Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 3
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 5
Total: 5

Έχετε δοκιμάσει να αντιμετωπίσετε τη ΔΕΠ/Υ διατροφικά?

Ξεκίνησε από kalod, Μαΐου 01, 2011, 05:22:45 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Έχετε δοκιμάσει να αντιμετωπίσετε τη ΔΕΠ/Υ διατροφικά?

Συστηματικά ναι
2 (22.2%)
Έχω δοκιμάσει κάποια πράγματα
2 (22.2%)
Όχι αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω
4 (44.4%)
Όχι και δεν ενδιαφέρομαι
1 (11.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 9

Κάτω

kalod

Όπως λέει και ο τίτλος πείτε μας αν έχετε δοκιμάσει κάποια διατροφική αντιμετώπιση για τη ΔΕΠ-Υ και πια ήταν η εμπειρία σας από αυτό.
(Για ευκολία, αναφέρετε τον τύπο ΔΕΠ-Υ που έχετε)



Ξεκινώντας, προσωπικά έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα.
Έχω δοκιμάσει συμπλήρωμα με Ω3 , με το οποίο μέσα στον μήνα είδα ξεκάθαρα ότι υπήρχε διαφορά , αν και μικρή σχετικά. Έπαιρνα για περίπου 4 μήνες και μέσα σε αυτούς δεν θα έλεγα ότι παρατήρησα αισθητή βελτίωση μετά την βελτίωση του πρώτου μήνα. Πιστεύω ότι είναι το πρώτο συμπλήρωμα που πρέπει να πάρει κάποιος για διάφορους λόγους.
Επίσης έχω δοκιμάσει συμπλήρωμα με βιταμίνες B , που θα έλεγα ότι με έκαναν χειρότερα διότι ήμουν πιο πολύ στην πρίζα, και ginko biloba με το οποίο ίσως να υπήρξε μια μικρή διαφορά στην συγκέντρωση αλλά δεν είμαι σίγουρος διότι το δοκίμασα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτή την στιγμή κάνω μια εξατομικευμένη δίαιτα αποφυγής που έχω κόψει τροφές που πιθανός με πειράζουν όπως επίσης τρώω περισσότερο άλλες τροφές.
Η διαφορά είναι ξεκάθαρη σε όλους τους τομείς πλέον.. συγκέντρωση, παρορμητισμός, υπερκινητικότητα, εκνευρισμός, θολούρα(brain fog) και σταθεροποίηση συναισθημάτων.. Ιδικά στο τελευταίο είδα την μεγαλύτερη διαφορά. Δυστυχώς βέβαια ακόμα έχω τα πάνω κάτω μου σε απόδοση και λίγο σε συναισθήματα. Δεν μπορώ να πω με τίποτα ότι πλέον τελείωσε η ΔΕΠ-Υ για μένα, αλλά σαφώς έκλεισε πλέον ένας κύκλος.. Τα απίστευτα άσχημα συμπτώματα που είχα κάποτε έχουν γίνει κάπως πιο ήπια πλέον.


(Συνδυασμένος τύπος με πρωτεύον τον απρόσεχτο)

Katerina

Παράθεση από: kalod στις Μαΐου 01, 2011, 05:22:45 μμ
Όπως λέει και ο τίτλος πείτε μας αν έχετε δοκιμάσει κάποια διατροφική αντιμετώπιση για τη ΔΕΠ-Υ και πια ήταν η εμπειρία σας από αυτό.
(Για ευκολία, αναφέρετε τον τύπο ΔΕΠ-Υ που έχετε)



Ξεκινώντας, προσωπικά έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα.
Έχω δοκιμάσει συμπλήρωμα με Ω3 , με το οποίο μέσα στον μήνα είδα ξεκάθαρα ότι υπήρχε διαφορά , αν και μικρή σχετικά. Έπαιρνα για περίπου 4 μήνες και μέσα σε αυτούς δεν θα έλεγα ότι παρατήρησα αισθητή βελτίωση μετά την βελτίωση του πρώτου μήνα. Πιστεύω ότι είναι το πρώτο συμπλήρωμα που πρέπει να πάρει κάποιος για διάφορους λόγους.
Επίσης έχω δοκιμάσει συμπλήρωμα με βιταμίνες B , που θα έλεγα ότι με έκαναν χειρότερα διότι ήμουν πιο πολύ στην πρίζα, και ginko biloba με το οποίο ίσως να υπήρξε μια μικρή διαφορά στην συγκέντρωση αλλά δεν είμαι σίγουρος διότι το δοκίμασα για πολύ μικρό χρονικό διάστημα.

