Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 4
Total: 4

Χεραιτω την παρεα! Χρειαζωμαι συμβουλες για την "φοιτητικη ζωη"

Ξεκίνησε από Galadriell, Απριλίου 15, 2017, 05:25:32 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

Galadriell

Απριλίου 15, 2017, 05:25:32 μμ Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 15, 2017, 05:27:59 μμ από Galadriell
Καλησπερα στο φορουμ, και καλως σας βρικα! Ακολουθει μεγαλο post (σχετικα) οποτε παρακαλω "οπλιστητε" με υπομονη!  :-[


Πριν ενα χρονο διεγνωσθηκα με ΔΕΠΥ, οι ενδιξεις ητανε ΠΑΡΑ πολλες οσων αφορα την συμπτωματολογια, και οσον αφορα την συνοσυροτητα. Δυσλεξια, αυπνιες ανεφ λογου, restless leg sundrome, ελενχοι 4-5 φορες στο σπιτη και διαφορα αλλα τετοια ωραια. Την φαρμακευτικη αγωγη την ξεκινησα αμεσα, διοτη οπως ειχα αναφερει στον γιατρο μου οτι δε κανει η φυση κανει ο ανθρωπος - ειχα δοκιμασει παρα πολλα πραγματα ωστε να μειωσω τα συμπτωματα, αλλα τα αποτελεσματα ητανε πολυ μικρα και καθολου συμαντικα στατιστηκα.


Και τωρα παμε στο κυριο θεμα,

1 χρονο μετα λοιπον, εχω φτασει στο σημειο να λαμβανω 36mg concerta καθε μερα, και 2 χαπια modafinil 200mg (συνολο) Σαφως και βλεπω παρα πολλες διαφορες, ιδιως στην διαθεση και στο πως μιλαω με αλλους ανθρωπους. Αλλα οσων αφορα την σχολη μου, βλεπω μια σχετικα μικρη προς μετρια βοηθεια.

Αυτο το λεω ορμομενος απο το γεγονος οτι παρολο που λαμβανω αυτα τα φαρμακα και οντως μπορω να συγκεντροθω καπως καλητερα, στην σχολη μου συνεχιζω να αντιμετοπηζω προβληματα ειτε με καθηγητες, ειτε με το διαβασμα/κατανοηση. Ενα μεγαλο προβλημα μου ειναι οτι παρολο που περνω τα φαρμακα, πολλες φορες απλα δεν εχω ορεξη να διαβασω κατι το οποιο μου φενεται παρα πολυ δυσκολο η το θεωρω ηλιθιο,ανουσιο η πολυ κακογραμμενο/προχειρο (πολλες φορες στη σχολη μας δινουν κατι φιλαδια αντι για βιβλιο - τα φιλαδια αυτα ειναι ,τα περισσωτερα τουλαχιστον, επιοικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ διατυπομενα.
Αυτο το θεμα οπως καταλαβαινεται με εχει "κοψει" λιγο στη σχολη, και πλεον εχω φτασει 4ο ετος και χρωσταω....αρκετα μαθηματα!
Επισης, πολλοι καθηγητες (παρανομος) δεν με εξεταζουν προφορηκα - η εαν το κανουν, αφηνουν να αιωρουνται διαφορα σχολιακια υποτιμητικα για τα παιδια που εξεταζονται προφορικα.

Αυτο με εχει κανει πλεον να ανχονομαι παρα πολυ οταν γραφω καποια προοδο - τεστ η οταν ειμαι σε εξεταστικη. Σε περιπτωσεις εξεταστικης, υπερδοσολογο τα φαρμακα και συνηθως περνω και ριταλιν 10-20mg. Αυτο το ξερει ο γιατρος μου - αλλα μου βαζει χοντρο χερι που το κανω - αλλα δε βρισκω αλλη λυση στο προβλημα μου! Αισθανομαι οτι μου ζητανε να σπρινταρω 100μ με τους αλλους φοιτητες, ενω μου εχουν βαλει αλησιδες στα ποδια... και εχουν και την απαιτηση να βγω και καλη θεση! Νιωθω απλα οτι ριχνω μια μαχη η οποια ειναι εντελος αδικα ανιση - εχω παει πολλες φορες για παραπονα στην γραμματεια η στον πριτανη - παραπονεθηκα για τιν συμπεριφορα που λαμβανω, για το γεγωνος οτι δεν μου παρεχεται audio book και πολλα αλλα τετοια, αλλα το αποτελεσμα ητανε ενα απολυτο τιποτα .

