Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 6
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 7
Total: 7

Τι συμπληρώματα διατροφής έχετε δοκιμάσει?

Ξεκίνησε από kalod, Νοεμβρίου 12, 2016, 04:08:44 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

kalod

Νοεμβρίου 12, 2016, 04:08:44 μμ Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 17, 2016, 10:34:31 μμ από kalod
Γεια σε όλους,
Στο παρελθόν με την βοήθεια κλινικού διατροφολόγου είχα εξατομικευμένο πρόγραμμα που με είχε βοηθήσει πολύ. Πλέον, επειδή το κόστος είναι μεγάλο για μένα, κατέφυγα σε δικές μου λύσεις.

Τα συμπληρώματα που παίρνω είναι τα εξής:
*Solgar MultiPlus with Brain Essentials, 90 tabs (πολυβιταμίνες)
*LAMBERTS PURE FISH OIL 1100MG  180 caps (Ωμέγα 3)


Τα είχα δοκιμάσει και παλαιότερα, αλλά είχα σταματήσει για μεγάλο διάστημα. Επειδή όμως τα συμπτώματα μου και η διάθεση μου έπεσαν στα πατώματα έπρεπε κάτι να κάνω. Με βοήθησαν αρκετά στην ενέργεια, συγκέντρωση, διάθεση αλλά και στην καθαρότητα της σκέψης.

Φυσικά θαύματα δεν γίνονται, αλλά πείρα αυτό που χρειαζόμουν. Θα δοκιμάσω σύντομα κάτι ακόμα και θα ενημερώσω.

Ζήνων

Μια γερμανίδα ψυχολόγος μου σύστησε L-τυροσίνη.
Επίσης, για όσους έχουν ναρκοληψία μαζί με ΔΕΠΥ βοηθάει πολύ η μελατονίνη. Κυκλοφορεί με το όνομα Circadin, πιθανώς και με άλλα. Ένα δύο χαπάκια των 2 mg κάθε νύχτα φέρνουν αποτελέσματα που αργούν να φανούν. Δρουν δηλαδή όπως η ατομοξετίνη, σωρευτικά.
Τέλος, ξέρω μετα πλήρους βεβαιότητος μια τροφή που βοηθεί πολύ στο ΔΕΠΥ. Δε θα σας την πω όμως μήπως και την απαγορέψουν. Είναι φτηνή και τη βρίσκεις εύκολα, ο μέσος άνθρωπος όμως λόγω κακών διατροφικών συνηθειών την έχει εξωβελίσει και αφαιρέσει από τη διατροφή του.
Η βρώμη επίσης βοηθάει στη ΔΕΠΥ. (και στην κατάθλιψη, παρεμπιπτόντως.). Και ως κουάκερς και μέσα στα μύσλι και μαγειρευμένη στον ατμό. Στην τελευταία περίπτωση αν προσθέσετε λάδι και πυκνό τοματοζουμό, κι αν θέλετε και λίγο σκόρδο, είναι και πολύ νόστιμη.

Blade17

Παράθεση από: kalod στις Νοεμβρίου 12, 2016, 04:08:44 μμ
Γεια σε όλους,
Στο παρελθόν με την βοήθεια κλινικού διατροφολόγου είχα εξατομικευμένο πρόγραμμα που με είχε βοηθήσει πολύ. Πλέον, επειδή το κόστος είναι μεγάλο για μένα, κατέφυγα σε δικές μου λύσεις.

Τα συμπληρώματα που παίρνω είναι τα εξής:
*Solgar MultiPlus with Brain Essentials, 90 tabs (πολυβιταμίνες)
*LAMBERTS PURE FISH OIL 1100MG  180 caps (Ωμέγα 3)


Τα είχα δοκιμάσει και παλαιότερα, αλλά είχα σταματήσει για μεγάλο διάστημα. Επειδή όμως τα συμπτώματα μου και η διάθεση μου έπεσαν στα πατώματα έπρεπε κάτι να κάνω. Με βοήθησαν αρκετά στην ενέργεια, συγκέντρωση, διάθεση αλλά και στην καθαρότητα της σκέψης.

Φυσικά θαύματα δεν γίνονται, αλλά πείρα αυτό που χρειαζόμουν. Θα δοκιμάσω σύντομα κάτι ακόμα και θα ενημερώσω.

  αγόρασα και εγω τις πολυβιταμινες παίρνεις 3 την ημέρα;

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018