διαδικασιες θα εχει παλι, μεεεχρι να μου ξανακανουν διαγνωση ωστε να μου χορηγησουν οτι θα χρειαζομαι και η σκεψη αυτη απο μονη της μου προκαλει πολυ αγχος. Σημερα ξεκινησα τα κονσερτα και εχω βασισει πολυ τις ελπιδες μου σε οτι ειναι να ρθει.

kalod

Είμαι σίγουρος ότι στο εξωτερικό θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα, δεδομένου ότι έχεις ήδη μια διάγνωση και ότι η ΔΕΠΥ είναι πιο γνωστή.  ;)
Λόγο τού ότι παρατήρησα τις ελπίδες σου πάνω στο φάρμακο ανέφερα και τα υπόλοιπα. Καλό είναι δεν λέω, αλλά σαν το να ξέρει κάποιος τον εαυτό του και να τον χειρίζεται δεν είναι ;)

εμμα

Ξερω τι εννοεις και προσπαθω να ανακτησω την εμπιστοσυνη στον εαυτο μου απλα μου ειναι πολυ δυσκολο. Ειμαι χρονια σε "ληθαργο", λογω αδυναμιας ληψης αποφασεων κατεληξε να με πηγαινει η ζωη απο μονη της, οπως ερθουν τα πραγματα ενα πραγμα. Ειμαι σε σχεση ηδη 6 χρονια -με τον καλυτερο ανθρωπο του κοσμου- και οσο θυμαμαι τον εαυτο μου ηθελα να χωρισω αλλα δεν μπορουσα!Ηταν παντα ολα τοσο περιπλοκα με τον εαυτο μου και τωρα νιωθω την αναγκη για δημιουργια προσωπικοτητας!Ακουγομαι δραματικη αλλα θελω οσο τιποτα να αλλαξει η ζωη μου. Θα συνεχισω να πηγαινω στη ψυχιατρο για συμβουλευτικη εννοειται.

kalod

Να είσαι αισιόδοξη, θα δεις σύντομα διαφορές και όσο το κυνηγάς θα πηγαίνεις προς το καλύτερο :)

εμμα


Aristotelofanis

Όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Πρέπει συνέχεια να αποδεικνύουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες. Κι εγώ σκοπεύω να φύγω στη Γερμανία γιατί εκεί τα ριταλίν τα δίνουν εύκολα. Και τα Concerta. Αυτά μου είπε μια Γερμανίδα ψυχολόγος το καλοκαίρι, όταν της είπα ότι έχω ναρκοληψία-adhd. Μου σύστησε επίσης το circadin(=μελατονίνη, η ορμόνη που φέρνει ύπνο) για το βράδυ. Και το διατροφικό συμπλήρωμα L-Tyrosin. To circadin θέλει 3 μήνες για να σε «πιάσει», αλλά όταν φτάσεις σε αυτό το στάδιο, το ριταλίν γίνεται πολύ λιγότερο εθιστικό.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018