Τι μπορω να κανω? Τι με συμβουλευεται? Με καποια ατομα που ειχα συζητισει το θεμα μαζι τους, η ποιο κλασικη "συμβουλη" ητανε - απλα κατσε διαβασε παραπανω, ολοι εχουν προβλημα με την συγκεντρωση... μακαρι να ητανε τοσο ευκολο απλα να κατσω να διαβασω "παραπανω"

Εχω φτασει σε απογνωση γενικα....ωρες ωρες απλα νιωθω οτι δε θα καταφερω να την τελειωσω ποτε την σχολη . Η οτι ακομα και να την τελειωσω δε θα μπορεσω ποτε να διαπρεψω στον τομεα μου.  :(  

kalod

Καλος ήρθες απο τα μέρη μας και μπράβο σου που ψάχνεις πως θα βοηθήσεις τον εαυτο σου!
Απο ότι βλέπω μάλιστα, έχεις προχωρίσει αρκετά και το κινηγας με πολύ μαγκιά και μπράβο σου!

Δύο βασικες ερωτήσεις πρώτα.. Πως σε λένε? Τι σπουδάζεις?

Ανάλογα τον τύπο σχολής υπάρχει και άλλη προσέγγιση.
Όμως επέτρεψε μου μια Κυρίως συμπυβουλη: "Δεν χρειάζεται να τα καταφέρεις όπως το κάνουν οι άλλοι! βρες τον δικο σου τρόπο!"
Μην κολάς μονο στις παρακολουθήσεις και στην εξετατική..  Υπάρχουν τρομερά απλά κόλπα που βοθάνε. και όχι μονο κόλπα.

Π.χ. αντι για βιβλία, μπορείς να βρεις σημειώσεις απο συμφοιτητες, παρατάξεις, κάποια βιβλιοπωλεια, και επίσης υπάρχουν βίντρο με μαθηματα στο ίντερνετ απο πολλες σχολες! (Αυτο το τελευταιο ειναι καταπληκτικο.. googlαρε το)
Επίσης, μηπως θα σε βοηθούσε στις εξεταστικες στο γροντηστηριο, ιδιαίτερα ή ομαδικο?

Όσο αφορά το διάβασμα σου, δεν γνωρίζω το βάρος της σχολής, αλλά αν γίνεται, σκέψου το ενδεχόμενο π.χ. αντι να διαβάζεις μια βδομάδα πριν την εξεταστικη να διαβάζεις 20 λεπτα κάθε μέρα όλο το εξάμηνο, ή 30 ώρα δυο μηνες πριν την εξεταστική ή ότι ταιριάζει σε εσενα.

Για τα άτομα που σε συμβούλεψαν να διάβαζεις παραπάνω, μην τα παίρνεις στα σοβαρα, γιατί απλά δεν σε καταλαβαίνουν.. όπως θα το βλέπεις και εσύ.. Αμ θες όμως πραγματική βοήθεια απο τους άλλους θα πρέπει να τους πεις δυο πράγματα ώστε να σε καταλάβουν 1) για πόση ώρα μπορείς να μείνεις με συγκέντρωση να διαβάζεις και 2) κάθε πότε και για πόση ώρα χρειάζεσαι διάλειμμα.

Σε ποιούς αναφέρεσαι αλήθεια όταν λες "και εχουν και την απαιτηση να βγω και καλη θεση"? Έχει σημασία που το λένε?

