Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 7
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 2
Total: 2

Γιατρος για ΔΕΠ/Υ Αθηνα η κρητη

Ξεκίνησε από Future_cat_lady, Φεβρουαρίου 15, 2016, 04:05:41 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Future_cat_lady

Φεβρουαρίου 15, 2016, 04:05:41 μμ Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 15, 2016, 09:45:06 μμ από Future_cat_lady
Γεια σας!
Ειμαι 19,5 χρονων και ανακαλυψα προσφατα πως σχεδον σιγουρα εχω ΔΕΠ/Υ! Παντα ειχα μεγαλο προβλημα στο σχολειο και ολες οι εργασιες μου ειχαν το σημειωμα "διορθωσε την ορθογραφια σου'' ευτυχος στα 15 μου με προσεξε μια καθηγητρια και ετσι εγινε η διαγνωση της δισλεξιας.
Μετα απο αυτο περα απο τα ορθογραφικα προβληματα και την δυσκολια μου να μαθω κατι απεξω νομιζα πως και ολες οι υπολοιπες μαθησιακες δυσκολιες που αντιμετώπιζα (π.χ δυσκολια να συγκεντρωθω)ηταν μερος της δυσλεξιας και της ''τεμπελιας'' μου. Πριν λιγους μηνες επεσε στα χερια μου ενα αρθρο για της μαθησιακες δυσκολιες, διαβαζοντας για το ΔΕΠ/Υ (που μεχρι τοτε δεν ηξερα καν υπαρξη του) διαπιστωσα πως τα συμπτωματα'' ειναι ακριβως οτι εχω ολο τα "συμπτωματα'' ειναι ακριβως οτι εχω ολα αυτα τα χρονια και μαλιστα εχουν χειροτερέψει πολυ τον τελευταιο καιρο. Εχω προσπαθησει να μιλησω στην μητερα μου αρκετες φορες αλλα παντα αλλαζει θεμα στην συζητηση και το αποφευγει!
Ετσι λοιπον αποφασισα να αρχισω μονη μου τις διαδικασια για την διαγνωση.
μηπως θα μπορουσατε να με συμβουλεψετε για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω; ξερετε καποιον γιατρο να μου συστησετε σε Αθηνα η ηρακελειο κρητης; εκανα μια μικρη ερευνα στο internet αλλα οσοι εχω βρει  ειδικευονται σε παιδια και εφηβους!
                                                                                                       Ευχαριστω πολυ εκ των πρωτερων :)

kalod

Γεια σου και πολύ καλά έκανες που το πήρες στα χέρια σου! Μπράβο! :)

Από Αθήνα έχω να σου προτείνω μόνο τον Βούρδα για ιδιώτη και τον πεχλιβανίδη σε δημόσιο νοσοκομείο.
Μην σε επηρεάζει αν είναι παιδοψυχίατρος κάποιος, έχουν γνώση και πάνω στους ενήλικες και έχουν πολύ καλό όνομα.

Τα βήματα είναι τα εξής απλά:
Διάγνωση
αποδοχή
ενημέρωση
θεραπεία

Αν διαγνωσθείς με ΔΕΠΥ λοιπόν σου προτείνω να διαβάσεις το βιβλίο "ζώντας με την διάσπαση" για αρχή.
Κύριες θεραπείες είναι η φαρμακευτική αγωγή και η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία, την τελευταία την οποία συμπαθώ ιδιαίτερα.

Υπάρχουν πολλά ακόμα που θα μπορούσες να δεις. Αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη βοήθεια εδώ είμαστε εμείς! :)

future_cat_lady2

Γεια σας!
Θελω να σας ευχαριστησω πολυ για την βοηθεια σας την πρωτη φορα καθως,για μενα ηταν πολυ σημαντικη, δυστυχως ομως θα την χρειαστω ξανα.
ακολουθησα την συμβουλη σας και επικοινωνησα με τον κ. πεχλιβανίδη απο την α' ψυχιατρικη κλινικη αθηνων και εκεινοι μου εστειλαν μεσω mail ενα κριτηριο αξιολόγησης να συμπληρωσω εγω και ενα μελος της οικογενειας μου το οποιο εστειλα πισω μεσο ταχυδρομιου.
Απο τοτε ομως εχουν περασει 2,5 μηνες και εγω δεν εχω λαβει καμια απαντηση! η ερωτηση μου λοιπον ειναι η εξης, ειναι φυσιολογικο τοσο  διαστημα αναμονης;τι θα με συμβουλευατε να κανω;
                         

kalod

Καλησπέρα!
Χαίρομαι που βοηθήσαμε :)

Ως προς το θέμα σου, η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω πως δουλεύει ο Κ Πεχλιβανίδης. Το καλύτερο όμως πιστεύω για αρχή θα ήταν να κάνεις καποιο τηλέφωνο να δεις. Μπορει απλός να ξεχάστικε.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018