Αυτή την στιγμή κάνω μια εξατομικευμένη δίαιτα αποφυγής που έχω κόψει τροφές που πιθανός με πειράζουν όπως επίσης τρώω περισσότερο άλλες τροφές.
Η διαφορά είναι ξεκάθαρη σε όλους τους τομείς πλέον.. συγκέντρωση, παρορμητισμός, υπερκινητικότητα, εκνευρισμός, θολούρα(brain fog) και σταθεροποίηση συναισθημάτων.. Ιδικά στο τελευταίο είδα την μεγαλύτερη διαφορά. Δυστυχώς βέβαια ακόμα έχω τα πάνω κάτω μου σε απόδοση και λίγο σε συναισθήματα. Δεν μπορώ να πω με τίποτα ότι πλέον τελείωσε η ΔΕΠ-Υ για μένα, αλλά σαφώς έκλεισε πλέον ένας κύκλος.. Τα απίστευτα άσχημα συμπτώματα που είχα κάποτε έχουν γίνει κάπως πιο ήπια πλέον.


(Συνδυασμένος τύπος με πρωτεύον τον απρόσεχτο)


Η διατροφή, μετά από προσωπική εμπειρία, πιστεύω ότι παίζει σημαντικό ρόλο σε όλα τα επίπεδα. Στην περίπτωση του γιού μου σας είχα πεί ότι καταπολεμήσαμε πολύ άσχημα συμπτώματα όσο ακόμα ήταν βρέφος (σωματικά και θέματα συμπεριφοράς) με τον αποκλεισμό συγκεκριμένων τροφών μετά από συμβουλή ειδικού παιδίατρου- αλλεργιολόγου και μετά από αιματολογικές εξετάσεις.
Η "διατροφική θεραπεία" που διαβάζω ότι κάποιοι ακολουθούν είναι το ίδιο με αυτό που σας περιγράφω; Ποιός είναι ειδικός για να προτείνει μια τέτοια δίαιτα; Κάποιος εξειδικευμένος διατροφολόγος μετά από αιματολογικές εξετάσεις; περιγράφουμε το ίδιο πράγμα;

kalod

Όντος είναι πολύ σημαντική και το έχω δει στην πράξη.

Περίπου το ίδιο.. Γενικά πέρα από διατροφή μεταχειρίζεται και συμπληρώματα ανάλογα με την κάθε περίπτωση.  (Μιλάω για την θεραπεία που κάνω εγώ πάντα)
Δεν είναι μόνο όμως απλή "κάλο διατροφολόγιο". Με λίγα λόγια προσπαθεί να αντιμετωπίσει προβλήματα του οργανισμού που προκαλούν συμπτώματα της ΔΕΠΥ με φυσικό τρόπο.

Είναι διάφορες ειδικότητες από όσο ξέρω, αλλά δεν τις θυμάμαι όλες. Θυμάμαι τους πρακτικούς διατροφολόγος και ορθομοριακους θεραπευτές ότι κάνουν κάτι τέτοιο.
Προσωπικά κάνω nutritional therapy, και νομίζω ότι τα οφέλη σε εμένα τα έχετε διαβάσει και αλλού στο φόρουμ.
Ότι πληροφορία όμως θέλετε μην διστάσετε

Katerina

Το Ω3 το δίνω στον μικρό και όντως του έκανε καλό, τουλάχιστον έτσι νομίζω γιατί ακόμα δεν μπορεί να μου το επιβεβαιώσει από μόνος του. Το καλοκαίρι το σταματήσαμε γιατί είναι επικίνδυνο λόγω ήλιου. Τώρα όμως θα ξαναρχίσουμε. Επίσης, κάποιες φορές, αντί του συμπληρώματος Ω3 του δίνω ένα σιρόπι πολυβιταμίνων γερμανικής προέλευσης για παιδάκια, επίσης νομίζω κάνει καλό...
Θα ήθελα να εξειδικεύσω πιο πολύ τη διατροφή του, αλλά δεν κατάλαβα που μπορώ να απευθυνθώ.
Τα συμπληρώματα που λες είναι ομοιοπαθητικής ή γενικής ιατρικής; Υπάρχουν και στη Θεσσαλονίκη αυτές οι υπηρεσίες;

kalod

Συνήθως βοηθάνε τα Ω3 απλά όχι πολύ. Γενικά μια διαφοροποίηση στην διατροφή φαίνεται να βοηθάει αρκετά ανάλογα και με την περίπτωση.
Πιστεύω Είναι δύσκολο οι γονείς να καταλάβουν τυχόν βελτίωση πολλές φορές μιας και είναι και η ψυχολογία στην μέση (Έχει παρατηρηθεί και σε έρευνες σε γονείς).
Πάντως όμως, ακίνδυνο είναι οπότε δεν χάνεται τίποτα να το συνεχίσετε.