Αν όντως το θες να περάσεις την σχολή θα τα καταφέρεις, εδώ είμαστε εμεις, και λύσεις υπάρχουν :)

Galadriell

Παράθεση από: kalod στις Απριλίου 15, 2017, 08:44:31 μμ
Καλος ήρθες απο τα μέρη μας και μπράβο σου που ψάχνεις πως θα βοηθήσεις τον εαυτο σου!
Απο ότι βλέπω μάλιστα, έχεις προχωρίσει αρκετά και το κινηγας με πολύ μαγκιά και μπράβο σου!

Δύο βασικες ερωτήσεις πρώτα.. Πως σε λένε? Τι σπουδάζεις?

Ανάλογα τον τύπο σχολής υπάρχει και άλλη προσέγγιση.
Όμως επέτρεψε μου μια Κυρίως συμπυβουλη: "Δεν χρειάζεται να τα καταφέρεις όπως το κάνουν οι άλλοι! βρες τον δικο σου τρόπο!"
Μην κολάς μονο στις παρακολουθήσεις και στην εξετατική..  Υπάρχουν τρομερά απλά κόλπα που βοθάνε. και όχι μονο κόλπα.

Π.χ. αντι για βιβλία, μπορείς να βρεις σημειώσεις απο συμφοιτητες, παρατάξεις, κάποια βιβλιοπωλεια, και επίσης υπάρχουν βίντρο με μαθηματα στο ίντερνετ απο πολλες σχολες! (Αυτο το τελευταιο ειναι καταπληκτικο.. googlαρε το)
Επίσης, μηπως θα σε βοηθούσε στις εξεταστικες στο γροντηστηριο, ιδιαίτερα ή ομαδικο?

Όσο αφορά το διάβασμα σου, δεν γνωρίζω το βάρος της σχολής, αλλά αν γίνεται, σκέψου το ενδεχόμενο π.χ. αντι να διαβάζεις μια βδομάδα πριν την εξεταστικη να διαβάζεις 20 λεπτα κάθε μέρα όλο το εξάμηνο, ή 30 ώρα δυο μηνες πριν την εξεταστική ή ότι ταιριάζει σε εσενα.

Για τα άτομα που σε συμβούλεψαν να διάβαζεις παραπάνω, μην τα παίρνεις στα σοβαρα, γιατί απλά δεν σε καταλαβαίνουν.. όπως θα το βλέπεις και εσύ.. Αμ θες όμως πραγματική βοήθεια απο τους άλλους θα πρέπει να τους πεις δυο πράγματα ώστε να σε καταλάβουν 1) για πόση ώρα μπορείς να μείνεις με συγκέντρωση να διαβάζεις και 2) κάθε πότε και για πόση ώρα χρειάζεσαι διάλειμμα.

Σε ποιούς αναφέρεσαι αλήθεια όταν λες "και εχουν και την απαιτηση να βγω και καλη θεση"? Έχει σημασία που το λένε?

Αν όντως το θες να περάσεις την σχολή θα τα καταφέρεις, εδώ είμαστε εμεις, και λύσεις υπάρχουν :)



Γιαννη με λενε, και ειμαι στην τεχνωλογια τροφιμων, εχει αρκετη χημεια και μηχανικες και φυσικη (λιγη ευτιχως). Στα θεωριτηκα μαθηματα δεν εχω κανενα προβλημα  - γενικος το εχω με την αποστηθηση και στο να αναπτυσω θεματα (καποιες φορες και εκτος απ τα ορια που μου βαζουν, κατι που μου εχει στοιχησει αρκετες φορες καποια μαθηματα γιατι οταν δινω μια απαντηση δινω πολυπλευρες απαντισεις. Αυτο ΔΕ το κανω επιτηδες ομως, οπως αρκετοι μου εχουν πει, αλλα επιδη εκεινη τι στιγμη νιωθω οτι επιδη το ξερω γιατι να μη το γραψω? Στο κατω κατω τις γραφης ποτε ενα προβλημα δεν ειναι μονοδιαστατο οπως η ερωτησεις που δινουν στα θεματα!

