Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 3
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 8
Total: 8

Εφηβη μάλλον με Adhd (μάλλον....)

Ξεκίνησε από noone, Απριλίου 29, 2016, 08:47:37 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

noone

Απριλίου 29, 2016, 08:47:37 μμ Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2016, 09:46:03 μμ από noone
Γεια σας. Με λένε Χαρά και πηγαίνω στην δευτέρα λυκείου. Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου ήμουν πάντα αφηρημένη στην τάξη , ονειροπολούσα και ενώ κάποιες φορές προσπαθώ να συγκεντρωθώ δεν τα καταφέρνω. Στα ιδιαίτερα μαθήματα στο σπίτι συχνά διακόπτω τον αδερφό μου όταν θέλει να πει κάτι και στο γυμνάσιο ειδικά μιλούσα ανοργάνωτα με αποτέλεσμα να μπερδεύουν τους συνομιλητες μου τα λεγομενά μου. Είμαι ανοργάνωτη και κάπως...εντάξει αρκετα ....πολυ τσαπατσούλα. Η μνήμη μου τα τευλευταία χρόνια έγινε αδύναμη στο να θυμάται πράγματα που ειπ'ωθηκαν το προηγούμενο δευτερόλεπτο. Έχω έντονες μεταπρώσεις στη διαθεσή μου. Να σημειώσω πως εχω ψυχαναγκαστική διαταραχή που όμως ην έχω αντιμετωπίσει σε μεγάλο βαθμό και έμαθα πως σχετίζεται με το adhd. Οι καθηγητές στο ιδιαίτερο αφηρημένη με ανεβάζουν περίεργη με κατεβάζουν. Υπάρχει περίπτωση να έχω Adhd; Παρά όλα αυτά δεν έχω προβλήματα υπερκινητικότητας αν και τώρα που το σκέπτομαι όλη τη μέρα τρυγυρνάω όρθια με ένα mp3. Αλλά αυτό είναι πρόσφατο...Κατά τη διάρκεια της ζωής μου έχω ασχοληθεί με πλήθος τέχνες όπως η ζωγραφική η μουσική η λογοτεχνία... Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

kalod

Καλός ήρθες, και χρόνια πολλά Χαρά!

Ναι αυτά που αναφέρεις μοιάζουν χαρακτηριστικά συμπτώματα της ΔΕΠΥ. (adhd στα Ελληνικά).
Όντος συχνά συνυπάρχει η ψυχαναγκαστική διαταραχή με την ΔΕΠΥ. Η υπερκινητικότητα δεν είναι αναγκαστικό να υπάρχει πάντα στην ΔΕΠΥ πάντως, ειδικά στα κορίτσια που πιο συχνά έχουν τον αφηρημένο τύπο.
Λογικά για να μιλάς για ψυχαναγκαστική διαταραχή έχεις κάποιο ψυχολόγο? Θα ήταν το καλύτερο να μιλήσεις σε αυτόν και να του πεις την ανησυχία σου για αρχή.
Από εκεί και πέρα, μπορείς να ζητήσεις (δωρεάν) διάγνωση από κάποιο ΚΕΔΔΥ ώστε να μάθεις, και αν έχεις όντος ΔΕΠΥ, πιθανός να έχεις κάποιο όφελος για τις πανελλήνιες.

Όσο αφορά τις επιλογές αντιμετώπισης είναι αρκετές, ανάλογα με το τι ψάχνεις. Εσύ που θα ήθελες να δεις βελτίωση?

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018