Όσο αφορά την πολυβιταμίνη σίγουρα θα βοηθάει αν υπάρχουν κάποιες ελλείψεις. Προσοχή όμως στα επίπεδα των ουσιών στο οργανισμό πρέπει να ελέγχονται με εξετάσεις. Γιατί σε υπερβολικές τιμές στον οργανισμό είναι επικίνδυνες.

Τα συμπληρώματα που αναφέρω δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο... Θα έλεγα είναι απλά συμπληρώματα. Η ειδικότητα της ειδικού που μου τα συστήνει όμως απλά είναι Nutritional therapy.
Μπορείτε να απευθυνθείτε σε ειδικούς στις ειδικότητες που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευση. Στο google μπορείτε να εντοπίσετε κάποιους.

Αν θέλετε μπορώ να σας στείλω τα στοιχεία της δικιάς μου γιατρού. (Δεν τα δημοσιεύω εδώ για λόγους διαφήμισης).
Βρισκόμαστε σε διαφορετικές πόλης αλλά έχουμε επικοινωνία μέσω email, τηλεφώνου κλπ οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Ζήνων

Ναι, σαφώς. Γιατί η μεθυλφαινιδάτη, που είναι ένα εντελώς αβλαβές και παράλογα συκοφαντημένο φάρμακο και δε δημιουργεί εξάρτηση γιατί είναι βιταμίνη (δηλαδή αν δοθεί για χρόνια μέχρι του σημείου ελαφράς υπερβιταμίνωσης, μετά αρκεί μια χαμηλή δόση συντήρησης), δυστυχώς χορηγείται με δισταγμό από τους γιατρούς αυτής της υπανάπτυκτης Μπανανίας, ενώ χορηγείται πανεύκολα σε όλα τα προηγμένα κράτη του κόσμου(ΗΠΑ, Ιαπωνία, Κορέα, Γερμανία, Ολλανδία κ.ά.).
Είναι αλήθεια ότι η χρήση υπολογιστών και το παίξιμο ηλεκτρονικών παιχνιδιών σε παιχνιδοκονσόλες, τάμπλετς, κινητά, υπολογιστές επιβαρύνουν πολύ τη μνήμη και μπορούν να προκαλέσουν ΔΕΠ. Ο Steve Jobs, ιδρυτής της Apple, είχε ΔΕΠ κι έπαιρνε μεθυλφαινιδάτη, όσο ζούσε, όπως αναφέρεται σε βιογραφία του. Κι ο Bill Gates της Microsoft έχει ΔΕΠ και χρησιμοποιεί μεταξύ άλλων μεθυλφαινιδάτη. Όλοι όσοι ασχολούνται με τον προγραμματισμό υπολογιστών εντατικά για πολλά χρόνια μπορεί να εμφανίσουν ΔΕΠ στη μέση ηλικία.
Ξέρω μετα πλήρους βεβαιότητος μια τροφή που βοηθεί πολύ στο ΔΕΠΥ. Δε θα σας την πω όμως μήπως και την απαγορέψουν. Είναι φτηνή και τη βρίσκεις εύκολα, ο μέσος άνθρωπος όμως λόγω κακών διατροφικών συνηθειών την έχει εξωβελίσει και αφαιρέσει από τη διατροφή του.
Η βρώμη επίσης βοηθάει στη ΔΕΠΥ. (και στην κατάθλιψη, παρεμπιπτόντως.). Και ως κουάκερς και μέσα στα μύσλι και μαγειρευμένη στον ατμό. Στην τελευταία περίπτωση αν προσθέσετε λάδι και πυκνό τοματοζουμό, κι αν θέλετε και λίγο σκόρδο, είναι και πολύ νόστιμη.

Blade17

καλησπέρα και από εμένα έχω διαβάσει και εγώ πολλά για την μεθυλφαινιδάτη, υπάρχει δυνατότητα να την βρεις στην Ελλάδα χωρίς συνταγη; Ποιο να ναι αραγε αυτο το φαγητο για την ΔΕΠ; :P

kalod

Καλησπέρα φίλε Blade17,

Άτομα που έχουν αγοράσει από το διαδίκτυο Ritalin πέρα του ότι είναι παράνομο και πανάκριβο, συχνά δεν είναι αυτό που λέει.. Δηλαδή δεν κάνεις και την δουλεια σου!

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να επισκεφτείς κάποιον νευρολόγο ή ψυχίατρο στην πόλη σου που γνωρίζει από την ΔΕΠΥ. Μην ανησυχείς, θα βρεις αν ψάξεις. Ρώτα εδω, πάρε τηλ στο σύλλογο adhd Hellas, αν δεν βρεις πάρε ακόμα και στον σύλλογο ψυχικής υγείας της πόλης σου. Θα βρεις, δεν χρειάζεσαι ούτε να ντρέπεσαι ούτε να φοβάσαι.