Αυτο ομως οπως αναιφερα μου ειχε στοιχησει καποιους βαθμους η ακομα και το μαθημα καποιες φορες. Απλα νιωθω οτι ανθρωποι κλειστομυαλοι προσπαθουν με το ζορι και εσενα να σε κανουν σα τα μουτρα τους, κοινος κλειστομυαλο.

"Σε ποιούς αναφέρεσαι αλήθεια όταν λες "και εχουν και την απαιτηση να βγω και καλη θεση"? Έχει σημασία που το λένε?" δεν αναφαιρομε καπου συγκεκριμενα, ειναι μια αναλογια που εχω φτοιαξει στο μυαλο μου για να μπορεσω να εξηγησω στα αλλα ατομα γυρο μου πως ακριβως ειναι η αισθηση να εχεις μια εντελος υποτιμημενη παθηση η οποια ειναι ανιατη (τα φαρμακα απλα βαζουν μια μασκα στο προβλημα χημειας του εγκεφαλου - οταν σταματας την λυψη επιστρεφεις πισω στα ταρταρα ).

Και δυστηχως ετσι νιωθω, και παντα ενιωθα δηλαδη, οτι μονημως τρεχω να προλαβω τους αλλους ιδως οταν πρωτομπηκα στο πανεπιστημιο. Και τωρα παλι, αισθανομε οτι καθηστερω με την εξελιξη τις ζωης μου οντας ακομα φοιτητης και εχωντας χασει 2 χρονια ιδη (εδωσα 2 φορες πανεληνιες) και πολλες φορες με ποιανουν οι "μαυρες" μου και νιωθω οτι θα αποτυχω γενικος με τη ζωη μου - σαφος πλεον εχω μαθει να το ελενχω αυτο σαν σκεψη - αλλα καποιες φορες επιστρεφει, ιδιως αμα δω οτι κοβομαι σε καποιο μαθημα

kalod

Καταλαβαίνω, και λιγο πολύ οι περισσότεροι με ΔΕΠΥ..

Νομίζω ότι πολλά απο αυτά που σου εγραψα παραπάνω μπορούν να σε βοηθήσουν. Θα αναμένω νεότερα για το πως πήγε :)

Όσο για το "και έχουν την απαίτηση να βγω και καλή θέση", απο ότι φαίνεται είναι μια σκέψη που σε αγχώνει απο μόνη της.. Καλύτερα μην αφήνεις τέτοια σενάρια στο μυαλο σου.. έχεις τις δυσκολίες σου με τα μαθήματα, μην συγκρήνεσαι κιόλας.. Στο λέει ένας αιώνιος φοιτητής :P

Φιλικά,
Νίκος

Galadriell

Παράθεση από: kalod στις Απριλίου 19, 2017, 06:37:57 μμ
Καταλαβαίνω, και λιγο πολύ οι περισσότεροι με ΔΕΠΥ..

Νομίζω ότι πολλά απο αυτά που σου εγραψα παραπάνω μπορούν να σε βοηθήσουν. Θα αναμένω νεότερα για το πως πήγε :)

Όσο για το "και έχουν την απαίτηση να βγω και καλή θέση", απο ότι φαίνεται είναι μια σκέψη που σε αγχώνει απο μόνη της.. Καλύτερα μην αφήνεις τέτοια σενάρια στο μυαλο σου.. έχεις τις δυσκολίες σου με τα μαθήματα, μην συγκρήνεσαι κιόλας.. Στο λέει ένας αιώνιος φοιτητής :P

Φιλικά,
Νίκος



Ενα χρονο μετα απ αυτο το ποστ, και εχουν αλλαξει παρα πολλα τα οποια θα θελα να μοιραστω με το φορουμ,

Το νοεμβριο του 2017 μου διεγνωσαν σκληρηνση κατα πλακας - εκτοτε ειμαι σε ανασοκατασταλτικη θεραπεια.

