Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 3
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

SOS!!Πόσο καιρό χρειάζεται το concerta για να λειτουργήσει?

Ξεκίνησε από εμμα, Δεκεμβρίου 22, 2015, 06:35:39 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

εμμα

Καλησπέρα ξανά από μένα.
Τελικά η ψυχιατρός μου πιστεύει πως πάσχω απο δεπυ και απο τις 9 Δεκεμβριου ξεκινησα να λαμβανω concerta, 18mg τη μέρα. Μια εβδομαδα μετα δεν ειχα αντιληφθει καμια διαφορα πανω μου, ωσπου μου ειπε να λαμβανω 36mg τη μερα. Μέχρι σημερα 22 Δεκεμβριου δεν εχω καταλαβει καμια πραγματικα διαφορα και προσπαθω να εχω οσο πιο θετικη σταση γινεται, μηπως απλα δεν το αντιλαμβανομουν εγω. Σημερα η ψυχιατρος μου, μου τα αυξησε στα 3 χαπια, δηλαδη 54mg th mera (3*18mg). Εχω απογοητευτει διχως προηγουμενο, δεν ξερω τι να κανω πια η ψυχιατρος μου βλεπω οτι θελει να με βοηθησει και μου συνιστα υπομονη. Το ξερω πως σας εχω ζαλισει και πιθανα ειστε ολοι απασχολημενοι για να απαντατε εδω, αλλα δεν ξερω τι αλλο να κανω, ποιον να συμβουλευτω. Ψαχνω νυχθημερον ξενα φορουμ για απαντησεις στα οποια μιλανε για αμεση διαφορα στη συμπεριφορα τους ή δεν σχολιαζαν κατα κυριο λογο ποσο καιρο το κανουν χρηση. Καποιος σας παρακαλω που να εχει χρησιμοποιησει concerta, να σταματησω να ελπιζω? Να ζητησω να αλλαξω θεραπεια? και αν ναι τι ειδους φαρμακευτικη αγωγη υπαρχει μετα απο αυτο? Σας ευχαριστω, οποιαδηποτε απαντηση καλοδεχουμενη

kalod

Καλησπέρα!
Όντως συνήθως το concerta δουλεύει μέσα στο πρώτο μισάωρο.. αν είσαι τυχερός.
Ούτε εγώ είμαι τυχερός και δυστυχώς δεν μου έκανε δουλειά. Από ότι έμαθα από τον νευρολόγο που πήγα και μου το έγραψε μπορεί να πάρει λίγους μήνες σε κάποιους για να λειτουργήσει. Προσωπικά επειδή εγώ βίωνα και έντονο άγχος, το έκοψα. Αλλά αν δεν έχεις σημαντικές παρενέργειες θα σου πρότεινα να συνεχίσεις να ακούς τον γιατρό σου.

Το ξέρω ότι είναι κάπως ματαιότηκο να πρέπει να περιμένει κανείς αλλά δυστυχώς έτσι πάει. Στο τέλος θα βγάλεις άκρη, απλά ίσως να πρέπει να περάσουν λίγοι μήνες ή και πιθανό να δοκιμάσεις και κάτι άλλο (κατόπιν συνεννόησης με το γιατρό πάντα).

Θα βγάλεις άκρη, να είσαι σίγουρη :)

εμμα

Kalod καλησπερα, σου εστειλα ενα pm αλλα δεν το βλεπω στα απεσταλμενα μου. Μπορεις να με ειδοποιησεις αν το ελαβες?Ευχαριστω παρα πολυ.

Pythagorin

Γειά σου Εμμα,

μόλις διάβασα το post σου και θα ενδιαφερόμουν να μάθω τι έκανες τελικά...

:)

εμμα

Καλησπερα Pythagorin και συγνωμη για τη καθυστερημενη απαντηση!
Μετα απο 2 μηνες περιπου μπορω να σου πω οτι ναι λειτουργησαν αλλα αφου πρωτα περασα μια αισχρη περιοδο (μελαγχολια εντονη, ατονια, πολυ μειωμενη αισθηση πεινας). Πλεον ενταξει, ισως ελαφρως καλυτερα, συγκεντρωνομαι περισσοτερο και ειμαι λιγο πιο ενεργη αλλα δεν εχω δει καμια διαφορα στο θεμα της μνημης. Θεωρω οτι χρειαζεται τουλαχιστον 54mg τη μερα (1x 36, 1x18) Για να δεις καποια αισθητη δραση. Για οτι χρειαστεις μη διστασεις να μου στειλεις!

Ζήνων

Τόσο το Concerta όσο και το Ritalin έχουν την ίδια δραστική ουσία, τη μεθυλφαινιδάτη. Απλά το πρώτο την αποδεσμεύει σταδιακά στο έντερο χωρίς να δίνει υψηλές κορυφές συγκέντρωσης στο αίμα αλλά δίνει συγκέντρωση πάνω από το κατώφλι εμφάνισης του αποτελέσματος.
Κάνετε το εξής λάθος: δε διαβάζετε βιβλία.
Ένα ριταλίν των 10 mg αυξάνει τη συγκέντρωση πολύ γρήγορα. Πώς καταλαβαίνεις τη δράση του? Βάζεις μπροστά σου ένα βιβλίο και ξεκινάς να το διαβάζεις μόλις πάρεις το χάπι (χωρίς να έχεις φάει μισή ώρα πιο πριν και χωρίς να φας μισή ώρα μετά). Αν το βιβλίο είναι εύκολο πχ λογοτεχνία διαβάζεις επί 3 ώρες. Αν το βιβλίο είναι δύσκολο πχ ένα καλογραμμένο βιβλίο φυσικής διαβάζεις λιγότερη ώρα μέχρι να κουραστείς. Αν το βιβλίο είναι ακόμη πιο δύσκολο, το διαβάζεις συγκεντρωμένα για 2 ώρες. Σε κάθε περίπτωση, ό,τι κι αν διαβάσεις το καταλαβαίνεις τέλεια.
Το Concerta ιδανικά λαμβάνεται ως εξής: 36 mg προτού αρχίσεις το διάβασμα κι ύστερα απο 4 έως 6 ώρες άλλα 36 mg. Έτσι διαβάζεις συνεχόμενα 12 έως 16 ώρες χωρίς διακοπή και τα καταλαβαίνεις όλα. Μετά βέβαια δεν παίρνεις άλλο -και σε αυτό πρέπει να είσαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό σου για να κοιμηθείς.
Η μεθυλφαινιδάτη, για να δράσει, πρέπει η δόση της στο αίμα να είναι πάνω από ένα κατώφλι.
Πολύ φανερή γίνεται η δράση της μετά από δύο χρόνια συνδυασμού της με μελέτη.
Η ατομοξετίνη, αντίθετα, δρα σωρευτικά. Πρέπει να παίρνεις για μήνες την προτεινόμενη μέγιστη δόση για να δεις αποτέλεσμα.
Η μεθυλφαινιδάτη θεραπεύει βασικά τη μνήμη και τη συγκέντρωση ενώ η ατομοξετίνη(Strattera) θεραπεύει κυρίως την υπερκινητικότητα και παρορμητικότητα. Ο συνδυασμός τους δίνει καλό αποτέλεσμα. Μαζί με ένα αγχολυτικό φεύγει κι η παρενέργεια του άγχους.
Το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων ή διαβάσματος της ημέρας το κάνεις πριν πάρεις το πρώτο χάπι. Ύστερα ακολουθείς απαρέγκλιτα το πρόγραμμα.
Ελπίζω να βοήθησα!

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018