Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 9
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

Βιβλιοπρόταση για ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων

Ξεκίνησε από kalod, Ιανουαρίου 27, 2016, 04:29:41 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

kalod

Η τέχνη της επικοινωνίας
Πως να γίνετε περισσότερο αποτελεσματικοί σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο



Αν και αρκετών χρόνων, πρόσφατα σχετικά έπεσα στα χέρια μου και με βοήθησε σημαντικά με τις κοινωνικές μου δεξιότητες. Αν αυτό το βιβλίο το είχα διαβάσει στο γυμνάσιο ή στο λύκειο και όχι τώρα που είμαι 26 χρόνων και έχω βρει λύσεις σε διάφορα θέματα, θα μου είχε λύσει πολλά προβλήματα τότε.
Το βιβλίο είναι μέρος σειράς αυτοβοήθειας η οποία βασίζετε σε άμεσα εφαρμόσιμες τεχνικές χωρίς να αρχίζει την "ψυχανάλυση".

Το σχετικά μικρό βιβλίο (180 σελ) αποτελείτε από μικρά κεφάλαια που το κάθε ένα καταπιάνεται και με άλλο θέμα γύρο από την επικοινωνία. Πραγματεύεται πολλά σημαντικά ζητήματα, που λίγο πολύ όλους μας έχουν απασχολήσει στο παρελθόν ή μα απασχολούν ακόμα. Μεταξύ τους είναι θέματα όπως: Πως θα κάνουμε μια ενδιαφέρουσα κουβέντα, πως να ακούμε ενεργητικά τον άλλο,  Πως θα ξεκινήσουμε κουβέντα, πως να γνωρίσουμε νέα άτομα, πως να μην ντρεπόμαστε, πως να διεκδικούμε.

Προσωπικά διάβαζα ένα κεφάλαιο την φορά και μετά προσπαθούσα να το εφαρμόσω στην καθημερινότητα μου, πράγμα που όντως βοήθησε στο να μάθω να επικοινωνώ καλύτερα χωρίς να νιώθω κάποια πίεση ή βιασύνη αλλά και κατανοώντας καλύτερα το κάθε τι που ήθελε να πει το βιβλίο.

Να αναφέρω ότι , πλέον τουλάχιστον, μπορεί να το βρει κανείς σε αρκετά προσιτή τιμή, λίγο λιγότερο από δέκα ευρώ.

Κλείνοντας, το θεωρώ ιδανικό βιβλίο για τον κάθε ένα που θέλει να βελτιώσει τις επικοινωνιακές του ικανότητες και πολύ περισσότερο μάλιστα για άτομα με ΔΕΠΥ λόγο τον τόσο εύχρηστων και άμεσων τεχνικών του.


Υ.Γ. Την βιβλιοπρόταση αυτή την κάνω αρκετό καιρό μετά που διάβασα το βιβλίο και το χρησιμοποίησα, οπότε μπορείτε να είστε σίγουροι ότι δεν το γράφω πάνω στον ενθουσιασμό μου αλλά έχει δείξει τα οφέλη του.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018