Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 6
Total: 6

παρενέργεια ritalin

Ξεκίνησε από chrisoforos, Σεπτεμβρίου 25, 2016, 10:09:27 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

chrisoforos

χαιρετω  ολους τους συμφορουμιτες!

Περίπου 2,5 εβδομάδες από την έναρξη χρήσης ριταλιν παρατηρώ τριχόπτωση και ενα μουδιάσμα/μυρμυγκίασμα στο κεφάλι. Το έχει παρατηρησει κάποιος άλλος χρηστης? Αν ναι, η παρενέργεια εφυγε σταδιακά? Η δοσολογια που λαμβάνω είναι απο 2,5- 5 mg   την ημέρα και όχι καθημερινα. Αν μπορούσε κάποιος με παρόμοια εμπερία με την δική μου να δώσει απάντηση.

ευχαριστω

kalod

Καλησπέρα!
Μέχρι να το πεις, πρώτη φορά άκουσα για σύμπτωμα τριχώπτοση απο το Ritalin.. Δεν το γράφει ούτε στο φυλλάδιο οδηγειών απο όσο θυμάμαι.
Το έψαξα λίγο όμως και βλέπω ότι τελικά είναι μία απο τις σπάνιες παρενέργιες. Απο ότι γράφει η συγγεκριμένη ιατρική σελίδα (είναι αρκετά αξιοποιστη η συγγκριμενη) δεν την χαρακτηριζε σαν σοβαρή παρενέργεια.
http://www.webmd.com/drugs/2/drug-9475/ritalin-oral/details/list-sideeffects

Απο εκεί και πέρα δυστηχώς δεν ξέρω να σε συμβουλέψω..

ΤΟ σύμπτωμα στο κεφάλι είναι κλασσικο. Πολλοί έχουν τέτοια θέματα. Δεν το έχω ψάξει γιατι δεν μου χρειάστικε αλλά απο ότι έχω ακούσει απο άλλους σίγουρα υπάρχει τρόπος να μειωσεις την παρενέργια αυτή.

chrisoforos

καλησπέρα!

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αναφέρεται συγκεκριμένα στις παρενέργεις μαζι με τον κνησμό στο φυλλάδιο. Μετα απο ψάξιμο στο internet είδα ότι υπάρχουν παρόμοιες αναφορές και ειδικότερα με το adderall. Εσυ ποσο καιρό κανεις χρήση? σχετικά με τον κνησμό έφυγε σταδιακα?

kalod

Το χρησημοποιούσα για περίπου ένα μήνα. Η μονη παρενέργεια που αντιμετώπισα ήταν το άγχος που μου προκαλούσε. Και επισης δυστηχως δεν με βοήθησε.

Ζήνων

Ως φυτοφάγος που είμαι, έχω καταλάβει ότι το αποτέλεσμα κάθε φαρμάκου είναι συνδυασμός του προηγούμενου βιοχημικού υποστρώματος, των γονιδίων, και της φαρμακευτικής ουσίας.
Ως προηγούμενο βιοχημικό υπόστρωμα εννοώ τον τρόπο που είναι δομημένο το σώμα από διάφορες ουσίες, με άλλα λόγια το τι έτρωγε η μάνα σου κατά την εγκυμοσύνη και γαλουχία και το τι έτρωγες εσύ από τότε και μετά καθώς κι από τις δραστηριότητές σου όλα αυτά τα χρόνια (πχ πόσο γυμναζόσουν ή κουραζόσουν σωματικά).
Ως φυτοφάγος που είμαι έχω παρατηρήσει ότι όλα τα φάρμακα δρουν ιδανικά δίχως παρενέργειες σε ένα σώμα που έχει αποτοξινωθεί μετά από φυτοφαγία διάρκειας πάνω κάτω 3 ετών, ώστε να έχει καλό βιοχημικό υπόστρωμα.
Η ωμοφαγική φυτοφαγία φέρνει ακόμη πιο γρήγορα αποτελέσματα κι είναι ακόμη πιο υγιεινή.
Μόνο στη φυτοφαγία η μεθυλφαινιδάτη φέρνει το ιδανικό αποτέλεσμα.
Άρα στον πρώτο κύριο που αποδίδει στη μεθυλφαινιδάτη την τριχόπτωση θα του συμβούλευα απλά να γίνει φυτοφάγος αλλά να μην κόψει τη μεθυλφαινιδάτη.
Την ίδια συμβουλή δίνω και στον δεύτερο κύριο με την επί πλέον επισήμανση ότι σε χαμηλή δόση τα αποτελέσματα της μεθυλφαινιδάτης γίνονται φανερά μετά από πάνω κάτω 2 χρόνια. (μεθυλφαινιδάτη=ritalin)

Blade17

καλησπέρα σε όλους. μπορώ να βρω πουθενά στην Ελλάδα η να κάνω παραγγελιά απο το εξωτερικό μεθυλφαινιδάτη χωρίς συνταγή γιατρού;

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018