Ο γιατρος που με επιβλεπει (νευρολογος) μου ειπε οτι η δεπυ ουσιατικα προκληθηκε απ την σκληρηνση κατα πλακας  - το ιδιο και η δυσλεξια που εχω.

Το θεμα μου πλεον ειναι οτι νιωθω οτι δεν εχω τις ιδιες δυναμεις οπως ειχα καποτε. Και κυριος στο διαβασμα. Τα διεγερτηκα που περνω πολλες φορες δεν με πιανουν - το φαρμακο για την σκληρηνση πολλες φορες με κανει να νιωθω σαν να εχω κοιμηθει μονο 3-4 ωρες την προηγουμενη νυχτα, συνδιασμενο με μια αισθηση hangover , σα να χω πιει 10 ποτα ενα πραμα.

Αναγκαστικα για ενα διαστημα αλλαξα τακτικη με τον γιατρο που μου δινει τα διεγερτηκα και δοκιμασα μια τουρμπο συνταγη, 1 concerta 36mg και 4 μοδαφινηλες μαζι με wellbutrin (!)  - συναμα, επιδη η σκληρηνση με "χτυπισε" και σε ενα αλλο, ανδρολογικο θεμα , επισημα πλεον εχω μπει ΚΑΙ σε ορμονικη θεραπεια με τεστοστερονη και προβιρον. Η τεστοστερονη, με κανει να μην εχω "θολουρα" στον εγκεφαλο (τουλαχιστον τις περισσοτερες μερες) αλλα αυτο δεν ειναι στατιστηκα εγκυρο, διοτη υπαρχουν μερες που απλα ξυπναω και ειμαι σκατα (σορρη για την εκφραση).

Γενικος η σκληρηνση (και το φαρμακο για την αντιμετοπιση τις) μου εχουν δημιουργησει θεμα στην μνημη και στην απομνημονευση - κακος συνδιασμος οταν θες να διαβασεις. Ο γιατρος χαριεντιζοντας μου ειπε μια μερα " τυχερος εισαι, τουλαχιστον η σκληρηνση εκδηλωθηκε με δεπυ και δυσλεξια, αλλοι δε μπορουν να περπατησουν "

Αυτα ηθελα να μοιραστω μαζι σας. Και συγνωμη για το revive  :-[

kalod

Καλησπέρα Γιάννη,
φυσικά και έκανες καλά που ξαναέστειλες.

Βλέπω πράγματι ότι έχει πολλές εξελίξεις από τότε. Επέτρεψε μου να αρχίσω από το τέλος και να πω ότι παρ όλες τις δυσκολίες που κατανοώ πόσο σημαντικές είναι, ο γιατρός σου έχει ένα δίκιο στο ότι υπάρχουν και χειρότερα.

Το να έχει κανείς θολό κεφάλι ξέρω και προσωπικά πόσο άσχημο είναι.. Τα φάρμακα που μου ανέφερες, σε συνδυασμό τα ακούω πρώτη φορά. Πάλι καλά που ξέρει ο νευρολόγος σου από ΔΕΠΥ και είναι πρόθυμος να σε βοηθήσει! Σε αυτό είσαι τυχερός!

Πραγματικά δεν είμαι σίγουρος τι θα μπορούσα να σου πω για να σε βοηθήσω σε αυτή την φάση.
Οι πρώτες σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό είναι ότι αν σε βαραίνει ψυχολογικά μην αμελήσεις να πας σε κάποιο ψυχολόγο (πάντα CBT μόνο - Google it) ή αν ο στόχος σου είναι να βγάλεις την σχολή θα πρότεινα Coaching, γιατί ο σκοπός του είναι να πετυχαίνονται στόχοι. ιδανικά ADHD Coaching, αλλά ίσως και το homework coaching, και δίνω και μια πιθανότητα και στο Life coaching να μπορούν να βοηθήσουν.

Υ.Γ. Για την σκλήρυνση συγκεκριμένα ίσως να μπορεί να βοηθήσει ένας Health ή wellness Coach
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018