Θεοφύλακτος

Ως φυτοφάγος στο παρελθόν πειραματίστηκα με διάφορα τρόφιμα φυτικής προέλευσης.
Γενικά, οι ουσίες χωρίζονται σε «όμορφες»(=εμφανώς ψυχοτρόπες) και σε «άσχημες»(=αφανώς ψυχοτρόπες).
Οι δεύτερες έχουν ενδιαφέρον γιατί δεν απαγορεύονται και δεν κινδυνεύουν να απαγορευτούν. Αλλά είναι δύσκολο να αποδειχτεί η δράση τους.
Ο νευρολόγος μου μου σύστησε θειανίνη (ακριβές όνομα L-θειανίνη), ένα συμπλήρωμα διατροφής που φέρνει αποτέλεσμα κι ανήκει στις «άσχημες» ουσίες.
Το μαύρο τσάι (το απλό λίπτον) , οι φακές, η βρώμη, οι αγκινάρες, η κινόα, τα φυστίκια Αιγίνης ή κελυφωτά ή σαν-φιστίκ, μου έχουν δώσει έντονες ενδείξεις ότι βοηθούν.
Πιθανόν και τα μακαρόνια.
Το γάλα και κάποια παράγωγά του λογικά επίσης βοηθούν βάσει της υπόθεσης ότι δεν μπορεί η Φύση να μην έχει προνοήσει να δίνει στο βρέφος ουσίες που δυναμώνουν τη συγκέντρωση.
'Ετσι τώρα έβαλα και γαλακτοκομικά στη διατροφή μου γιατί κουράστηκα το ψάξιμο. Όμως όταν θα ξαναγίνω φυτοφάγος θα σας πω νεότερα.
Γενικά πάντως ισχύει αυτό που είπε ο Ηράκλειτος ότι η Φύσις φιλεί κρύπτεσθαι, δηλαδή η Φύση αγαπά να κρύβεται. Και προτιμά να θεραπεύει ύπουλα και μακροπρόθεσμα παρά εμφανώς και συμπτωματικά.

Θεοφύλακτος

Ιανουαρίου 20, 2020, 09:37:58 μμ #9 Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 20, 2020, 09:56:34 μμ από Θεοφύλακτος Reason: το καλό είναι εχθρός του καλύτερου
Στην προηγούμενη απάντησή μου σας εξήγησα τα αποτελέσματα των πειραμάτων μου.

Πώς όμως γίνεται το ιδανικό διατροφικό πείραμα για να βρει κανείς ποιες ουσίες θεραπεύουν τη ΔΕΠ-Υ?
Ως εξής:
1. Να ήσουν τουλάχιστον τα προηγούμενα 4 χρόνια αδιακόπως και αυστηρά φυτοφάγος.
2. Να πάσχεις από ΔΕΠ-Υ.
3. Ύστερα να κάνεις απόλυτη αφαγία για πάνω κάτω 20 μέρες τουλάχιστον.
4. Το πρώτο γεύμα που θα φας να είναι η υπό εξέταση τροφή.
5. Αν η υπό εξέταση τροφή σου φέρει ευφορία κι όρεξη για βαρετό διάβασμα, τότε θεραπεύει τη ΔΕΠ-Υ.

Έτσι βρήκα πχ ότι το μαύρο τσάι φέρνει αυτοσυγκέντρωση ΚΑΙ μακροπρόθεσμα (δηλαδή όχι συμπτωματικά όπως η μεθυλφαινιδάτη) θεραπευτικά αποτελέσματα.

Αυτό είναι το ιδανικό πείραμα. 'Οπως βλέπετε απαιτεί πολλή αυτοπειθαρχία για να αποδώσει. Στην πράξη η φυτοφαγία αρκεί ως προϋπόθεση στον εξασκημένο παρατηρητή. Είναι όμως δύσκολο να αποδειχτούν τα μακροπρόθεσμα θεραπευτικά αποτελέσματα. Για αυτό λέμε ότι η φυτοφαγία θεραπεύει τα πάντα μακροπρόθεσμα γιατί υπάρχει Θεία Πρόνοια. Πρέπει όμως να συνοδεύεται από ποικιλία και σαφή τάση για νεωτερισμό, δηλαδή να βάλουμε στη διατροφή μας νέες τροφές και να βγάλουμε αυτές τις οποίες συνηθίσαμε, αν βέβαια η ΔΕΠ-Υ οφείλεται σε λάθος διατροφή ή γηρατειά, γιατί τα γηρατειά οφείλονται σε χρόνιες λανθασμένες διατροφικές συνήθειες. Και το ηλεκτροσόκ κι η νηστεία μπορούν να προκαλέσουν ΔΕΠ-Υ.

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018