Πρόσφατα Θέματα

μέλη
  • Σύνολο μελών: 550
  • Latest: Danoukozz
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 844
  • Σύνολο θεμάτων: 424
  • Online Today: 3
  • Online Ever: 105
  • (Δεκεμβρίου 02, 2020, 10:25:35 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 3
Total: 3

Ερώτηση για Concerta

Ξεκίνησε από mar.ios.2112, Μαρτίου 21, 2018, 08:57:38 μμ

« προηγούμενο - επόμενο »

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Κάτω

mar.ios.2112

Γειά σας, και από μένα.

Εδώ και ένα μήνα σχεδόν (δηλαδή από όταν έγινε η διάγνωσή μου) παίρνω Concerta των 18mg και παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό (4 μέρες) μετά το μεσημέρι νιώθω κούραση (έντονη πείνα) και μετά από αυτό αν πάω να κάνω κάτι το οποίο απαιτεί την προσοχή μου δεν τα καταφέρνω και τόσο καλά,
πάνω κάτω είμαι ακριβώς όπως είμαι και χωρίς φάρμακο, αν και το φάρμακο υποτίθεται ότι πρέπει να δουλεύει ακόμα.
Συνήθως ξυπνάω γύρω στις 8πμ και παίρνω το χάπι μου και από τις 2μμ και μετά περίπου νομίζω ότι δεν δουλεύει.
Έχεις κάποιος παρόμοια εμπειρία και τι έκανε για να βοηθηθεί;

kalod

Καλώς ήρθες Μάριε στην Παρέα!

Αυτό με την πείνα είναι ενδιαφέρον, γιατί συνηθης παρενέργεια είναι το αντίθετο, δηλαδή να κόβεται σε κάποιον η όρεξη. Αλήθεια, πρωινό και κολατσιό τρως;
Καμιά φορά όταν τελειώνει η δράση του φαρμάκου, μπορεί να νιώθει να πέφτει απότομα η ενέργεια του. Αν το παίρνεις στις 8πμ, τότε στις 2μμ έχουν περάσει 6 ώρες, που είναι λογικός χρόνος για να τελειώσει. Κάποιους μπορεί νωρίτερα σε κάποιους και αργότερα. Αν υπάρχει δυνατότητα ξεκούρασης τότε, είναι χρήσιμο πράγμα.
Ο γιατρός σου τι σου έχει πει σχετικά με το θέμα αλήθεια;

mar.ios.2112

Δεν μίλησα ακόμα (μόλις μιλήσω θα το γράψω εδώ), αλλά ευτυχώς έχει σταματήσει αυτό τώρα.
Ναί πρωινό τρώω και είχα φάει εκείνες τις μέρες.
Κατά το μεσημέρι πίνω (πλέον) και έναν καφέ μετά το φαγητό που ίσως βοηθάει.
Επίσης εκείνες τις μέρες που ένιωθα ότι το μεσημέρι πέφτω απότομα ίσως δεν είχα κοιμηθεί πολύ καλά το βράδυ, κάτι το οποίο μπορεί να έχει σχέση.


kalod

Χαίρομαι που είναι καλύτερα τώρα!
Πολύ Σημαντική η παρατήρηση σου!

Παρεπιπτόντος, νομίζω ότι κάποιος φίλος μου είχε πει ότι το φάρμακο του δημιουργεί να μην έχει όρεξη για φαγητό και μόλις τελειώσει η δράση του, να πέφτει με τα μούτρα.. Αν θυμάμαι καλά τουλαχιστον

Πάνω
 

TinyPortal © 2005-2018